suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

Rolnikowi nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów. Orzeczenie NSA to wynik rozbieżności wojewódzkich sądów administracyjnych w tym temacie. 


Wojewódzkie Sądy Administracyjne przyjęły dwie drogi: jedne WSA uznawały, że świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi przysługuje i nie musi on nawet rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, żeby je otrzymać, a inne WSA, że osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne musi być bezrobotna.

 

NSA w ustnej uchwale zajął stanowisko, że prowadzenie gospodarstwa rolnego stanowi negatywną przesłankę do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. NSA uznał, że świadczenie pielęgnacyjne jest rodzajem rekompensaty finansowej dla tych osób, które rezygnują z zatrudnienia, aby opiekować się bliską osobą niepełnosprawną. Rolnik natomiast nie jest zatrudniony, gdyż nie jest poddany reżimowi pracy – co do godzin i miejsca wykonywania. Kieruje się rachunkiem ekonomicznym, ale nawet podejmowanie działań nieracjonalnych ekonomicznie nie powoduje pozbawienia go zatrudnienia. Może też zatrudniać pracowników – prowadzenie gospodarstwa może polegać na zarządzaniu nim. Rolnik przy właściwej organizacji pracy może prowadzić gospodarstwo i opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

 

Stanowiska NSA będzie ważne również od 1 stycznia 2013, kiedy to zmieniają się zasady nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.


NSA sygn. akt I OPS 5/12


Na podstawie
Katarzyna Wójcik Adamska, Rolnik nie pracuje na etacie, więc świadczenie mu nie przysługuje, Rzeczpospolita z 13 grudnia 2012, s.C6

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#9 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoGuest 2013-04-03 07:23
mnie tez bardzo denerwuje takie prawo.Jestem zona rolnika wiec maz automatycznie musi placic za mnie krus.Mamy dziecko chore od urodzenia wiec ja sie gospodarstwem nie zajmuje-mamy tylko 2ha,trawy.nam nie przysluguje te swiadczenie,ale osobie bezrobotnej w miescie-jak najbardziej-dos tanie wszystko.a tak pozatym ,czemu maz placi za mnie krus?czy przedsiebiorca ma w ustawie zapisane ze z automatu za zone ma placic zus?on ma wybor.my nie,bo jest ustawa o obowiazku automatycznego ubezp.w krus zony-jesli ona nie pracuje-chore i pomylone.a jak mam podjac prace?z kim zostawic dorastajace,nie chodzace chore dziecko-P.m.?ju z od stycznia chodze zla za takie nieuczciwe traktowanie ludzi,jak tak mozna?jak cos masz to za to placisz,i nic nam sie nie nalezy.przykro .zona rolnika,
#8 ROLNIKOLA 2013-03-19 23:25
ROLNIK NA DZIECKO NIEPELNOSPRAWNE DOSTANIE SWIADCZENIE PIELEGNACYJNE
#7 dodatek d swiadczenia pielęgnacyjnegobeata 2013-03-19 13:56
Dzisiaj zadzwoniła pani zGOPSu , że wypłacą dodatek i nie będą się odwoływać.
#6 dodatek do świadczenia pielegnacyjnegobeata 2013-03-18 20:43
Zobaczmy co na to Gops, z tego co wiem oni asekuracyjnie odmawiają wszystkim rolnikom,jeśli się ktoś odwołuje do Sko i ma decyzję pozytywną przychylają się do niej.
#5 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoWacław22 2013-03-18 19:56
Quoting beata:
dziś dostałam odpowiedz z SKO ,całą decyzję GOPSu uchylono i przyznano mi rację.


To dosyć ciekawe co pani pisze, ale od pozytywnej decyzji odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjne go, a tam z taką uchwałą NSA raczej sprawa przegrana. Myślę że to dopiero początek pani mordęgi (oby nie) z naszym kochanym krajem i jego "cudownym" systemem pomocy.
#4 dodatek do swiadczenia pielęgnacyjnegobeata 2013-03-18 14:59
dziś dostałam odpowiedz z SKO ,całą decyzję GOPSu uchylono i przyznano mi rację.
#3 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoSynowa 2013-03-13 15:55
Ja jestem zoną rolnika i do tej pory szukałam pracy ale kiedy mój teść zachorował musiałam przerwać poszukiwania i się nim zaopiekować bo żona jego też schorowana a syn nie zrezygnuje z pracy i świadczenie też mi się nie należy mimo że to na mnie spadł obowiązek opieki na teścia a może jest jakaś luka abym dostała świadczenie
#2 swiadczenie pielegnacyjnebeata 2013-03-07 21:03
Ja się odwołałam od decyzji i czekam na odpowiedz z SKO , zastanawiam się dlaczego ja jako rolnik mam się pozbyć
całej mojej własności, a przedsiębiorca który zawiesza działalność nie musi sprzedać swojego warsztatu , maszyn przecież też zachodzi podejrzenie że będzie nadal pracować.Mam wrażenie że ta uchwała to moloch na glinianych nogach . Jeśli mi odmówią skłonna jestem złożyć skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu o nierówne traktowanie rodzin rolniczych wychowujących dzieci niepełnosprawne .Nie pozwolę aby moje dziecko było gorsze od dziecka wychowującego się w innym środowisku społecznym.
#1 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoAneta 2013-02-22 11:08
Jestem współwłaściciel em gospodarstwa rolnego, które nabyłam z mężem za kredyt po zawarciu związku małżeńskiego - i dlatego nie należy mi się jako matce dwójki niepełnosprawny ch dzieci świadczenie pielęgnacyjne, bo "Rolnik natomiast nie jest zatrudniony, gdyż nie jest poddany reżimowi pracy – co do godzin i miejsca wykonywania. Kieruje się rachunkiem ekonomicznym, ale nawet podejmowanie działań nieracjonalnych ekonomicznie nie powoduje pozbawienia go zatrudnienia. Może też zatrudniać pracowników – prowadzenie gospodarstwa może polegać na zarządzaniu nim. Rolnik przy właściwej organizacji pracy może prowadzić gospodarstwo i opiekować się niepełnosprawny m członkiem rodziny" . Już bardziej sprawiedliwie było, gdy te świadczenie zależało od dochodu. Teraz biedny rolnik nie dostanie, a sąsiadka której mąż posiada własną firmę budowlaną i zatrudnia 3 ludzi dostanie (bo firma stoi na męża a nie na żonę ). Gratuluję wszystkim NSA!!! Brawo!!! Teraz jest SPRAWIEDLIWIE jak rolnik nic nie dostanie bo w Polsce mamy takie prawo,że jak nabywa się nieruchomość, czyli ziemię za kredyt będąc w związku małżeńskim to ziemia jest wspólna !!!

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony