Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

16 listopada 2012 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, w myśl której, świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 zł, ale tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych a specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł. 

 

W myśl przyjętej nowelizacji prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 620 zł będą mieć rodzice dzieci niepełnosprawnych, wymagających stałej opieki. Zasiłek będą otrzymywać co miesiąc, niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.


Uprawnieni do tego świadczenia będą również inne osoby niż rodzice np. dziadkowie, siostra lub brat, czyli krewni zobowiązani do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni lub zostali pozbawieni praw rodzicielskich.


Ponadto nowelizacja ustawy wprowadza nowy typ świadczenia czyli specjalny zasiłek opiekuńczy, który wynosi 520 zł miesięcznie. Przysługiwać on będzie wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25 roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę.


Zasiłek będzie należał się rodzicom, ale tylko wyłącznie wtedy, gdy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Zasiłek nie będzie przysługiwał rodzicowi, który nigdy nie pracował. Do zasiłku uprawnieni będą także inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny posiadającym przeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.


Specjalny zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał, jeśli łączny dochód dwóch rodzin: rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne (obecnie dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym wynosi ono 623 zł).


Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie się należał, jeśli wspomniany dochód przekroczy 623 zł lub osoby sprawujące opiekę mają już ustalone prawo np. do emerytury, renty, renty rodzinnej, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także zasiłku pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.


Na specjalny zasiłek nie mogą liczyć również osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów. To ma wyeliminować patologię, że opiekunem niepełnosprawnego wymagającego opieki jest inny niepełnosprawny, który sam też potrzebuje opieki.

 

Według przyjętych terminów osoby dotychczas otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne zachowają prawo do niego przez 6 miesięcy tj. od 1 stycznia 2013 do 30 czerwca 2013 r. i będą otrzymywać je w kwocie 520 zł. Natomiast od 1 lipca 2013 roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacane wyłącznie osobom uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów. Ustawa trafi teraz do Senatu, a jeśli tam nie będzie poprawek, akt prawny zostanie skierowany do podpisu prezydenta.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#5 RE: Sejm: świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 złlechu58 2012-11-23 22:42
aga nie śmiech i kpina ale jedna wielka tragedia. Przecież to jest przemoc ekonomiczna wobec najsłabszych. Czy ci rzekomo nasi w sejmie maczali w tym palce? ktoś zna odpowiedź.
#4 RE: Sejm: świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 złaga 2012-11-23 17:58
jak można ludziom opiekującym sie rodzicami zabrać świadczenie pielegnacyjne i wprowadzic kryterium dochodowe to smiech i kpina.
#3 RE: Sejm: świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 złElla. 2012-11-19 10:01
Quoting A:
Czy Panowie w sejmie uwzglednili wrost wskażxników bezrobotnych - przecież sporo ludzi tracących swiadczenie pojdzie teraz się zarejestrować.


no na pewno zatroszczyli się o siebie i swoje diety. Reszta może zdychać ich to nie interesuje, chyba że akurat zbliżają się wybory.
#2 RE: Sejm: świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 złA 2012-11-19 03:09
Czy uwzgledniliście ,ze wrosnie potrzeba zwiększenia miejsc w DPS - ach ? I to wzgledem najuboższych właśnie. Na koszt ich utrzymania nie wystarczy częśc renty która sie pobiera... Czy zamiast robić taki bezmyślny jubel nie wystarczyło uszczelnić systemu? Tym razem sejm wykazł sie jeszcze większa bezmyślnościa niż w sprawie gimnazjów - cóż ...
#1 RE: Sejm: świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 620 złA 2012-11-19 03:06
Czy Panowie w sejmie uwzglednili wrost wskażxników bezrobotnych - przecież sporo ludzi tracących swiadczenie pojdzie teraz się zarejestrować.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony