Rolnikowi nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów. Orzeczenie NSA to wynik rozbieżności wojewódzkich sądów administracyjnych w tym temacie. 


Wojewódzkie Sądy Administracyjne przyjęły dwie drogi: jedne WSA uznawały, że świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi przysługuje i nie musi on nawet rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, żeby je otrzymać, a inne WSA, że osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne musi być bezrobotna.

 

NSA w ustnej uchwale zajął stanowisko, że prowadzenie gospodarstwa rolnego stanowi negatywną przesłankę do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. NSA uznał, że świadczenie pielęgnacyjne jest rodzajem rekompensaty finansowej dla tych osób, które rezygnują z zatrudnienia, aby opiekować się bliską osobą niepełnosprawną. Rolnik natomiast nie jest zatrudniony, gdyż nie jest poddany reżimowi pracy – co do godzin i miejsca wykonywania. Kieruje się rachunkiem ekonomicznym, ale nawet podejmowanie działań nieracjonalnych ekonomicznie nie powoduje pozbawienia go zatrudnienia. Może też zatrudniać pracowników – prowadzenie gospodarstwa może polegać na zarządzaniu nim. Rolnik przy właściwej organizacji pracy może prowadzić gospodarstwo i opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

 

Stanowiska NSA będzie ważne również od 1 stycznia 2013, kiedy to zmieniają się zasady nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.


NSA sygn. akt I OPS 5/12


Na podstawie
Katarzyna Wójcik Adamska, Rolnik nie pracuje na etacie, więc świadczenie mu nie przysługuje, Rzeczpospolita z 13 grudnia 2012, s.C6

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#9 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoGuest 2013-04-03 07:23
mnie tez bardzo denerwuje takie prawo.Jestem zona rolnika wiec maz automatycznie musi placic za mnie krus.Mamy dziecko chore od urodzenia wiec ja sie gospodarstwem nie zajmuje-mamy tylko 2ha,trawy.nam nie przysluguje te swiadczenie,ale osobie bezrobotnej w miescie-jak najbardziej-dos tanie wszystko.a tak pozatym ,czemu maz placi za mnie krus?czy przedsiebiorca ma w ustawie zapisane ze z automatu za zone ma placic zus?on ma wybor.my nie,bo jest ustawa o obowiazku automatycznego ubezp.w krus zony-jesli ona nie pracuje-chore i pomylone.a jak mam podjac prace?z kim zostawic dorastajace,nie chodzace chore dziecko-P.m.?ju z od stycznia chodze zla za takie nieuczciwe traktowanie ludzi,jak tak mozna?jak cos masz to za to placisz,i nic nam sie nie nalezy.przykro .zona rolnika,
#8 ROLNIKOLA 2013-03-19 23:25
ROLNIK NA DZIECKO NIEPELNOSPRAWNE DOSTANIE SWIADCZENIE PIELEGNACYJNE
#7 dodatek d swiadczenia pielęgnacyjnegobeata 2013-03-19 13:56
Dzisiaj zadzwoniła pani zGOPSu , że wypłacą dodatek i nie będą się odwoływać.
#6 dodatek do świadczenia pielegnacyjnegobeata 2013-03-18 20:43
Zobaczmy co na to Gops, z tego co wiem oni asekuracyjnie odmawiają wszystkim rolnikom,jeśli się ktoś odwołuje do Sko i ma decyzję pozytywną przychylają się do niej.
#5 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoWacław22 2013-03-18 19:56
Quoting beata:
dziś dostałam odpowiedz z SKO ,całą decyzję GOPSu uchylono i przyznano mi rację.


To dosyć ciekawe co pani pisze, ale od pozytywnej decyzji odwołają się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjne go, a tam z taką uchwałą NSA raczej sprawa przegrana. Myślę że to dopiero początek pani mordęgi (oby nie) z naszym kochanym krajem i jego "cudownym" systemem pomocy.
#4 dodatek do swiadczenia pielęgnacyjnegobeata 2013-03-18 14:59
dziś dostałam odpowiedz z SKO ,całą decyzję GOPSu uchylono i przyznano mi rację.
#3 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoSynowa 2013-03-13 15:55
Ja jestem zoną rolnika i do tej pory szukałam pracy ale kiedy mój teść zachorował musiałam przerwać poszukiwania i się nim zaopiekować bo żona jego też schorowana a syn nie zrezygnuje z pracy i świadczenie też mi się nie należy mimo że to na mnie spadł obowiązek opieki na teścia a może jest jakaś luka abym dostała świadczenie
#2 swiadczenie pielegnacyjnebeata 2013-03-07 21:03
Ja się odwołałam od decyzji i czekam na odpowiedz z SKO , zastanawiam się dlaczego ja jako rolnik mam się pozbyć
całej mojej własności, a przedsiębiorca który zawiesza działalność nie musi sprzedać swojego warsztatu , maszyn przecież też zachodzi podejrzenie że będzie nadal pracować.Mam wrażenie że ta uchwała to moloch na glinianych nogach . Jeśli mi odmówią skłonna jestem złożyć skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu o nierówne traktowanie rodzin rolniczych wychowujących dzieci niepełnosprawne .Nie pozwolę aby moje dziecko było gorsze od dziecka wychowującego się w innym środowisku społecznym.
#1 RE: NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnegoAneta 2013-02-22 11:08
Jestem współwłaściciel em gospodarstwa rolnego, które nabyłam z mężem za kredyt po zawarciu związku małżeńskiego - i dlatego nie należy mi się jako matce dwójki niepełnosprawny ch dzieci świadczenie pielęgnacyjne, bo "Rolnik natomiast nie jest zatrudniony, gdyż nie jest poddany reżimowi pracy – co do godzin i miejsca wykonywania. Kieruje się rachunkiem ekonomicznym, ale nawet podejmowanie działań nieracjonalnych ekonomicznie nie powoduje pozbawienia go zatrudnienia. Może też zatrudniać pracowników – prowadzenie gospodarstwa może polegać na zarządzaniu nim. Rolnik przy właściwej organizacji pracy może prowadzić gospodarstwo i opiekować się niepełnosprawny m członkiem rodziny" . Już bardziej sprawiedliwie było, gdy te świadczenie zależało od dochodu. Teraz biedny rolnik nie dostanie, a sąsiadka której mąż posiada własną firmę budowlaną i zatrudnia 3 ludzi dostanie (bo firma stoi na męża a nie na żonę ). Gratuluję wszystkim NSA!!! Brawo!!! Teraz jest SPRAWIEDLIWIE jak rolnik nic nie dostanie bo w Polsce mamy takie prawo,że jak nabywa się nieruchomość, czyli ziemię za kredyt będąc w związku małżeńskim to ziemia jest wspólna !!!

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony