Prawo

MPiPS: Nikt nie straci na zmianach w systemie wsparcia opiekunów

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że po wprowadzeniu zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych nikt nie straci praw nabytych. Chodzi o realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 roku, który orzekł, że opiekunowie nie mogą być różnie traktowani ze względu na czas powstania niepełnosprawności ich podopiecznych – pisze agencja PAP.

Będzie ukierunkowane indywidualne wsparcie najbardziej niepełnosprawnych?

Będzie indywidualne wsparcie najbardziej niepełnosprawnych?
Minister Jarosław Duda poinformował agencję PAP, że w marcu 2015 roku do konsultacji społecznych trafi projekt dot. możliwości finansowania usług asystenckich dla osoby niepełnosprawnej. Mają być też nowe legitymacje oraz trenerzy pracy - osoby wpierające niepełnosprawnych w podjęciu decyzji o pracy i utrzymaniu jej. Czy mamy do czynienia z rewolucją – bo tak należałoby to nazwać, czy może z kolejną obietnicą bez pokrycia?.

Specjalny zasiłek pielęgnacyjny w 2015 roku

Od stycznia 2015 roku zmieniły się zasady przyznawania specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego, jednak kwoty wsparcia nie uległy zmianie. Obecnie różni opiekunowie mogą liczyć na 3 rodzaje świadczeń. Ale to jednak nie koniec, bo przepisy nie uwzględniają wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku (K 38/13).

Od 1 lipca 2015 będzie jedno świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 lipca 2015 będzie jedno świadczenie pielęgnacyjne

9 lutego 2015 roku resort pracy przedstawił projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Wynika z niego, że od 1 lipca 2015 roku będzie jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów niepełnosprawnych.

TK: świadczenie pielęgnacyjne tylko dla jednego z rodziców jest niezgodne z konstytucją, gdy jest więcej niepełnosprawnych

Uniemożliwienie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji, gdy drugi z rodziców ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie, jest niezgodne z konstytucją – tak uznał Trybunał Konstytucyjny 18 listopada 2014 roku.

Więcej artykułów…

 Być może już niedługo strona PrawdziwiON wznowi działalność.

7 sierpnia 2013

 


 

 

Ukochanej mamusiŻegnaj ukochana mamusiu, byłaś dla mnie miłością mojego życia.
Dziękuję Tobie za poświęcenie mi swojego życia.
Na pewno kiedyś się spotkamy, oby szybko. Kocham Ciebie.

maj 2013

 

 


 

Opinie

Nowe

Linkownia

Przewodnik po seksie dla ON

Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnościąPrzełomowy poradnik dla osób zmagających się z niepełnosprawnością – od chronicznego zmęczenia i bólu pleców do urazu rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy, porażenia mózgowego i wielu innych - 2013 rok.

Czytaj ...

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Niby leczenie SM

Wizjonerzy czy naciągacze? Chorzy na stwardnienie rozsiane płacą za leczenie niesprawdzoną metodąWizjonerzy czy naciągacze? Chorzy na stwardnienie rozsiane płacą tysiące złotych za leczenie niesprawdzoną metodą [TOKFM]

Więcej...

Go to top
Strona Główna
PrawdziwiON na Facebooku
PrawdziwiON na Youtube
Twitter
Napisz e-maila