Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Zrezygnowałeś z pracy aby opiekować się niepełnosprawną babcią, dziadkiem czy rodzicem i z tego tytułu pobierasz świadczenie pielęgnacyjne?. Masz pecha, bo w 2012 roku zapewne jest stracisz. Rząd uznał, że jesteś złodziejem okradającym budżet państwa. Taki wniosek płynie z przygotowywanej nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który jest właśnie na etapie konsultacji.

 

Rząd planuje podnieść wysokość świadczenia pielęgnacyjnego z 520 zł do 620 zł, uzależni przyznanie nowego typu zasiłku od dochodu członka rodziny niepełnosprawnego, a niektórym świadczenie w ogóle zabierze. Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia 2012 roku. Takie rewelacje przynosi Rzeczpospolita [*].


Konsultowana nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada, że świadczenie pielęgnacyjne dostanie wyłącznie niepracujący rodzice i osoby, które wystąpiły o przysposobienie dziecka, oraz spokrewnieni z dzieckiem członkowie rodzin zastępczych. Inni opiekunowie niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i którzy zrezygnują z pracy, dostaną 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jego to ostatnie świadczenie zostanie uzależnione od dochodu na członka rodziny opiekuna i podopiecznego. Jeśli owy dochód przekroczy 583 zł, opiekun nie ma co liczyć na nie nowy zasiłek pielęgnacyjny.


Będą niejako dwa rodzaje świadczeń, ale tylko na dzieci:

- Świadczenie pielęgnacyjne - 620 zł dostaną rodzice i osoby, które wystąpiły o przysposobienie dziecka, oraz spokrewnieni z dzieckiem członkowie rodzin zastępczych,

- Nowy zasiłek pielęgnacyjny - 520 zł a nie 620 zł dostaną inni opiekunowie niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i którzy zrezygnują z pracy, ale pod warunkiem, że dochód na członka rodziny opiekuna i podopiecznego nie przekroczy 583 zł.


Proponowane zmiany mają ukrócić proceder wyłudzania świadczenia pielęgnacyjnego. Problem ten pojawił się w 2010 roku kiedy zniesiono warunek przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od dochodu w rodzinie. Wtedy to lawina opiekunów chcących opiekować się niepełnosprawnymi wystąpiła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.


Proceder jest prosty. Osoba bez pracy wyszukuje sobie niepełnosprawnego do opieki, po czym pobiera na niego świadczenie. Zasada jest jednak taka, aby zarobić ale nie narobić się, co oznacza, że bezrobotni jak najbardziej chcą się opiekować niepełnosprawnym, ale nie takim, którego trzeba myć, karmić ubierać.


Nowe zmiany spowodują, że pomoc finansowa trafi, tam gdzie jest rzeczywiście potrzebna (według nowelizacji). Na nowych propozycjach w latach 2013-2014 rząd PO-PSL planuje zaoszczędzić ok. 600 mln zł.


W najgorszej sytuacji są osoby, które zrezygnowały z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dziadkiem czy rodzicem. Po prostu stracą świadczenie pielęgnacyjne, ale przez pół roku będą w zamian to dostawać specjalny zasiłek, który pozwoli im opiekować się niepełnosprawny i w międzyczasie poszukać sobie nowej pracy. Pierwotnie zakłada się, że nowe przepisy wejdą w życiue 1 kwietnia 2012 roku (czy raczej obecne przepisy stracą moc tego dnia), więc świadczenie pielęgnacyjne takie osoby stracą 1 października.

 

Ochrona praw nabytych, nie ma mowy o czymś takim


Ale ludzie zapewne pomyślą tak. Przecież są prawa nabyte, skoro państwo dało mi świadczenie a ja zrezygnowałem z pracy ... to zostałem po prostu oszukany. Tu jest dobra i zła wiadomość.


Mecenas Ryszard Piotrowski, znany konstytucjonalista często wypowiadający się w mediach, twierdzi na łamach Rzeczpospolitej, że „ochrona praw nabytych nie ma charakteru bezwzględnego. Uzasadnieniem dla ingerencji w takie prawa może być stan budżetu” (czyli można zabierać), ale jednocześnie dodaje, że Konstytucja nakłada na państwo obowiązek szczególnego dbania o niepełnosprawnych, nie uzależnia przyznania pomocy zdrowotnej od dochodu, co oznacza, że proponowane zmiany mogą być niekonstytucyjne.

 

Zmiany legislacyjne można śledzić na stronie resortu pracy [LINK]


Tak mniej więcej wygląda pomoc oferowana chorym i niepełnosprawnym przez tandem PO-PSL. Ten rząd już kilka razy pomógł nam na przestrzeni ostatnich kilku lat:


- upodlił niepełnosprawnych w związku z ulgą rehabilitacyjną i absurdalnymi wymogami dokumentowania wydatków,

-obciął pomoc na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego,

-wydłużył czas pracy niepełnosprawnym,

-zafundował horror z refundacją leków – stać ciebie na leki to żyjesz, nie stać to zdychasz (tak chorzy ludzie pisali po forach w wersji „łagodnej”).

 

[*]Katarzyna Wójcik-Adamska, Mniej osób dostanie świadczenie pielęgnacyjne, Rzeczpospolita, 24 stycznia 2012, s.C5

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#12 mobilizacjaopiekun i mąż 2013-03-19 10:15
Witam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawny ch. W sprawie odebrania nam pieniędzy i wyznaczeniu chorego kryterium dochodowego na dzień dzisiejszy nie możemy liczyć na pomoc żadnego prawnika (ustawa uchwalona przez RZĄD).Przez ostatni miesiąc wraz z innymi opiekunami napisaliśmy listy z prośbą o pomoc do wielu WŁADZ i programów TV . Jak na razie bez odzewu. To czy pozwolimy na odebranie nam należnych pieniędzy zależy tylko od nas . Mamy wybór czekać i narzekać albo zacząć działać. Jedyna nadzieja to legalne protesty tak jak to robią rodzice osób niepełnosprawny ch. Musimy walczyć o losy nasze i naszych rodzin pokazując naszą biedę i bezsilność .Sami musimy prowadzić rozmowy z Rządem .Jestem opiekunem i zarówno ja jak i moja żona oraz wszyscy ludzie ofiarujący swoje serce ,siłę ,poświęcenie dla słabych i schorowanych ludzi mamy prawo do życia i nie mam zamiaru się poddawać!!! Wszystkie osoby którym dalszy los nie jest obojętny i chcą dołączyć do opiekunów oraz zadbać o nasze dalsze losy zapraszam do przyłączenia się do nas .adres kontaktowy;
#11 RE: Rząd zabierze świadczenie pielęgnacyjne w 2012 rokunenek 2012-06-29 11:55
Quoting jacek:
Wiec bedzie ten dodatek od lipca?

Quoting jacek:
To bedzie ten dodatek od lipca 1000zl czy nie bedzie?


już jest to nieważne, rząd chce wprowadzić to w 2013 roku.
Na pierwszej stronie jest jak wół nowy tekst.
nie-pelnosprawni.pl/index.php/prawo/swiadczenia-i-ulgi/2770-rzad-zmienia-zdanie-ws-swiadczenia-pielegnacyjnego
#10 dodatekjacek 2012-06-29 09:54
Wiec bedzie ten dodatek od lipca?
#9 dodatekjacek 2012-06-29 09:53
To bedzie ten dodatek od lipca 1000zl czy nie bedzie?
#8 RE: Rząd zabierze świadczenie pielęgnacyjne w 2012 rokusam 2012-05-29 22:36
ojej Ania to sytuacje masz tragiczną. niesprawni rodzice, mąz no tylko się powiesić. Jak ty dajesz sobie rade.

Rząd i Tusk chorych mają głeboko już nie napisze gdzie, bo oni generują koszty a nie zysk.
Nie wiem jak mozna żyć za 520 zł i na to co starcza? może na jedzenie bo sama wydaje ok 300 zł, i kolejne trzy setki na mieszkanie. Do tego prąd, net i cos do ubrania. Plus leki. mam 1500 zł i gdyby nie leki to nie byłoby aż tak cięzko no i na szczście jestem samodzielna bo tu czytałam takie historie że ho. A przy 520 zł to od razu bym kupiła sobie sznur.

Pełen szacunek Aniu.
#7 nie śmieszne ale prawdziweAnia 2012-05-29 21:32
:sigh: Ja mam niepełnosprawną matkę i ojca w stopniu znacznym, oraz męża w stopniu umiarkowanym do tego dwoje małych (6 i 8 lat) dzieci jak niby mam pójść do pracy i pogodzić to z opieką nad członkami rodziny. Czy ktoś w rządzie pomyśli o takich ludziach planując zabranie marnych 520 złotych. NIE ! A ja też wolałabym mieć męża dobrze zarabiającego i zdrową babcię i dziadka którzy opiekowali by się wnukami gdy rodzice byliby w pracy. Jednak nasze państwo nie zapewnia starszym ludziom ani właściwej opieki medycznej ani opieki gdy już stracą zdrowie. :-?
#6 RE: Rząd zabierze świadczenie pielęgnacyjne w 2012 rokumatka_polka 2012-05-29 20:17
Quoting Natalia:
Dzwoniłam przed chwilą do MOPS-u i owszem słyszeli że rząd zamierza podwyższyć z 520zł do 620zł miesięcznie świadczenie ale wszystko stanęło w miejscu,zostało wstrzymane.Póki co łaskawy rząd "rzucił" po 100zł miesięcznie przez kwiecień,maj i czerwiec.W sumie dobrze że w ogóle coś ruszyło ale dalej pozostaje pytanie...jak utrzymać siebie i dziecko (zrezygnowałam z pracy-dziecko ma niepełnosprawność 1 stopnia) za 850zł plus alimenty skoro sama rehabilitacja kosztuje miesięcznie 1500zł...a tatuś ma dziecko gdzieś, przed Sądem pokazuje miliony zaświadczeń że on też jest chory, że też wydaje na leki a auto za 100tys zarejestrował na mamusię i kończy budowę domu


no to z czym jest ta nieprawda? sama przyznałaś, że rząd zamierza i tak samo jest w tekście, że planuje wprowadzić. Nigdzie nie ma informacji, że rząd podwyższył, prawda.
Na razie dali 100 zł i pewnie tak będą cykać do końca roku.
#5 NIEPRAWDANatalia 2012-05-29 12:35
Dzwoniłam przed chwilą do MOPS-u i owszem słyszeli że rząd zamierza podwyższyć z 520zł do 620zł miesięcznie świadczenie ale wszystko stanęło w miejscu,zostało wstrzymane.Póki co łaskawy rząd "rzucił" po 100zł miesięcznie przez kwiecień,maj i czerwiec.W sumie dobrze że w ogóle coś ruszyło ale dalej pozostaje pytanie...jak utrzymać siebie i dziecko (zrezygnowałam z pracy-dziecko ma niepełnosprawno ść 1 stopnia) za 850zł plus alimenty skoro sama rehabilitacja kosztuje miesięcznie 1500zł...a tatuś ma dziecko gdzieś, przed Sądem pokazuje miliony zaświadczeń że on też jest chory, że też wydaje na leki a auto za 100tys zarejestrował na mamusię i kończy budowę domu
#4 RE: Rząd zabierze świadczenie pielęgnacyjne w 2012 rokuMatka_Polka 2012-05-13 17:12
Quoting Andrzej:
Za rezygnację z pracy otrzymam 520zł,zarabiam ponad 2000zł, czy to nie jest absurd Rządu RP pod przewodnictwem Tuska.


dlatego staramy się, aby opiekę traktować jako pracę za najniższą krajową. Jednak widać, że danie 100 zł podwyżki jest nielada wyzwaniem, więc co dopiero 1500 zł świadczenia.
Tusk swoim daje, posłowie na wózkach myślą tylko o sobie. 12 tysięcy im mało chcą co najmniej 17 tysięcy, bo muszą sobie wynająć opiekunów. Nas mają delikatnie mówiąc w dupie. Tak na dzisiaj to wszystko wygląda.
#3 pomocAndrzej 2012-05-13 06:18
Za rezygnację z pracy otrzymam 520zł,zarabiam ponad 2000zł, czy to nie jest absurd Rządu RP pod przewodnictwem Tuska.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony