10 grudnia 2013 Rada Ministrów pozytywnie ocenia zmiany zaproponowane przez posłów w kwestii specjalnego zasiłku opiekuńczego dla małżonków. W opinii rządu, propozycje poselskie usprawnią realizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wprowadzą jednolity system przyznawania świadczeń opiekuńczych. Zaleca jednak skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych.

 

Posłowie zaproponowali:

 

* jednoznaczne uregulowanie kwestii prawa rolników do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Doprecyzowano, że nie wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, potwierdzone orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającej stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób, jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dzięki temu rolnicy sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;


Ta zmiana to pokłosie decyzji NSA (sygn. akt I OPS 5/12), który stwierdził, że osobom prowadzącym gospodarstwo rolne świadczenie nie przysługuje.


Patrz też
NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, 17 grudzień 2012
oraz
RPO: rolnik z gospodarstwem też powinien dostawać świadczenie pielęgnacyjne, 8 kwiecień 2013

 

* z katalogu przesłanek negatywnych, ujętych w art. 16a ustawy oświadczeniach rodzinnych, wykreślono przesłankę pozbawiającą prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innego tytułu. Oznacza to, że ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy;

 

* doprecyzowano, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, w tym także małżonkom.

 

Rada Ministrów, uznając zasadność przedstawionych zmian, proponuje skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych, zalecając przeprowadzenie analizy merytorycznej i kosztowej proponowanych rozwiązań, także w kontekście ewentualnych szerszych zmian wymaganych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Dodaj komentarz

UWAGA !!! Każdy odwiedzający ma prawo napisać komentarz, jeśli istnieje taka możliwość. Za wszystkie treści zamieszczone w komentarzu odpowiada piszący. Jeśli uważasz, że czyjś post jest obraźliwy, wzywa do łamania powszechnie obowiązującego prawa, należy zgłosić ten fakt pod adresem kontakt@nie-pelnosprawni.pl


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#3 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjnedorota 2014-05-26 09:31
Zyczę tej pani co wypisuje bzdury jak to można pobierać zasiłek pielegnacyjny na współmałzonka żeby za 800zł renty najeła opiekunke i poszła do pracy POWODZENIA
Cytować
#2 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjneANNA 2014-01-02 19:07
Do Doroty Kani
Chory to jest Twój sposób myślenia !!!
Akt małżeństwa zobowiązuje,ale to nie znaczy,że współmałżonek opiekujący się ciężko chorym mężem lub żoną ma być na utrzymaniu podopiecznego !!!
Opiekun nie podejmuje zatrudnienia,bo nie ma z kim zostawić osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
Ma również prawo do tego,żeby mógł kupić dla siebie leki i chleb a nie zbierać jedzenie po śmietnikach!!!Ż ona chorego ,droga pani to nie śmieć,tylko OPIEKUNKA-a to brzmi DUMNIE !!lecz żona OPIEKUNKA też musi mieć prawo do GODNEGO życia-akt małżeństwa nie jest papierem wartościowym w rozumieniu ekonomicznym,kt óry można wymienić na niezbędne,podst awowe środki do życia !!! akt małżeństwa zobowiązuje współmałżonków, a RODZINA przez NICH stworzona zobowiązuje rząd RP do ochrony tej rodziny !!! do ochrony szczególnej zobowiązuje małżonków niepełnosprawny ch,niezdolnych do samodzielnej egzystencji !!! te ochronę gwarantuje Konstytucja RP !!
Cytować
#1 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjneDorota Kania 2013-12-16 11:56
dla mnie to chore, że by dostawać kasę za opiekę nad żoną czy mężem. Przecież sam akt małżeństwa do czegoś zobowiązuje.
Cytować

 Być może już niedługo strona PrawdziwiON wznowi działalność.

7 sierpnia 2013

 


 

 

Ukochanej mamusiŻegnaj ukochana mamusiu, byłaś dla mnie miłością mojego życia.
Dziękuję Tobie za poświęcenie mi swojego życia.
Na pewno kiedyś się spotkamy, oby szybko. Kocham Ciebie.

maj 2013

 

 


 

Nowe

Linkownia

Przewodnik po seksie dla ON

Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnościąPrzełomowy poradnik dla osób zmagających się z niepełnosprawnością – od chronicznego zmęczenia i bólu pleców do urazu rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy, porażenia mózgowego i wielu innych - 2013 rok.

Czytaj ...

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony