PFRON ma mniej środków niż planował, bo wyłudzają orzeczeniaZgodnie z przewidywaniami portalu Prawdziwi Niepełnosprawni, PFRON nie zobaczył oszczędności, bo obecnie wydaje więcej pieniędzy na dopłaty do pensji „niepełnosprawnych" i to mimo spadającej ilości beneficjentów. Jak to jest w ogóle możliwe, że na mniejszą liczbę pracowników przeznacza się większą ilość pieniędzy?.


Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna" [*] PFRON wydaje więcej na dopłaty do pensji, bo niektóre firmy naciskają na pracowników, aby podwyższali swój stopień niepełnosprawności. Po pierwszej połowie tego roku do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wpłynęło mniej pieniędzy, niż zakładał plan finansowy. Maciej Dudek, przedstawiciel Pracodawców RP w radzie nadzorczej funduszu w rozmowie z gazetą mówi, że w całym roku niedobór może wynieść 150-200 mln zł.


Niższe od planowanych wpływy do budżetu PFRON-u są spowodowane m.in. tym, że pracodawcy zwrócili mniej niewykorzystanych pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji oraz wzrostem kwot ulg w obowiązkowych wpłatach na PFRON, które zakłady pracy chronionej udzielają kontrahentom kupującym od nich usługi. Wiele firm dalej udziela swoim kontrahentom ulgi, choć nie mają do tego prawa. Poseł Marek Plura zaznacza, że takie bezprawne ulgi stosują głównie firmy ochroniarskie i sprzątające.


Kolejnym powodem mniejszych pieniędzy w PFRON-nie jest zmiana struktury zatrudnienia niepełnosprawnych, bo wzrasta liczba osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ze statystyk PFRON wynika, że w grudniu 2010 roku takich osób było odpowiednio 10,8 tys. oraz 115,7 tys. W maju tego roku – 15 tys. i 131,2 tys. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda dodał, że jeśli ta tendencja się utrzyma to większe problemy finansowe PFRON-u pojawią się w 2013 roku i prawdopodobnie będzie trzeba odłożyć na późniejszy termin zrównanie dopłat na chronionym i otwartym rynku pracy.


... Przecież to nic nowego


Już kilkukrotnie na stronie www.nie-pelnosprawni.pl był poruszany temat, że zmiany w przepisach o tzw. rehabilitacji niepełnosprawnych nie przyniosą żadnych oszczędności, a wręcz przeciwnie. Firmy (głównie ochrona i sprzątanie) będą wyłudzać orzeczenia, tj. namawiać pracowników na podwyższanie stopnia niepełnosprawności, aby utrzymać finansowy status quo.


W tekście My niepełnosprawni „idioci" daliśmy się nabrać na nową ustawę z 18 listopada 2010, który wywołał swego rodzaju oburzenie wśród czytających, jasno jest napisane, że zaliczenie m.in. epileptyków do znacznego stopnia będzie swego rodzaju furtką dla firm do otrzymywania większych dopłat. I nie chodzi o epileptyków z najcięższą odmianą tej choroby, bo tych i tak nikt nie zatrudni, ale o to, że jest 40 rodzajów padaczki z których większość można symulować, a badanie EEG tego nie wykryje. Rzecz jasna pseudoepileptycy na wyłudzonych orzeczeniach kradną miejsca pracy prawdziwym epileptykom, z resztą nie tylko im.


Kolejne ostrzeżenie pojawiło się w tekście Polowanie na orzeczenia już się zaczęło – spirala wyłudzeń ruszyła z 23 maja 2011 i dotyczyło tego samego problemu – nakłaniania przez firmy swoich pracowników, aby ci starali się o większy stopień niepełnosprawności.


Póki co skala ubytku budżetu PFRON- w 2012 roku szacowana jest na 200 mln zł, z tendencją do powiększenia braków. Jednak wydaje się, że decydenci zrozumieli, że złodziejstwo może doprowadzić do poważnego zachwiania budżetu PFRON i powzięto, miejmy nadzieję, skuteczne środki zaradcze. Tymi środkami jest kolejna już nowelizacja ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych, która zakłada większą kontrolę wydawanych orzeczeń i większe uprawnienia nadzorcze prezesa PFRON-u. Jeśli rzeczywiście będzie sprawowana solida kontrola, to jest duża szansa, że PFRON w 2013 roku uniknie czarnego scenariusza.


Oczywiście należałoby jeszcze rozliczyć złodziei z lat poprzednich, którzy wyłudzali lub nadzorowali wyłudzenia orzeczeń, na które były kradzione pieniądze z PFRON-u na popularną wówczas metodę „na krótszą nogę". Jednak na razie złodzieje zamiast siedzieć w więzieniu, dostają państwowe odznaczenia.


[*]Michalina Topolewska, Pracodawcy mniej płacą, a PFRON traci, Dziennik Gazeta Prawna z 30 lipca 2012