Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, w myśl którego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieliby tylko opiekunowie tych osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lat (lub w trakcie nauki do 25 lat). Pozostali mogliby liczyć na tzw. zasiłek opiekuńczy. Zmiany miały obowiązywać od stycznia 2013 roku, ale przewidziano okres przejściowy.

 

Ministerstwo pracy planuje podzielić świadczenia na dwie kategorie:

 

[1] świadczenie pielęgnacyjne – dostaliby je opiekunowie tych osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lat (a w trakcie nauki do 25 lat). Przy przyznawaniu świadczenia nie badano by dochodu rodziny.

 

Świadczenie pielęgnacyjne byłoby na stałe wyższe (propozycja w projekcie to 620 zł miesięcznie) i należałoby się:

* matce lub ojcu,

* opiekunowi faktycznemu dziecka,

* osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,

* innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) z wyjątkiem osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Świadczenie nie przysługiwałoby opiekunowi, gdyby miał on już inne źródło utrzymania (prawo do emerytury, renty itd.).

 

[2] zasiłek opiekuńczy w kwocie 520 zł – dostaliby je opiekunowie pozostałych osób (matki, siostry, babci itd.) leżącej babci, siostry itd.). Przy przyznawaniu zasiłku badano by dochód rodziny oraz byłby przeprowadzany wywiad środowiskowy, czy pomoc faktycznie przysługuje. Taki wywiad mógłby być przeprowadzany również po przyznaniu zasiłku, gdy zachodziło podejrzenie, że przyznano go niesłusznie.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługiwałby tylko wtedy, kiedy dochód opiekuna i rodziny podopiecznego nie przekraczałby 583 zł na osobę (od 1 listopada 2012 roku 623 zł).

 

Zasiłek nie przysługiwałby komuś, kto ma już źródło utrzymania (np. prawo do emerytury renty inwalidzkiej czy socjalnej) albo sam ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Przepisy zakładają, że nowe zasady udzielania wsparcia zaczęłyby obowiązywać od stycznia 2013 roku z tym, że założono 6-cio miesięczny okres przejściowy d końca czerwca 2013 roku. Oznacza to, że osoby, które spełniają wymogi na podstawie obecnych przepisów i mają przyznane świadczenie pielęgnacyjne, jeszcze do końca czerwca 2013 r. mogłyby je dostawać (w starej wysokości 520 zł miesięcznie). Przez pół roku od stycznia do czerwca 2013 roku rodzice i opiekunowie faktyczni dostawaliby dodatkowo po 100 zł miesięcznie. Pełna implementacja przepisów zaczęłaby obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.

 

Nowe przepisy to odpowiedź na przyrastającą liczbę fikcyjnych opiekunów, którzy kosztują budżet coraz więcej. O ile w zeszłym roku na świadczenia pielęgnacyjne wydano 1,2 mln zł to przy obecnych przepisach w 2013 roku państwo wyda już 2,2 mld zł. Przy opisanych zmianach wyżej w 2013 roku państwo wyda tylko 1,5 mld zł.

 

Czy to wszystko jest konstytucyjne?

 

Sama idea weryfikacji świadczeń nikogo nie powinna dziwić. Skoro ludzie wyłudzają pieniądze, to należy taki proceder ukrócić. Problem w tym, aby było to zgodne z Konstytucją i poczuciem sprawiedliwości społecznej.

 

W uzasadnieniu projektu zmian przepisów w świadczeniach rodzinnych czytamy, że nowe regulacje nie są objęte przepisami prawa Unii Europejskiej, czyli polskie państwo ma dowolność w ich zmianie. Wydaje się, że zmiany przedstawione przez resort pracy są niekonstytucyjne, bo uzależniają przyznanie pomocy od tego czy niepełnosprawny jest dzieckiem czy osobą dorosłą, a to jest ewidentna dyskryminacja ze względu na wiek.

 

Przykład.

Łatwo sobie wyobrazić taką sytuację. W autobusie jedzie młody chłopak lat 17 i mężczyzna (powiedzmy czyjś ojciec) w wieku 45 lat. Autobus ma wypadek i wspomniani ludzie stają się niepełnosprawni. Opiekun 17 letniego chłopka dostanie świadczenie w wysokości 620 zł bez badania dochodu rodziny, podczas gdy opiekun 45 letniego mężczyzny może nie dostać nic, jeśli dochód w rodzinie przekracza jakiś tam wyznaczony próg. Czy to nie chore?.

 

Gdyby uzależnić przyznanie wsparcia i jego wysokość od stopnia przyczynienia się do kalectwa, nie byłaby to dyskryminacja, a nawet byłoby to społecznie sprawiedliwe. Przecież jak pracownik w firmie ma wypadek, ale do jego powstania się przyczynił, to nie dostaje odszkodowania i nie może liczyć na pomoc w ramach opłacanego ubezpieczenia wypadkowego.

 

Za 624 zł wynajmiesz opiekę?

 

Kolejną sprawą są osoby już pobierające świadczenie na dorosłą osobę (np. na dziadka czy babcię). Od lipca 2013 roku, aby dostać tzw. zasiłek opiekuńczy opieka przeprowadzi wywiad środowiskowy czy opiekun faktycznie się opiekuje podopiecznym a także zbada dochód rodziny (czyli np. dochód babci i dochód opiekuna). Jeśli dochód będzie wyższy niż założony próg 623 zł na osobę, opiekun straci świadczenie i będzie musiał iść do pracy.

 

Takie kryterium dochodowe jest swego rodzaju kpiną. Jeśli opiekun będzie miał 624 zł dochodu i tyle samo ma babcia, to leżąca babcia wymagając stałej opieki zostanie się sama z 624 zł w ręku, a jej opiekun będzie musiał iść do innej pracy. Pytanie czy za 624 zł babcię będzie stać na wynajęcie opieki?. To raczej pytanie retoryczne.

 

Czemu ma służyć takie znęcanie się nad chorą starszą osobą?. Komu sprawia to radość?.

 

Chcesz za opiekę płacę minimalną? Zapomnij

 

Następną kwestią jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Docelowo ma ono zostać na stałe podniesione do 620 zł. Wynika z tego jasne przesłanie, że władza ani nawet myśli uznać pracy opiekuna jako pracy kwalifikującej się do przyznania płacy minimalnej. W projekcie zmian czytamy, że z budżetu państwa finansowane są opiekunowi składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe i zdrowotne od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, które wynoszą odpowiednio 170,60 zł i 55,80 zł. Zatem łączne wsparcie z budżetu państwa osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 846,40 zł. Czyli opiekun nie dostaje 620 zł a 846,40 zł – ależ te kwoty powalają na kolana. Tylko jakoś resort pracy nie wspomina, że gdyby podopiecznego oddać do domu pomocy społecznej, to koszt dla państwa wzrósłby z 846,40 zł do 4000 zł, bo tyle właśnie kosztuje utrzymanie pensjonariusza DPS. Tymczasem opiekunowie domagają się podwyżki świadczenia tylko do poziomu płacy minimalnej (od stycznia 2013 roku prawdopodobnie 1600 zł).

 

Niejasności i wątpliwości jest dużo więcej. Czy tak będzie wyglądać nowy system wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych nie wiadomo, bo projekt zmian prawa nawet nie trafił jeszcze do Sejmu (Rada Ministrów już go jednak zaakceptowała), a resort pracy chce go wdrożyć już od stycznia 2013 roku. Być może za miesiąc czy dwa poznany kolejne propozycje, jeszcze bardziej chore i niekonstytucyjne niż obecne. A może resort pracy przyzna pomoc w kwocie 6000 zł miesięcznie, tak jak zapewnili to sobie posłowie. Wszak wszyscy jesteśmy „równi".

 

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (projekt z 26.07.2012) - PDF

 

Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2012 r. z dnia 31 grudnia 2012 r, poz. 1548 - data publikacji), która wprowadza w szczególności zmiany w zakresie zasad ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wprowadza nowe świadczenie opiekuńcze (aktualizacja 15 luty 2013).

 

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2012, poz. 1548) - PDF

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#168 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuQ&Q 2013-05-11 10:32
Są już 2 nowe i rozwijające się petycje.

Podpisujmy obydwie.

Czy będzie to skuteczne - trudno przewidzieć.

Podpisujmy obie bo nie ma już czasu. Godzina "zero" niedaleko !
Podpisujmy nie tylko my, ale i inne osoby znajdujące się w otoczeniu naszym i otoczeniu tych tematów.
W ilości siła !


PETYCJA I : petycje.pl/.../...

PETYCJA II : www.petycje.pl/9659

WAŻNE
Nie zapominajmy o tak ważnych weryfikacjach podpisu. Koniecznie w swojej poczcie proszę zatwierdzać otrzymany link-hasło weryfikujące. Proszę nie zapominać o tym bo szkoda naszej wspólnej pracy.
#167 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuopiekun matki 2013-05-10 18:10
proszę poszperać w sieci, wszystko zostało wyjaśnione przed usunięciem petycji, tylko jak ktoś jest nadpobudliwy i działa w emocjach to takie są później efekty. Wkurzyć każdy się może tylko czy każdy ma prawo wyrzucać ponad sto podpisów do śmieci? Petycji po publikacji nie można edytować więc jak niby można "pomóc merytorycznie" jeśli tekst jest już opublikowany? Nie wszystko da się zrobić po fakcie.
#166 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuzosia 2013-05-10 17:14
nie rozumiem takiego zachowania ,komus sie chcialo cos zrobic ,podac link zebrac podpisy i jesli nawet byly jakies uwagi,to należalo to zglosic ,merytorycznie ,a nie zwyczajem polskim oszolomow negowac.
Podpisalam tamta petycje w takiej formie jakiej byla .Mieszkam pod zachodnia granica ,nie pojade nigdzie ,bo jestem sama i nie zostawie mamy nikogo wiecej nie ma do opieki.Czas ucieka ;( szkoda ,wielka szkoda ,zamiast polączyc sily ,to zniszcznono to co bylo.
Niestety innej petycji nie widzialam

i zgadzam sie z rezonem ,ze tak sie nie robi ,a osoba ,ktora opracowala wersje byc moze nie doskonala miala prawo sie wkurzyc ,eh
Napisanie tylko ,ze mi sie nie podoba nie zalatwia sprawy.
#165 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuopiekun matki 2013-05-10 16:39
jakiś razon, nie rozumiejący co czyta a tym bardziej co podpisuje zamiast być wdzięcznym że został oświecony i zakasać ręce do roboty aby stworzyć petycję, która nie będzie dyskryminować, będzie poprawna prawnie w użytych sformułowaniach itd. woli pisać epitety - polska godna pożałowania postawa. Nie rozumieć=ubliża ć - ot co, taki przekaz.

A osoba która się wku...ła i skasowała ponad 100 podpisów to jest dopiero okaz "dojrzałego zachowania".

a petycja (jej zarys) jest i jest przekazana, ma ją Opiekun Mąż od ponad już tygodnia (od 03.05.2013r.)
#164 Już po petycji. Umarła.rezon 2013-05-10 16:19
Majkaa podała link do petycji.
Było bardzo dobrze i rozwojowo.

Niestety petycja już umarła. Po 4 dniach.

Jakiś mądraliński matoł z forum zaczął rozrabiać na forum, opowiadał bzdury, że ma lepszą petycję, a tekst tej jest całkiem zły (był dobry, ew. kilka drobnych poprawek) itd. itp. aż w końcu osoba która założyła tą petycję się wkurwi..a i ją skasowała. Bezpowrotnie.

I w ten to piękny, polski sposób zostało utracone przedsięwzięcie mające już 150 podpisów w 4 dni. Po prostu poszło się bujać bo matoł zamiast pomóc to tylko darł japę !

A swojej petycji oczywiście nie przedstawił !

Pięknie, przepięknie. Tak właśnie wylewa się dziecko z kąpielą.
Zostało nam już tylko kilka pojedynczych tygodni. Dużo za mało. Więc wszyscy dostaniemy po dupie na maxa ! Zgodnie z życzeniem i wolą panujących.

Rezon
#163 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuopiekun matki 2013-05-06 17:54
przeczytałem treść petycji i niestety nie trafiają do mnie jej postulaty
#162 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuzosia 2013-05-06 16:30
juz podpisalam petycje
#161 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokuMajkaa 2013-05-06 16:04
petycje.pl/.../...

Podpisujmy!!!
#160 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokupicsel 2013-05-04 13:59
del//////////// /////////
#159 Było w INTERWENCJI POLSAT-uQ&Q 2013-04-29 17:01
Przed chwilą było o naszych tematach w POLSACIE na przykładzie prawdziwej, b. trudnej sytuacji.

Podaję link do materiału w wersji internetowej. Tam też wideo z programu i komentarze.

Nie wiem czy link zadziała automatycznie. Jeżeli nie to należy go skopiować i wkleić w okienko adresowe.


interwencja.polsat.pl/.../...
#158 zatrudnienie i rezygnacjaQ&Q 2013-04-29 15:20
Wklejam ciekawy wątek w nieco teraz ubocznym temacie - pomysł z komentarzy od ludzi po artykule gdzieś na WP.
TEMAT: czy wystarczy zatrudnić się i zaraz zwolnić. Warunki ustawy to spełnia. Ale czy będzie to "zaliczone" ?

Ktoś napisał:

Lidka.
Zatrudnienie sie na kilka dni i zrezygnowanie to moga podważać bo już gdzieś to czytałam.

a co sądzicie o założeniu własnej działalności gospodarczej - coś prostego co można robić w domu i równoczśnie opiekować sie, a potem po kilku dniach tą działalność zamknąć zlikwidowac.
Mieści się to w tym co ustawa chce. A nikt tego nie podważźy bo w domu jestem cały czas przy chorym, a pracuję i działam nocami.

Tylko ból, że trzeba sporo pieniedzy stracić bo i rejestracja firmy i ZUS za taki czas (a liczą chyba pełny m-c), ale zus minimalny bo działalnośc po raz pierwszy. Ale to może się opłacić w ogólnym rozrachunku.

Czy to nie jest rozwiązanie pewniejsze i nie do podważenia ?

Jak sądzicie bo już osiwiałam od tego nastepnego problemu w życiu
#157 RE: Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego od 2013 rokumira 2013-04-28 14:08
Quoting Danka:
Quoting Zosia:
przykre to ,ze sie trzeba zastanawiac nad tym co z robic z samotnym czlowiekiem ,isc do pracy ,czy opiekowac sie i wbijac zęby w sciane.

Moze należaloby napisac do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarzenie Ustawy do Trybunalu .Moze jest ktos kto potrafi napisac rzeczowo z argumentami tak po "urzedowsku" i dodatkowo udostepnic z mozliwoscia podpisania sie elektronicznego ,żeby zebrac podpisy z calego kraju .Piszemy tutaj ale to nic nie da no tu piszemy zwyczajnie .Moze sie ktos zna jak to zrobic ?bo czas ucieka a nie ma dodatkowych przepisow jest cisza.

Popieram, jestem w takiej samej sytuacji.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony