Poradnik, który zrobił z niepełnosprawnych Święte KrowyFundacja Integracja (KRS 0000 144 578) opracowała Poradnik, jak ma się zachować osoba sprawna w kontaktach z niepełnosprawnymi. Rzekomo ma to pomóc sprawnym unikać wpadek, ale stosując się do niektórych porad można niestety wyrządzić krzywdę niepełnosprawnym, z których z resztą zrobiono Święte Krowy.

 

 

"Oddaję w Wasze ręce publikację, która niesie przesłanie zintegrowania dwóch światów. Do jej stworzenia zaprosiłem kilku przyjaciół z różnymi niepełnosprawnościami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju komunikacyjnymi wpadkami czy faux-pas. Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach."

tak brzmi wstęp do publikacji Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Ile w tym prawdy?.

 

Poradnik w formie graficznej, z bardzo ładnymi rysunkami trzeba to przyznać, zawiera ilustrację 20 różnych sytuacji życiowych, z którymi zapewne większość niepełnosprawnych miała nieraz do czynienia. Prześledźmy zatem konsekwencje stosowania się to tych porad.


Rysunek 1 – nie dotykaj psa przewodnika/asystenta

Dziecko chce pogłaskać miłego psa przewodnika osoby niewidomej, ale tata dziecka przytrzymuje je i mówi, że pies jest w pracy. OK. psa przewodnika nie można głaskać i go rozpraszać.

Rysunek 2 – nie dotykaj wózka

Przed wejściem do muzeum ktoś opiera się o wózek niepełnosprawnej i jest podpis pod rysunkiem „Pamiętaj, że wózek, kule czy laska należą do sfery osobistej osoby z niepełnosprawnością. Nie należy dotykać ich bez pozwolenia właściciela".

??? a kto przy zdrowych zmysłach będzie dotykał kulę osoby, która ledwo stoi i to dzięki kulom?. Tak samo z wózkiem. Wielu wózkowiczów jest nawet zadowolona, że ktoś oprze się o wózek czy go dotknie, bo to świadczy, że zdrowa osoba nie wstydzi się czy brzydzi niepełnosprawnego. Jedyną sytuacją kiedy niepełnosprawnemu takie zachowanie utrudnia życie jest nachalność – no jeśli ktoś opiera się z całej siły albo pcha wózek wbrew woli niepełnosprawnego, to faktycznie jest to denerwujące.

Rysunek 3 – niedostosowana strona WWW

Osoba niewidoma nie może skorzystać z bankowości internetowej, bo ta jest niedostosowana do potrzeb takich osób.

OK. żyjemy w cyfrowym świecie i każdy powinien mieć dostęp to tego świata.

Tylko takie uwagi może zwracać instytucja, która ma wszystko dostosowane do osób z różnymi niepełno sprawnościami, a tak się składa, że Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji (czytaj kalka Fundacji Integracja) do takich organizacji się nie zalicza. Np. filmiki są niedostosowane do osób niesłyszących i nie bynajmniej nie chodzi o lektora języka migowego.

Rysunek 4 – śnieg na podjeździe uniemożliwia wjazd do restauracji

Zablokowany podjazd powoduje, że wózkowicz czy ktoś kto nie może chodzić po schodach nie dostanie się do lokalu. To rzeczywiście jest irytujące, kiedy jest podjazd a nie możesz z niego skorzystać. Taka sytuacja w urzędach publicznych jest niedopuszczalna, a co z prywaciarzami?

Jeśli restaurator nie dba o klienta na wózku to widocznie mu na nim nie zależy. Po co wózkowicz ma się na siłę pchać tam gdzie go nie chcą, i narażać się na niemiłe konsekwencje (np. kelner napluje mu do kawy czy zupy). Jak mnie tu nie chcą to trudno, jadę tam gdzie mnie przyjmą z otwartymi ramionami.

Rysunek 5 – niepełnosprawny, to pewnie kara za grzechy rodziców

Mężczyzna mówi do sąsiadki patrząc na przechodzącego niepełnosprawnego intelektualnie prowadzonego przez opiekuna – patrz pani jaki ....? to pewnie kara za grzechy rodziców.

Mówienie na niepełnosprawnego intelektualnie, że to kara za grzechy czy coś w tym stylu jest złe i to jest oczywiste. Ale kto tu ma problem, ten kto krzywo patrzy na chorego czy sam chory?. Jeśli ktoś brzydzi się niepełnosprawnych to jego problem i już mu tego nie wybijesz z głowy, trudno.

Rysunek 6 – do kogo on mówi, mów do mnie

Przed wózkowiczem stoi gościu, który mówi ale nie patrzy się na osobę na wózku. Oczywiście wózkowicz zastanawia się, czy mój rozmówca nie widzi, że jest mi niewygodnie kiedy stoisz blisko wózka.

Poradnik radzi, aby w takiej sytuacji osoba mówiąca do kogoś siedzącego na wózku zrobiła krok lub dwa w tył.

??? To chyba jedna z większych głupot tego Poradnika, aby wózkowiczowi było niewygodnie patrząc na rozmówcę, ten musiałby niemalże siedzieć mu na wózku. Nawet jak rozmówca stanie przed wózkowiczem, zawsze jest jakiś odstęp – nikt nie będzie opierał się o podnóżki wózka, aby sprawiać sobie ból. Poza tym, jeśli nawet zdrowy rozmówca zrobi krok lub dwa w tył jak radzi Poradnik, to z kolei wózkowicz może go nie słyszeć, zwłaszcza w hałaśliwym miejscu.

Można też pomyśleć, skoro mi wózkowiczowi nie odpowiada jak ktoś stoi i mówi do mnie, to ja nie mam języka w gębie i nie mogę zwrócić komuś uwagi?. Jeśli coś jest nie tak, to wózkowicz wali prosto z mostu i nie czeka aż go kark zacznie boleć – przepraszam odsuń się trochę, bo jest mi niewygodnie z Tobą rozmawiać.

Rysunek 7 – jak przywitać się z jednorękim

Człowiek zastanawia się jak przywitać się z kimś kto nie ma ręki. Poradnik radzi „Witając się z osobą, która ma np. amputowaną rękę, śmiało uściśnij jej drugą."

??? No bez przesady, robienie z kogoś półinteligenta na pewno nie służy zbliżaniu dwóch światów. Jeśli człowiek nie ma prawej ręki to wiadomo, że witając się z taką osobą nie „proszę" go o podanie ręki której nie ma.

Rysunek 8 – wysiadanie ze środków komutacji miejskiej

Chcąc wysadzić wózek np. z tramwaju spytaj się niepełnosprawnego jak mu pomóc, a nie łap za co popadnie, bo może tylko sprawić kłopot.

OK. wózek to nie jednolita konstrukcja i wiele części jest przyczepiana. Złapanie za niewłaściwe miejsce może spowodować uszkodzenie wózka a nawet wypadnięcie z tramwaju. Konsekwencje mogą być różne, ale na pewno to nie będzie nic miłego.

Rysunek 9 – mów do mnie, a nie koło mnie

Lekarz zamiast zwrócić się do niewidomej zwraca się do opiekuna traktując niewidomego jak powietrze.

OK. To, że ktoś nie widzi, nie oznacza że nie istnieje. Jeśli masz coś do powiedzenia zawsze zwracaj się do swojego rozmówcy, nawet gdy ten Ciebie z oczywistych względów nie widzi.

Rysunek 10 – miłość po grób

Mężczyzna daje narzeczonej na wózku kwiaty, a w oddali słychać słowa gapowiczów, jak ten facet się poświęca.

OK. miłość nie zna terminu niepełnosprawność, choć akt miłości to zdolność do poświęcania się, ale to działa w obie strony.

Rysunek 11 – nie rozumiem, proszę to zapisać

Czasem zdarza się, że ktoś bardzo niewyraźnie mówi, i choć staramy się go zrozumieć, to nam nie wychodzi.

Poradnik radzi, aby poprosić osobę niewyraźnie mówiącą o zapisanie swoich myśli na kartce.

???Naprawdę robienie ze zdrowych ludzi półinteligentów, którzy nie wpadli by na pomysł, aby użyć systemu karteczek jest nie na miejscu.

Rysunek 12 – wysiadam wolno, bo szybko nie mogę

Czasem kierowcy się złoszczą, bo niepełnosprawny przechodzi wolno lub robi coś wolno i przez to blokuje przejazd. Przykładem może być dostosowana taksówka. Zanim platforma się rozłoży i niepełnosprawny wyjedzie z pojazdu musi minąć dłuższa chwila i nic na to się nie poradzi. Wszelkie krzyki i ponaglenia na nic się nie zdadzą.

Poradnik radzi „Bądź cierpliwy i wyrozumiały"

??? Porada słuszna, ale jak ktoś jest beton i nerwus, to do takiej osoby nic nie dotrze. Sam musi doznać smaku kalectwa np. złamana noga, aby zrozumieć, że nie każda osoba jest szybka i zwinna. Tylko do kogo ta uwaga? Co robi osoba niepełnosprawna na wszelkie ponaglenia? Z reguły nic, lepiej się nie odzywać, bo nie wiadomo czy nie trafi się na furiata gotowego ciebie pobić.

Rysunek 13 – do niesłyszącego mów powoli nie zakrywając ust

Do osoby z zaburzeniami słuchu mów w naturalnym tempie, bezpośrednio, nie zakrywaj ust i nie krzycz. Kluczowe informacje zapisz na kartce.

Nie krzycz i pisz na kartce, to dobre rady, natomiast reszta to betonowanie stereotypów. Czy każda osoba niesłysząca umie czytać z ruchu warg??? Co jest coś na zasadzie jak jednak kobieta mówi do drugiej:

„Pani jak ci zagraniczni turyści przyjadą do nas, oni słowa po naszemu ni w żab, ale mów do nich pani wolno i wyraźnie, a na pewno zrozumieją."?

Tak, bo każdy głuchy umie czytać z ruchu warg, tak samo jak każdy Chińczyk to Bruce Lee znający karate i kung-fu. Lepiej tego już nie komentować, bo ręce opadają.

Rysunek 14 – nie zajmuj koperty

Miejsca oznaczone kopertą są przeznaczone dla kierowców z niepełnosprawnością. Wymagają oni więcej miejsca przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta.

Takie zachowanie faktycznie jest irytujące, jak ktoś zastawi ci miejsce i nie można wsiąść do auta z żadnej strony.

Rysunek 15 – rozmowa z niewidomym

Kiedy rozmawiasz z niewidomym zwłaszcza pierwszy raz, kiedy taka osoba Ciebie nie zna, mówiąc zawsze dotknij niewidomego i przedstaw się.

Tu poradnik dobrze radzi, bo choć z reguły większość niewidomych ma dobry słuch, to jednak nie wiedzą czy ktoś mówi do nich czy do osoby stojącej koło nich.

Rysunek 16 – jak można pomóc

Zapytaj się czy możesz pomóc i w jaki sposób, kiedy osoba niepełnosprawna nie daje sobie w czymś rady.

Tu niestety po raz kolejny Poradnik betonuje negatywne utarte schematy, robiąc z niepełnosprawnego jakiegoś „nietutejszego". Kiedy niepełnosprawny ma z czymś problem to sam poprosi ciebie o pomoc, lub ewentualnie zrobi to za niego opiekun, jeśli takiego ma, zwłaszcza w sytuacjach dosyć krępujących (tu skorzystanie z toalety).

Czemu przedstawiono nas niepełnosprawnych jak jakiś „nierozwojów".

Rysunek 17 – spacer z niewidomym

Poradnik radzi , aby podejść do osoby niewidomej i zaproponować jej pomoc. Podaj swoje ramię i idź pół kroku przed nią.

Zaproponowanie pomocy niewidomemu w postaci swojego ramienia to dobra rada zwłaszcza kiedy dookoła jest pełno różnorakich przeszkód typu, remonty drogi, wystające płyty chodnikowe, dziury i wykopy itd.

Jednak zupełnie niezrozumiała jest rada, aby iść o pół kroku przez niewidomym? Przecież jak idziesz po ruchliwej drodze i coś mówisz, to dźwięk rozchodzi się przed tobą, więc będą o pół kroku przed osobową niewidomą, taka osoba może niedosłyszeć co mówisz i zamiast jej pomóc będziesz jest po prostu przeszkadzał (sprawdzone w praktyce).

Rysunek 18 – ustąp miejsca choremu

Poradnik wskazuje, że dla osób poruszających się o kulach stanie jest bardzo uciążliwe i taką osobę należy przepuścić. Pracownik np. banku pyta się pozostałych klientów, czy nie przepuściliby do obsłużenia osoby o kulach.

Idea zawarta w Poradniku jest słuszna, tyle że praktyka pokazuje coś innego. Korzystając z tej porady można nieźle chorego zdołować.

Przykład z banku (sprawdzone w praktyce)

Do banku przychodzi osoba po poważnej operacji (nie ma orzeczenia o niepełnosprawności). Ma problem z chodzeniem i staniem w jednym miejscu. Osoba ta grzecznie zajęła miejsce kolejce. Pracownik banku zauważył tą osobę i zapytał się klientów czy nie przepuściliby kobiety. I wtedy się zaczęło. Jednej podenerwowany klient wypalił, że on ma przerwę w pracy i mu się spieszy. Inny klient banku, że ma umówioną wizytę u lekarza i też jest chory, a mimo to stoi w kolejce. Rumor zrobił się niesamowity, chorej kobiecie zrobiło przykro i jednocześnie głupio bo o nic nie prosiła, a wyszło jakby chciała tych klientów okraść z czegoś cennego. Pomoc pracownika banku (chciał dobrze) okazała się niemiłym doświadczeniem.

Nie słuchaj tej rady z Poradnika. Jeśli widzisz, że ktoś ma problemy ze staniem czy chodzeniem podaj mu krzesło, a jeśli go nie ma, wtedy ewentualnie możesz zaproponować obsługę bez kolejki, ale zrób to po uzyskaniu akceptacji chorej osoby. Pamiętaj też, że jeśli chora osoba nie będzie mogła stać w kolejce, bo będzie to dla niej koszmar na pewno sama poprosi o pierwszeństwo.

Rysunek 19 – co wypada powiedzieć, a czego nie

Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć „do widzenia"?.

Poradnik dobrze radzi, do niewidomego można powiedzieć do widzenia czy do zobaczenia, tak samo jak do niesłyszącego można „powiedzieć/napisać na karteczce" „do usłyszenia". Nikt się na to nie obrazi, osoby niepełnosprawne w większości przypadków chcą być tak samo traktowane jak inne i nawet jak strzelisz gafę, to mają one duży margines tolerancji.

Rysunek 20 – dlaczego ten pan jeździ na wózku

Dzieci są bardzo ciekawe, co wynika z ich natury. Chcą wiedzieć wszystko o otaczającym ich świecie i oczekują odpowiedzi natychmiast. Dziecko to jedyna istota, która powie ci wprost co o tobie myśli, co chce wiedzieć i na pewno nie „ubierze" tego w ładne słowa. I to jest cudowne.

Kiedy dziecko pyta rodzica, dlaczego ten pan czy pani jeździ na wózku nie krępuj się mówić o niepełnosprawności i powiedź „mają chore nogi i nie mogą chodzić". Same dzieci z resztą podchodzą do niepełnosprawnych i wprost się pytają „a czego jeździsz na wózku, ja też bym chciał". Tu inicjatywę powinien przejąć sam niepełnosprawny (jeśli oczywiście może) i wytłumaczyć dziecku... dlaczego lepiej, aby nie jeździło na wózku.


Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością (obrazki z netu)

 

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością by Fundacja Integracja is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa - Bez utworów zależnych 3.0 Polska License

 

PODSUMOWANIE

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością to publikacja w formie komiksu, która miała pomóc w kontaktach osób zdrowych z niepełnosprawnymi. Niestety, liczne błędy merytoryczne spowodowały, że nie dosyć iż publikacja jest miejscami mało praktyczna, to uciera schematy robiąc z niepełnosprawnych Święte Krowy.

Przykładem tego może być brak inicjatywy niepełnosprawnego, którego rozmówca stoi za blisko. Niepełnosprawny czeka, aż rozmówca sam się zorientuje, że coś jest nie tak – a co niepełnosprawny nie może zwrócić uwagi?. Innym razem Poradnik twierdzi, że każda osoba niesłysząca ma zdolność czytania z ruchu warg, co jest zupełnym nonsensem.

Na wstępie wskazano, że Poradnik powstał po konsultacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju komunikacyjnymi wpadkami czy faux-pas (no z francuskiego faux-pas to ... wpadka/nietakt)?. W to zapewnienie akurat można wątpić, bo całość przypomina znane powiedzenie „Gdzieś bije dzwon ale nie wiadomo, w którym kościele".

Pominięto częściej spotykane zdarzenia, które bardziej utrudniają życie niepełnosprawnym np. zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych w autobusach czy tramwajach czy sytuację, że zdrowa osoba staje przed wózkowiczem czy osobą niższą i zasłania cały widok.

Poradnik ma za to bardzo ładną oprawę graficzną, ryciny są proste i treściwe. Oceniając poziom wizualny w skali 1 (najgorsza) – 20 (najlepsza), śmiało można dać ocenę 20/20, czyli najwyższą z możliwych.

Co do zawartości merytorycznej, to niestety, gdyby była to praca zaliczeniowa na jakiejś uczelni, autor musiałby powtarzać egzamin. Widać, że ktoś nie za bardzo ma pojęcie o życiowych sytuacjach i zachowaniach osób zdrowych, które mocno uprzykrzają codzienne życie niepełnosprawnym.