5 grudnia 2013 Trybunał Konstytucyjny zajmie się świadczeniami pielęgnacyjnymi5 grudnia 2013 Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o oświadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1548.) z art. 2 Konstytucji RP (sygn. K 27/13).

 

 

Sprawa dotyczy osób, które nabyły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed końcem 2012 roku, ale po 30 czerwca musiały składać powtórny wniosek o przyznanie pomocy na na nowych i znacznie gorszych warunkach.

 

24 czerwca 2013 Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału o stwierdzenie niekonstytucyjności wspomnianych przepisów. Zdaniem RPO, opiekunowie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nabyli na podstawie ostatecznych bezterminowych decyzji administracyjnych, a po zmianie część z nich nie miała szans na nabycie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że zostały złamane zasady praw nabytych i zaufanie obywateli do państwa.

 

Również Komisja Ustawodawcza do wniosku RPO stwierdziła, że zmiana przepisów jest niezgodna z zasadą ochrony praw nabytych i zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wywodzonymi z art. 2 Konstytucji. Z kolei marszałek Sejmu Ewa Kopacz zwróciła się do TK o odroczenie terminu utraty mocy wspomnianych przepisów, gdyby Trybunał uznał je za niekonstytucyjne. Odroczenie jest podyktowane interesem budżetu państwa, bowiem gdyby TK przychylił się do wniosku RPO oznaczałoby to nieprzewidziane wydatki w budżecie centralnym - opiekunowie mieliby prawo żądać wypłaty zaległych świadczeń, które stracili.

 

Co zrobi Trybunał?

 

Wynik sprawy przed TK wcale nie jest taki oczywisty. Z jednej strony doszło do złamania umowy między państwem a obywatelem, ale z drugiej strony świadczenia pielęgnacyjne to wydatki stricte socjalne a nie ubezpieczeniowe i państwo ma większą swobodę w podejmowaniu decyzji o finansowaniu tych pierwszych. Ponadto Trybunał musi się kierować nie tylko tzw. sprawiedliwością, ale w swoich wyrokach musi brać pod uwagę stan finansów publicznych, a te jak wiadomo są w złym stanie.

 

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że TK uzna kwestionowane przepisy za niezgodne z Konstytucją RP. RPO przypomniał we wniosku do TK (przywołując dwa orzeczenia Trybunału jedno z dnia 18 lipca 2008 sygn. P 27/07 oraz drugie z 22 lipca 2008 sygn. P 41/07), że Trybunał raz już uznał, iż celem przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest materialne wsparcie osób, które nie zarobkują z powodu opieki nad niepełnosprawnym, jeśli osoba niepełnosprawna wymaga osobistej i bezpośredniej pielęgnacji polegającej na systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym, rehabilitacyjnym oraz edukacyjnym. Sprawujący opiekę lub niosący długotrwałą pomoc niepełnosprawnemu właśnie przez niepełnosprawność tej osoby jest zmuszony do rezygnacji z pracy zarobkowej, mimo zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Osobą uprawnioną do świadczenia jest bezrobotny z własnego wyboru.

Dodaj komentarz

UWAGA !!! Każdy odwiedzający ma prawo napisać komentarz, jeśli istnieje taka możliwość. Za wszystkie treści zamieszczone w komentarzu odpowiada piszący. Jeśli uważasz, że czyjś post jest obraźliwy, wzywa do łamania powszechnie obowiązującego prawa, należy zgłosić ten fakt pod adresem kontakt@nie-pelnosprawni.pl


Kod antyspamowy
Odśwież

 Być może już niedługo strona PrawdziwiON wznowi działalność.

7 sierpnia 2013

 


 

 

Ukochanej mamusiŻegnaj ukochana mamusiu, byłaś dla mnie miłością mojego życia.
Dziękuję Tobie za poświęcenie mi swojego życia.
Na pewno kiedyś się spotkamy, oby szybko. Kocham Ciebie.

maj 2013

 

 


 

Nowe

Linkownia

Przewodnik po seksie dla ON

Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnościąPrzełomowy poradnik dla osób zmagających się z niepełnosprawnością – od chronicznego zmęczenia i bólu pleców do urazu rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, mukowiscydozy, porażenia mózgowego i wielu innych - 2013 rok.

Czytaj ...

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony