W tegorocznej edycji Eurowizji wystąpi fiński zespół Pertti Kurikan Nimipaivat (PKN), który tworzą osoby z zespołem Downa i autyzmu. Wbrew pozorom nie grają lekkiej i przyjemnej muzyki, tylko „ciężki" rock przechodzący w heavy metal.


Kapela złożona jest z 4 muzyków (jeden ma autyzm, reszta zespół Downa) została wybrana do reprezentacji Finlandii na Eurowizji.


Zespół tworzą Pertti Kurikan, Kari Aalto, Sami Helle i Toni Valitalo i został stworzony na terapii zajęciowej dla dorosłych w 2009 roku. Ideą przyświecającą powstaniu kapeli była próba zwiększenia świadomości na temat zespołu Downa i autyzmu. Z tego właśnie powodu w 2012 roku wystąpili w filmie dokumentalnym "The Punk Syndrome" ( Kovasikajuttu).


Muzycy wydali kilka płyt i koncertowali w kilku krajach poza Skandynawią m.in. w USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce - w 2012 roku wystąpili we Wrocławiu.


Sami Helle powiedział jednej z brytyjskich gazet, że są takimi samymi muzykami jak inni i chcą, aby ludzie głosowali na ich muzykę a nie z litości. I właśnie tak powinno być – kiedy czegoś słuchasz nie musisz wiedzieć czy śpiewa to osoba niewidoma, na wózku itd. Liczy się tylko to czy dana piosenka ci się podoba czy nie.


Na Eurowizji PKN zagra jeden ze swoich szlagierów Aina Mun Pitaa (Zawsze coś muszę). Jak mówią muzycy to swego rodzaju protest song – utwór opowiada o codziennych czynnościach sprawiających kłopot każdego dnia osobom niepełnosprawnym m.in. np. o myciu się czy porządkach domowych, które sprawiają wiele trudności i irytacji.

 

Konkurs Eurowizji odbędzie się w Wiedniu w dniach 19, 21 i 23 maja 2015 roku.