Refundacja kosztów z fundacji nie wlicza się do dochodów rodzinyJak pisze „Rzeczpospolita" pieniędzy z tytułu refundacji przez fundację kosztów leczenia i rehabilitacji nie wlicza się do dochodu rodziny, uprawniającego do pomocy społecznej — orzekł w lipcu 2012 NSA (sygn. I OSK 62/12) [*].


Wyrok umożliwi większej niż obecnie liczbie rodzin, np. mających chore dzieci, wspierane ze środków fundacji, równoczesne korzystanie ze środków pomocy społecznej. Dotychczas środki pochodzące z redundacji są doliczane do pozostałych dochodów. Wskutek tego część rodzin traci prawo do świadczeń pomocy społecznej z powodu przekroczenia kryterium dochodowego.


Wyrok dotyczy podopiecznej fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, która utworzyła dla niepełnosprawnego dziecka subkonto. Na tym rachunku zbiera środki i refunduje wydatki rodziny na leczenie i rehabilitację dziecka na podstawie przedstawianych rachunków. Jednak refundacja z fundacji spowodowała, że burmistrz Drawska Pomorskiego cofnął decyzję o udzieleniu wsparcia z pomocy społecznej dla pozostałych członków rodziny (dokładnie dla dwojga pozostałych zdrowych dzieci korzystających z darmowych posiłków w szkole). Powód był taki, że refundacja z fundacji podniosła dochód rodziny, który jest wyższy niż wynosi ustawowe kryterium dochodowe brane pod uwagę przy udzielaniu wsparcia z pomocy społecznej.


Oczywiście od niekorzystnej decyzji burmistrza odwołano się. Sprawa przetoczyła się przez poszczególne instancje aż trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten stwierdził, że refunduja - np. zakupu lekarstw, kosztów pomocy medycznej czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego - mieści się w pojęciu świadczenia w naturze, a te zgodnie art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej nie są wliczane do dochodu rodziny.


Wyrok NSA to bardzo korzystna interpretacja przepisów dla rodzin podopiecznych różnych fundacji, którym pomoc społeczna odmawiała wsparcia wliczając do dochodu refundację otrzymywaną z fundacji. O zmianę tych niekorzystnych przepisów walczyła również prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO: wsparcie z subkonta w fundacji bez wpływu na dochód rodziny, nie-pelnosprawni.pl z 28 czerwca 2012).


Problem jednak w tym, że wyrok NSA nie rozwiązuje problemu, ponieważ tu wymagana jest zmiana systemowa czyli jasne i precyzyjne określenie w ustawie o pomocy społecznej, że refundacja kosztów z fundacji nie wlicza się do dochodów rodziny. Niemniej osoby, które toczą bój przed sądem administracyjnym w podobnych sprawach, mogą powoływać się na orzeczenie NSA, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.


[*] Danuta Frey, Precedensowy wyrok NSA, Rzeczpospolita z 14 lipca 2012

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 podwyżka zasiłkumonika 2012-11-29 20:42
8) ja także mam pytanie jestem rodzina zastępczą dla swojej chrześnicy mnie ta podwyżka obowiązuje czy nie

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony