Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Osoba zawieszająca działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem może wnioskować o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Taki wniosek płynie z orzeczenia WSA w Warszawie. 


Sprawa dotyczy Grzegorza Sz. który zawiesił działalność gospodarczą i podjął opiekę nad niepełnosprawną nieletnią córką. Mężczyzna wystąpił o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, ale Prezydent m.st. Warszawy odmówił. Jako argument posłużył wyrok WSA z Gliwic, który stwierdził, że zawieszenie działalności nie oznacza rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, o czym mówi ustawa o świadczeniach rodzinnych.


Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, gdzie niekorzystne postanowienie prezydenta Warszawy zostało utrzymane w mocy. Grzegorz Sz. odwołał się zatem do w WSA w Warszawie.


WSA w Warszawie uchylił niekorzystne postanowienie dla Grzegorza Sz. uznając, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest tożsame z rezygnacją z pracy zarobkowej, o jakiej mówi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że przedsiębiorca „w zawieszeniu" pracuje i nie zarobkuje, a więc spełnia warunki do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.


// WSA Warszawa, sygn. akt I SA/Wa 1596/12 z 27 września 2012 roku.

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 RE: Zawieszający działalność gospodarczą może starać się o świadczenie pielęgnacyjneFirmowiec ex 2013-01-07 13:59
No jakie te państwo jest dobre, pozwala zrezygnować z firmy aby dostać grosze zasiłku.
Ależ w Polsce mamy dobrze, nigdzie indziej tak nie ma.
Dziękujemy tobie Tusku premierze za te bardzo hojne dary.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony