Ja też! Historia chłopaka z zespołem Downa, który skończył studiaDaniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie. Mężczyzna podejmuje pracę w ośrodku opieki społecznej, gdzie poznaje tajemniczą Laurę. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy Daniel zakochuje się w kobiecie...

 

Co prawda „Ja też!, bo tak nazywa się hiszpańska ekranizacja jest z 2009 roku, ale warto przypomnieć tą historię tym, co jej nie oglądali.

 

Film ma posmak słodko-gorzki, daje nadzieję, a jednocześnie składania do refleksji, że myślimy stereotypami, dzielimy świat na zdrowych i niepełnosprawnych. I tym drugim - nawet pełni współczucia dla nich - odmawiamy pewnych praw, przede wszystkim prawa do pełni życia.

 

Daniel, bohater dramatu urodził się z zespołem Downa. Nie dał się jednak zamknąć w klatce z tabliczką "upośledzony". Kiedy go poznajemy, jest już 34-letnim mężczyzną po studiach i rozpoczyna pracę w ośrodku socjalnym, opiekującym się dziećmi z zespołem Downa. Jest świetnie wykształconym, trzeźwo patrzącym na świat facetem. Tylko charakterystyczne rysy twarzy zdradzają, jaka dotknęła go choroba.

 

Daniel poznaje Lolę, koleżankę po fachu, atrakcyjną kobietę. Ona początkowo przekonana, że on jest jednym z podopiecznych ośrodka, powoli nabiera zaufania do Daniela, a przede wszystkim zaczyna go traktować jak partnera, a nie chorego, któremu należy współczuć.

 

Między tą parą nawiązuje się szczególna więź. Obie jednak inaczej traktują te wzajemne relacje, inaczej odczytują sygnały. Lola, wbrew pozorom kobieta zagubiona i bardzo samotna, Daniela traktuje jak najlepszego przyjaciela, z jej strony nie ma mowy o uczuciu, które mogłoby ją połączyć z tym mężczyzną. Daniel natomiast się w Loli zakochuje, darzy ją miłością gorącą i bezwarunkową. I czuje do niej fizyczny pociąg, pożąda i marzy, że to uczucie kiedyś się dopełni... i tak się ostatecznie staje.

 

I w takim pojmowaniu damsko-męskich stosunków natyka się na barierę niezrozumienia. Przyjaźnić się z mężczyzną dotkniętym zespołem Downa można, ale kochać - to już zupełnie inna historia... Film "Ja też! jest dziełem dwóch debiutantów, filmowców specjalizujących się dotąd w produkcjach krótkometrażowych - Alvaro Pastora i Antonio Naharro (razem napisali scenariusz i wspólnie ten film wyreżyserowali).

 

I temat i sposób jego przedstawienia docenili już jurorzy wielu filmowych festiwali. "Ja też!" ma na koncie między innymi nagrodę specjalną festiwalu filmowego w San Sebastian. Niewątpliwie współtwórcą sukcesu tego filmu jest odtwórca roli głównej, Pablo Pineda, naturszczyk, który w "Ja też!" zagrał po prostu siebie. Na ekranie w roli Loli partneruje mu Lola Duenas, hiszpańska aktorka. I również za swoją kreację w tym filmie odbiera zasłużone pochwały.


Historia Daniela, niesie też nadzieję, pokazuje, że dzieci z zespołem Downa nie wolno wyrzucać poza margines, bo one są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Moga i powinny się uczyć, a wielu tak jak Daniel - bohater "Ja też!" - może pójść dalej, skończyć studia, pracować, znaleźć swoje miejsce w życiu.

 


WYBRANE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 

2010 - Goya, nagrody w kategoriach: Najlepsza aktorka (Lola Dueñas), Najlepsza piosenka "Yo también" wyk. La Casa Azul oraz nominacje w kategoriach: Najlepszy debiut reżyserski, Najlepszy debiutujący aktor (Pablo Pineda)


2010 - Sundance, Udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny


2009 - MFF w San Sebastian, Nagroda Światowego Katolickiego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej (SIGNIS) - wyróżnienie specjalne, Srebrna Muszla dla Najlepszej aktorki (Lola Dueñas) oraz Najlepszego aktora (Pablo Pineda), udział w Konkursie Głównym.


Ja, też! nie zobaczymy co prawda w kinach ani w telewizji, ale można go obejrzeć na serwisie iplex.pl za 9,99 zł (w tej cenie, jeśli płacimy kartą lub przelewem, możemy przez 30 dni oglądać pozostałe filmy oferowane w tym serwisie).


// Stowarzyszenie Civitas