Nie dostał renty, bo może wyzdrowiećChłopak uległ wypadkowi, w wyniku którego jest całkowicie niezdolny do samodzielnego życia i egzystencji. ZUS jednak nie chce dać mu renty, bo chłopak może wyzdrowieć. Opisany poniżej przykład jest najbardziej absurdalnym i bezdusznym zachowaniem ZUS, jaki kiedykolwiek został przedstawiony na tej stronie. Użycie obojętnie jakiego epitetu czy inwektywy pod adresem ZUS w żaden sposób nie jest wstanie opisać głupiego tłumaczenia urzędników Zakładu.

 

 

W 2009 roku pełen życia młody chłopak, Damian Biernacki z Gorzowa Wielkopolskiego, miał tragiczny w skutkach wypadek. Chłopak nie chodzi, samodzielnie nie siedzi, nie rusza rękami, jednym słowem nic koło siebie nie zrobi. Mało tego, chłopak w ogóle nie jest świadom w jakim stanie się znajduje.

 

Aby opiekować się człowiekiem w takim stanie trzeba mieć nadludzką siłę, choćby po to aby np. wykąpać Damiana. Rodzina nie ma specjalistycznego sprzętu do zapewnienia fachowej opieki, poza wyposażeniem kupionym przez ludzi dobrej woli i anonimowych darczyńców. Jednak rodzice póki co jakoś sobie dają radę. Największym problemem na dzisiaj są jednak pieniądze, w zasadzie ich brak.

 

Teresa Biernacka, mama Damiana nie może pracować, bo musi opiekować się synem 24 godziny na dobę (dosłownie!). Tata Damiana to rencista I grupy – choruje na epilepsję i nikt go nie chce zatrudnić (naprawdę ma epilepsję, bo na stronie nie-pelnosprawni.pl pokazuje się przypadki osób, które epi mają tylko na papierze i szkodzą tym samym osobom rzeczywiście chorym). Jedynym dochodem rodziny jest renta ojca i zasiłek pielęgnacyjny Damiana.

 

BEZ SOCJALNEJ I PARĘ ZŁOTYCH NA OTARCIE ŁEZ

 

Niestety chłopak nie może liczyć ani na rentę z ZUS, ani na rentę socjalną. Gros pieniędzy rodzice Damiana przeznaczają na jego leki i rehabilitację. W związku z tym mają zaległości w czynszu i opłatach za energię elektryczną. Z systemu opieki (czyli MOPS) rodzina jako wsparcie dostaje ... 20 zł.

 

W 2010 roku po interwencji mediów (i wielu osób prywatnych), które opisały sytuację chłopaka, Damian dostał z ZUS rentę specjalną, ale tylko na dwa lata. To pozwoliło rodzinie chociaż trochę odetchnąć finansowo. Jednak w 2012 roku renta się skończyła, a nowej ZUS nie chce przyznać. I tu tłumaczenie Zakładu jest tak idiotyczne i absurdalne, że ten przypadek bije na głowę wszystkie z dotychczas opisanych spraw na stronie PrawdziwiON. Użycie obojętnie jakiego epitetu czy inwektywy w żaden sposób nie jest wstanie opisać głupiego tłumaczenia ZUS.

 

ZUS: NIE DAMY RENTY, BO A NÓŻ WYZDROWIEJE

 

Na początku 2012 roku rodzina państwa Biernackich ponownie złożyła w ZUS wniosek o przyznanie renty specjalnej, jednak tłumaczenie urzędników zwala z nóg, człowiek nie wierzy, że można wymyśleć tak durnowate argumenty.

 

Jerzy Krzyżanowski, dyrektor ZUS w Gorzowie Wielkopolskim argumentując odrzucenie wniosku o rentę specjalną twierdzi, że nauki medyczne rozwijają się w tempie wręcz kosmicznym i jeszcze do niedawna wiele odmian raka uważano za chorobę, która powoduje śmierć. Tak samo jest z AIDS, uważano że człowiek z tą chorobą jest skreślony i powinien umrzeć, bo to tylko kwestia czasu, a okazuje się że ci ludzie żyją.

 

Dlatego właśnie dyrektor Krzyżanowski wyjaśnia, że ZUS rzadko przyznaje renty na stałe, bo przy takim tempie rozwoju medycy, może zdarzyć się... cud i nawet ktoś najbardziej chory może ozdrowieć.

 

ARGUMENTACJA DOBRA, ALE NIE W TYM PRZYPADKU

 

Z argumentacją dyrektora Krzyżanowskiego nie sposób się nie zgodzić. Medycyna faktycznie robi postępy o jakich jeszcze kilkanaście lat temu, nikt nie mógł nawet sobie pomarzyć (przeszczepy rąk, niewidomi odzyskują wzrok itd). Problem w tym, że Damianowi ten „kosmiczny postęp medyczny" na dzień dzisiejszy nie jest wstanie zaoferować dosłownie nic. Implikując słowa dyrektora Krzyżanowskiego, niech ZUS przyzna rentę tu i teraz, dziś i już, i zabierze ją w chwili, kiedy ten niezwykły postęp medyczny wyleczy Damiana na tyle, aby ten mógł sobie pójść do pracy.

 

 

Obecna sytuacja rodziny Biernackich jest dramatyczna, choć tak naprawdę jest dwoje rodziców jeszcze sprawnych fizycznie. Co będzie za 10 lat, albo nie daj Boże jak zostanie się tylko jeden schorowany rodzic?.

 

 Damian Biernacki z Gorzowa Wielkopolskiego

Wystarczy popatrzeć na zdjęcie Damiana. Czy wygląda on tak, jakby miał zaraz ozdrowieć i pójść do pracy, albo choćby sam wstać z łóżka?. Oby dyrektor ZUS nigdy nie znalazł się w takiej samej sytuacji, bo życie ma sporą paletę niespodzianek. Wystarczy, że na pasach potrąci ciebie pijak za kierownicą, sprawca dostanie do 8 lat (po 4 latach wyjdzie na wolność), a ty masz całe życie zmarnowane.

 

Co jest najbardziej przetrważające w opisanej sytuacji?. Cierpienie Damiana?. Nie, bo on jest prawie nieświadomy swojej sytuacji. A może dramat rodziców, to już bardziej. Jednak trwoga polega na tym, że w tym kraju takie osoby jak Damian są pozbawione wsparcia. ZUS nie pomoże, renta specjalna się nie należy, tak samo jak renta socjalna, MOPS się wykpił, PFRON nie jest od finansowania leżących, tylko od "aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych". W takim razie jaka instytucja państwowa pomaga takim ludziom, bo ich katalog się już wyczerpał?.

 

Inna sprawa jest taka, że renta specjalna nie przysługuje. Chłopak jest już na przedostatnim etapie. Gorzej oznacza śpiączkę, a jeszcze gorzej to już tylko śmierć. Komu w takim razie przyznawane są renty specjalne, bo one są dla żywych a nie umarłych.

 

Nie ważne jest czy ktoś znalazłby się w takim stanie z własnej winy czy nie, po prostu nie jest ludzkie pozostawienie takiej osoby na pastwę losu.

 

// na podstawie TVP

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#8 ZUS:Nie dostał renty,bo może wyzdrowiećAlis 2012-08-21 22:18
ZUS nalezy zlikwidowac i niech oddzadz nasze składki sami sobie poradzimy , Bardzo współczuję tej rozinie , sama jestem po wypadku,w tym p...m zusie traktują człowieka gorzej niz śmieci, bo te zszacunkiem segregują, ....a mi na komisji pseudo orzeczniczka powiedziała że miałam pecha bo gdybym zgnięła to nie miałabym problemów, a dyrektor to może niech się douczy ale kiedyś właśnie ci ludzi się spotkają z taką scianą jak my się spotykami ja im tego szczerze życzę. Jak można tak potraktowac człowiek ... tea rodzina niech składa skarge do Strasburga jedyne co teraz moga zrobic i zapewne otrzymaja to co im się nalezy na pielęgnacje syna.... życz e sił i powodzenie w walce
#7 RE: ZUS: Nie dostał renty, bo może wyzdrowiećSesek 2012-05-11 10:55
kierownikowi ten postęp medyczny też nie ma nic do zaoferowania.

gościu zupełnie odpłynął.
#6 reania 2012-05-09 21:52
mi się tez to nie podoba jak tak traktujam osobe niepełnosprawnĄ M
#5 RE: ZUS: Nie dostał renty, bo może wyzdrowiećolelka 2012-05-09 14:03
niezaskoczona.
nie dziwią mnie takie praktyki zus, już mnie nie dziwią.
#4 Zus pan na włościachMeska 2012-05-09 12:39
biestialstwo to mi przyszło do głowy po przeczytaniu tekstu.
Zus boi się że jak przyzna rentę to chłopak zrobi na złość i wyzdrowieje.
Głupkowate jest tłumaczenie, że Zus nie daje rent na stałe. A co za problem dać ją znowu na czas określony?.
Też miałam przeprawę z Zus więc wiem do czego zdolna jest ta instytucja.
#3 co za krajViola 2012-05-09 11:25
szok :eek:
ZUSek chytrusek stosuje wiele praktyk, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam.
Żal mi tych rodziców, bo to na ich barki spadł cały kłopot.
I jeszcze ta opieka, te 20 zł to na co dali?
Matka może starać się o świadczenie pielęgnacyjne, no chyba iż to też się jej nie należy.
#2 uzdrowicielesemka 2012-05-09 10:08
Tomaszewski powiedział j..bać PZPN. (to taki poseł, dawny piłkarz).
To ja powiem j..bać Zus i praktyki jego.
Też nie rozumiem tej całej filozofii, ale na komisjach zusowskich dzieją się no cuda niesamowite. Tam pracują uzdrowiciele najwyższej klasy którzy dodają otuchę ludziom. Nie mart się odzyskasz wzrok a skoro tak to renta się nie należy.
#1 RE: ZUS: Nie dostał renty, bo może wyzdrowieć666 2012-05-09 09:49
o ja pierdziele, człowiek myślał, że o Zus wszystko słyszał i wie, a tu taka historia.

Bo może wyzdrowieć, to chyba wszystkim powinni zabrać, każdy może ozdrowieć.
Poza tym dyrektorem, jemu już nic nie pomoże.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony