Limit Socjalny

Limit dorabiania do renty socjalnej bez konieczności jej zawieszania od 1 marca 2018 r. do 31 maja 2018 r. wynosi 3161,70 zł (brutto) – (M.P. 2018 poz. 213).

### Poprzednio, tj. od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. limit wynosił 2979,00 zł (brutto) – (M.P. 2017 poz. 1040).

suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

Integracja bez sensu

dziewczynka z syndromem DownaIntegracja osób niepełnosprawnych intelektualnie jest niemożliwa z natury rzeczy. Upośledzeni umysłowo nie mają wiele do zaoferowania swoim rówieśnikom ... [gazeta.pl]

Za Wegetacją

wicepremier Beata SzydłoRząd namawia kobiety, by rodziły chore dzieci, potem każe płacić więcej. PiS już mniej "za życiem" [tokfm.pl]

Masz rodzić

kobieta trzyma transparent z napisem Martwa dziecka nie urodzęBez dyskusji, bez opozycji. Posłowie uznali, że kobiety powinny rodzić upośledzone dzieci [gazeta.pl]

Wędkarstwo bez barier

W 2018 roku w Szczecinku odbędą się dwie imprezy dla niepełnosprawnych wędkarzy: w dniach 15-17 czerwca odbędzie II Edycja Spinningowych Zawodów wędkarskich z łódek dla osób z dysfunkcją ruchu i niewidomych, a w okresie 4-7 października Spinningowe Mistrzostwa Europy z łódek organizowane przez International Fishing Competition of the Deaf from the Boat.

Zapisy już trwają. Szczegóły na www.wedkarzebezbarier.pl 

Następna wygrana rodziców niepełnosprawnych dzieci, którym ZUS odebrał wcześniejsze emerytury. Europejski Trybunał Praw Człowieka 4 grudnia 2012 orzekł, że Polska złamała prawa i 12 osób dostanie odszkodowanie w kwocie 7-12 tys. euro.


Skargi rozpatrywane przez Trybunał dotyczą decyzji wydanych przez ZUS oddział w Rzeszowie. W 2001 roku ZUS na podstawie zaświadczeń lekarskich przyznawał wcześniejszą emeryturę rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi, po czym po kilku miesiącach odbierał przyznaną emeryturę. ZUS decyzję opierał o opinię głównego lekarza orzecznika a ten za każdym razem stwierdzał iż na podstawie zebranych dokumentów nie można uznać, że dziecko wymaga stałej opieki rodzica i że schorzenia nie można zaliczyć do chorób wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 1989 r. To na podstawie tego rozporządzenia były przyznawane wcześniejsze emerytury, które potem ZUS odbierał.

 

Rodzice odwoływali się od niekorzystnych decyzji ZUS o cofnięciu wcześniejszej emerytury, ale polskie sądy I i II instancji uznały prawidłowość decyzji ZUS, a Sąd Najwyższy, do którego wpłynęły skargi, odmówił zajęcia stanowiska w tej sprawie. Rodzice niepełnosprawnych dzieci złożyli zatem pozwy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając Polsce złamanie art. 1 protokołu nr 1 do konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Przepis ten wskazuje, że każda osoba ma prawo do poszanowania swego mienia i nikogo nie można pozbawiać własności, chyba że przemawia za tym interes publiczny.


Wygrana przez rodziców sprawa przed Trybunałem w dniu 4 grudnia 2012 to kontynuacja sprawy. 2 października 2012 roku Trybunał w innych sprawach z tej serii zasądził na rzecz rodziców odszkodowania w kwocie 8-12 tys. euro (Polscy rodzice niepełnosprawnych dzieci wygrali z ZUS przed Europejskim Trybunałem, nie-pelnosprawni.pl z 4 października 2012)


W Trybunale wciąż czeka ponad 100 pozwów polskich rodziców w opisanej sprawie. Jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawią się kolejne pozytywne rozstrzygnięcia Trybunału.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#3 RE: Kolejni rodzice niepełnosprawny ch dzieci wygrali z ZUS przed Europejskim Trybunałem Praw Człowiekawsopol 2012-12-10 12:10
Katar czy alergie to niepełnosprawni,
weźcie nie załamujcie ludzi i nie piszcie takich bzdur.
Ci rodzice nawet nie mają pojęcia co to znaczy mieć dziecko niepełnosprawne .
#2 RE: Kolejni rodzice niepełnosprawny ch dzieci wygrali z ZUS przed Europejskim Trybunałem Praw CzłowiekaMilenka6 2012-12-05 13:39
Quoting Swetka:
Kto zapłaci za błedy Zusu - Zus czy podatnicy.
Powinno się za dupe wziąśc tych urzędików bo robią co chcom i nie ponoszą odpowiedzialności za nic.


Na pewno nie ci co popełnili błędy.

A wy nie wciskajcie ludziom takich pierduł, że człowiek z alergią to osoba niepełnosprawna . Kto nie ma uczulenia choćby na kurz czy sierść zwierząt.
#1 RE: Kolejni rodzice niepełnosprawny ch dzieci wygrali z ZUS przed Europejskim Trybunałem Praw CzłowiekaSwetka 2012-12-05 11:24
Kto zapłaci za błedy Zusu - Zus czy podatnicy.
Powinno się za dupe wziąśc tych urzędików bo robią co chcom i nie ponoszą odpowiedzialnoś ci za nic.

Linkownia

Przyjazne Studia Niepełnosprawnym

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony