Osoba zawieszająca działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem może wnioskować o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Taki wniosek płynie z orzeczenia WSA w Warszawie. 


Sprawa dotyczy Grzegorza Sz. który zawiesił działalność gospodarczą i podjął opiekę nad niepełnosprawną nieletnią córką. Mężczyzna wystąpił o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, ale Prezydent m.st. Warszawy odmówił. Jako argument posłużył wyrok WSA z Gliwic, który stwierdził, że zawieszenie działalności nie oznacza rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, o czym mówi ustawa o świadczeniach rodzinnych.


Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, gdzie niekorzystne postanowienie prezydenta Warszawy zostało utrzymane w mocy. Grzegorz Sz. odwołał się zatem do w WSA w Warszawie.


WSA w Warszawie uchylił niekorzystne postanowienie dla Grzegorza Sz. uznając, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest tożsame z rezygnacją z pracy zarobkowej, o jakiej mówi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że przedsiębiorca „w zawieszeniu" pracuje i nie zarobkuje, a więc spełnia warunki do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne.


// WSA Warszawa, sygn. akt I SA/Wa 1596/12 z 27 września 2012 roku.

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 RE: Zawieszający działalność gospodarczą może starać się o świadczenie pielęgnacyjneFirmowiec ex 2013-01-07 13:59
No jakie te państwo jest dobre, pozwala zrezygnować z firmy aby dostać grosze zasiłku.
Ależ w Polsce mamy dobrze, nigdzie indziej tak nie ma.
Dziękujemy tobie Tusku premierze za te bardzo hojne dary.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony