Limit Socjalny

Limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 marca 2018 r. do 31 maja 2018 r. wynosi 3161,70 zł (brutto) – (M.P. 2018 poz. 213).

### Poprzednio, tj. od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. limit wynosił 2979,00 zł (brutto) – (M.P. 2017 poz. 1040).

suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

Integracja bez sensu

dziewczynka z syndromem DownaIntegracja osób niepełnosprawnych intelektualnie jest niemożliwa z natury rzeczy. Upośledzeni umysłowo nie mają wiele do zaoferowania swoim rówieśnikom ... [gazeta.pl]

Za Wegetacją

wicepremier Beata SzydłoRząd namawia kobiety, by rodziły chore dzieci, potem każe płacić więcej. PiS już mniej "za życiem" [tokfm.pl]

Masz rodzić

kobieta trzyma transparent z napisem Martwa dziecka nie urodzęBez dyskusji, bez opozycji. Posłowie uznali, że kobiety powinny rodzić upośledzone dzieci [gazeta.pl]

Wędkarstwo bez barier

W 2018 roku w Szczecinku odbędą się dwie imprezy dla niepełnosprawnych wędkarzy: w dniach 15-17 czerwca odbędzie II Edycja Spinningowych Zawodów wędkarskich z łódek dla osób z dysfunkcją ruchu i niewidomych, a w okresie 4-7 października Spinningowe Mistrzostwa Europy z łódek organizowane przez International Fishing Competition of the Deaf from the Boat.

Zapisy już trwają. Szczegóły na www.wedkarzebezbarier.pl 

Zdaniem Fundacji MaMa w Polsce w brakuje standardu wymagań, które pozwalałyby uznać dany obiekt za dostępny dla osób niepełnosprawnych. To wniosek ze środowej dyskusji (9 stycznia 2013) na temat "Bariery architektoniczne w dostępie do kultury" – podała agencja PAP. 


Fundacja zwraca uwagę, że problemy osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach i matek z małymi dziećmi w zakresie barier architektonicznych są podobne. Są to przede wszystkim braki wind oraz podjazdów, drzwi zbyt wąskie, aby przez nie przejechać, wysokie progi, włączniki światła, dzwonki, przyciski do wind umieszczone na wysokości uniemożliwiającej skorzystanie z nich osobom na wózkach czy też dzieciom.

 

Przykładem może Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach drzwi, gdzie drzwi wejściowe są ciężkie i nawet osoba sprawna ma ogromne problemy z ich otwarciem. W Muzeum Narodowym platformy mające umożliwiać osobom na wózkach sforsowanie schodów są do tego celu zbyt małe, a do galerii Zachęta można wjechać wózkiem, ale tylnym wejściem i nie wszędzie w galerii da się dotrzeć, bo nie przy każdych schodach są podjazdu.


Fundacja MaMa zwraca uwagę, że wzrosła świadomość społeczna o problemach z dostępnością przestrzeni osób niepełnosprawnych, ale często jest tak, że wszelkie dostosowania obiektów nie są konsultowane z zainteresowanymi skutkiem czego obiekt dalej jest niedostosowany. Główną przyczyną takie stanu rzeczy jest nieprecyzyjne prawo, które mówi, że nowy obiekt musi być dostosowany, ale nie wiadomo co to oznacza i jak to zrobić. Dlatego Fundacja MaMa proponuje, aby przed oddaniem obiektu do użytkowania przeprowadzić audyt dostępności.


Niejasne przepisy nie zwalniają z odpowiedzialności


Od początku na stronie Prawdziwi Niepełnosprawni powtarza się jak mantrę, że nie o to chodzi aby coś było dostosowane, tylko aby to działało. Co wózkowiczowi po niskopodłogowym autobusie kiedy klapa się nie otwiera, co po niskopodłogowym tramwaju skoro nie można do niego wjechać. I takich przykładów można podać więcej. To, że prawo budowlane jest nieprecyzyjne nie zwalnia inwestora z jego stosowania. Zupełnie jak w życiu, nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo przed negatywnymi konsekwencjami jego stosowania.


Dostępność obiektu powinno się badać już na etapie projektu a nie gotowej inwestycji. Wszak taniej zapobiegać niedoróbkom, niż je potem usuwać.


// PAP, nie-pelnosprawni.pl

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

Przyjazne Studia Niepełnosprawnym

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony