Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Refundacja kosztów z fundacji nie wlicza się do dochodów rodzinyJak pisze „Rzeczpospolita" pieniędzy z tytułu refundacji przez fundację kosztów leczenia i rehabilitacji nie wlicza się do dochodu rodziny, uprawniającego do pomocy społecznej — orzekł w lipcu 2012 NSA (sygn. I OSK 62/12) [*].


Wyrok umożliwi większej niż obecnie liczbie rodzin, np. mających chore dzieci, wspierane ze środków fundacji, równoczesne korzystanie ze środków pomocy społecznej. Dotychczas środki pochodzące z redundacji są doliczane do pozostałych dochodów. Wskutek tego część rodzin traci prawo do świadczeń pomocy społecznej z powodu przekroczenia kryterium dochodowego.


Wyrok dotyczy podopiecznej fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, która utworzyła dla niepełnosprawnego dziecka subkonto. Na tym rachunku zbiera środki i refunduje wydatki rodziny na leczenie i rehabilitację dziecka na podstawie przedstawianych rachunków. Jednak refundacja z fundacji spowodowała, że burmistrz Drawska Pomorskiego cofnął decyzję o udzieleniu wsparcia z pomocy społecznej dla pozostałych członków rodziny (dokładnie dla dwojga pozostałych zdrowych dzieci korzystających z darmowych posiłków w szkole). Powód był taki, że refundacja z fundacji podniosła dochód rodziny, który jest wyższy niż wynosi ustawowe kryterium dochodowe brane pod uwagę przy udzielaniu wsparcia z pomocy społecznej.


Oczywiście od niekorzystnej decyzji burmistrza odwołano się. Sprawa przetoczyła się przez poszczególne instancje aż trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten stwierdził, że refunduja - np. zakupu lekarstw, kosztów pomocy medycznej czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego - mieści się w pojęciu świadczenia w naturze, a te zgodnie art. 8 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej nie są wliczane do dochodu rodziny.


Wyrok NSA to bardzo korzystna interpretacja przepisów dla rodzin podopiecznych różnych fundacji, którym pomoc społeczna odmawiała wsparcia wliczając do dochodu refundację otrzymywaną z fundacji. O zmianę tych niekorzystnych przepisów walczyła również prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO: wsparcie z subkonta w fundacji bez wpływu na dochód rodziny, nie-pelnosprawni.pl z 28 czerwca 2012).


Problem jednak w tym, że wyrok NSA nie rozwiązuje problemu, ponieważ tu wymagana jest zmiana systemowa czyli jasne i precyzyjne określenie w ustawie o pomocy społecznej, że refundacja kosztów z fundacji nie wlicza się do dochodów rodziny. Niemniej osoby, które toczą bój przed sądem administracyjnym w podobnych sprawach, mogą powoływać się na orzeczenie NSA, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.


[*] Danuta Frey, Precedensowy wyrok NSA, Rzeczpospolita z 14 lipca 2012

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 podwyżka zasiłkumonika 2012-11-29 20:42
8) ja także mam pytanie jestem rodzina zastępczą dla swojej chrześnicy mnie ta podwyżka obowiązuje czy nie

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony