Limit Socjalny

Limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. wynosi 2954,50 zł (brutto) – (M.P. 2017 poz. 825).

### Poprzednio, tj. od 1 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. limit wynosił 3047,50 zł (brutto) – (M.P. 2017 poz. 467)

Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Patologia w edukacji

trzy uczennice stoją tyłem do widzaPlaga opinii i orzeczeń: rośnie moda na Aspergera, kilka lat temu dominował ADHD. Z winy rodziców rośnie nam bezmózgie społeczeństwo [interia.pl]

Po co leczyć?

młoda dziewczyna w tle widać bawiące się dzieci”Przecież dobrze sobie radzą bez zębów, po co leczyć?" – usłyszała matka Patrycji, dorosłej niepełnosprawnej [mamadu.pl]

854 zł i nic więcej

rysunek: na pierwszym planie twarz kobiety, a za nią człowiek na wózkuMa niepełnosprawnego 42-letniego syna, dostaje 854 zł emerytury, nie przysługuje jej nic więcej. Gdyby nie pracowała, dostałaby świadczenie pielęgnacyjne 1406 zł [TOKFM.pl]

WIADOMOŚCI

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że w 2018 roku przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wzrośnie ok. 43,51 zł czyli o 2,7 proc. w stosunku do 2017 roku. Niestety...

Rajdowy Bartek

Pan Bartosz Ostałowski to niezwykła postać. Mimo że nie ma rąk jest kierowcą rajdowym, artystą i inżynierem. Jest też posiadaczem międzynarodowej licencji wyścigowej FIA. [OnetRano 5 październik 2017]

Zdaniem Fundacji MaMa w Polsce w brakuje standardu wymagań, które pozwalałyby uznać dany obiekt za dostępny dla osób niepełnosprawnych. To wniosek ze środowej dyskusji (9 stycznia 2013) na temat "Bariery architektoniczne w dostępie do kultury" – podała agencja PAP. 


Fundacja zwraca uwagę, że problemy osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach i matek z małymi dziećmi w zakresie barier architektonicznych są podobne. Są to przede wszystkim braki wind oraz podjazdów, drzwi zbyt wąskie, aby przez nie przejechać, wysokie progi, włączniki światła, dzwonki, przyciski do wind umieszczone na wysokości uniemożliwiającej skorzystanie z nich osobom na wózkach czy też dzieciom.

 

Przykładem może Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach drzwi, gdzie drzwi wejściowe są ciężkie i nawet osoba sprawna ma ogromne problemy z ich otwarciem. W Muzeum Narodowym platformy mające umożliwiać osobom na wózkach sforsowanie schodów są do tego celu zbyt małe, a do galerii Zachęta można wjechać wózkiem, ale tylnym wejściem i nie wszędzie w galerii da się dotrzeć, bo nie przy każdych schodach są podjazdu.


Fundacja MaMa zwraca uwagę, że wzrosła świadomość społeczna o problemach z dostępnością przestrzeni osób niepełnosprawnych, ale często jest tak, że wszelkie dostosowania obiektów nie są konsultowane z zainteresowanymi skutkiem czego obiekt dalej jest niedostosowany. Główną przyczyną takie stanu rzeczy jest nieprecyzyjne prawo, które mówi, że nowy obiekt musi być dostosowany, ale nie wiadomo co to oznacza i jak to zrobić. Dlatego Fundacja MaMa proponuje, aby przed oddaniem obiektu do użytkowania przeprowadzić audyt dostępności.


Niejasne przepisy nie zwalniają z odpowiedzialności


Od początku na stronie Prawdziwi Niepełnosprawni powtarza się jak mantrę, że nie o to chodzi aby coś było dostosowane, tylko aby to działało. Co wózkowiczowi po niskopodłogowym autobusie kiedy klapa się nie otwiera, co po niskopodłogowym tramwaju skoro nie można do niego wjechać. I takich przykładów można podać więcej. To, że prawo budowlane jest nieprecyzyjne nie zwalnia inwestora z jego stosowania. Zupełnie jak w życiu, nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo przed negatywnymi konsekwencjami jego stosowania.


Dostępność obiektu powinno się badać już na etapie projektu a nie gotowej inwestycji. Wszak taniej zapobiegać niedoróbkom, niż je potem usuwać.


// PAP, nie-pelnosprawni.pl

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony