suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

Osoba zawieszająca działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem może wnioskować o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Taki wniosek płynie z orzeczenia WSA w Warszawie. 


Sprawa dotyczy Grzegorza Sz. który zawiesił działalność gospodarczą i podjął opiekę nad niepełnosprawną nieletnią córką. Mężczyzna wystąpił o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, ale Prezydent m.st. Warszawy odmówił. Jako argument posłużył wyrok WSA z Gliwic, który stwierdził, że zawieszenie działalności nie oznacza rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, o czym mówi ustawa o świadczeniach rodzinnych.


Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, gdzie niekorzystne postanowienie prezydenta Warszawy zostało utrzymane w mocy. Grzegorz Sz. odwołał się zatem do w WSA w Warszawie.


WSA w Warszawie uchylił niekorzystne postanowienie dla Grzegorza Sz. uznając, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest tożsame z rezygnacją z pracy zarobkowej, o jakiej mówi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że przedsiębiorca „w zawieszeniu" pracuje i nie zarobkuje, a więc spełnia warunki do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.


// WSA Warszawa, sygn. akt I SA/Wa 1596/12 z 27 września 2012 roku.

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 RE: Zawieszający działalność gospodarczą może starać się o świadczenie pielęgnacyjneFirmowiec ex 2013-01-07 13:59
No jakie te państwo jest dobre, pozwala zrezygnować z firmy aby dostać grosze zasiłku.
Ależ w Polsce mamy dobrze, nigdzie indziej tak nie ma.
Dziękujemy tobie Tusku premierze za te bardzo hojne dary.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony