Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł od kwietnia 2013? FOT. http://pl.wikipedia.orgPremier Donald Tusk złożył deklarację, że ci rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy dzisiaj są w grupie „620 zł" od kwietnia 2013 roku do końca roku otrzymają podwyżkę świadczenia o 200 zł. W ciągu 5 następnych lat świadczenie ma wzrosnąć do wysokości płacy minimalnej.

 


Premier Tusk złożył 12 marca 2013 dość zaskakującą deklarację informując, że od kwietnia 2013 aż do końca 2013 roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł. Dotyczy to rodziców, którzy dzisiaj są w grupie „620" (premier mówił o zasiłku, ale de facto jest to świadczenie). Również do końca 2013 roku ma zostać wypracowany system, aby począwszy od 2014 roku świadczenie rosło w taki sposób by w ciągu 5 następnych lat osiągnąć poziom płacy minimalnej.

 


Premier podkreślił, że nawet świadczenie w wysokości płacy minimalnej dla rodziny opiekującej się stale niepełnosprawnym dzieckiem nie jest duże, ale jest to radykalny wzrost tego świadczenia i zapewne będzie to odczuwalne w porównaniu do tego czym taka rodzina dysponuje dzisiaj. Premier dodał, że to oczywiście nie rozwiązuje problemu osoby „uwięzionej w domu", która by mogła inaczej pracować.

 

Wzrost świadczenia to duże obciążenie dla budżetu państwa, ale można poszukać oszczędności i taki wzrost jest możliwy do udźwignięcia, dlatego premier zaznaczył, że istotne jest też, by pomoc trafiała do tych, którzy naprawdę jej potrzebują - "poświęcają cały swój czas niepełnosprawnemu, który wymaga całodobowej opieki". Tusk dodał również, że nie ma w Polsce systemu z precyzyjnymi kryteriami uzależniającymi kwotę zasiłku od stopnia niepełnosprawności dziecka i należy stworzyć system skutecznej weryfikacji obiegających się o świadczenie (to może sugerować, że w przyszłości kwota świadczenia będzie uzależniona od tego, ile faktycznie należy włożyć pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Opieka na osobą niepełnosprawną intelektualnie może np. nie być tak ciężka i trudna jak nad osobą zupełnie leżącą. Oczywiście to są tylko domysły, bo premier o tym nie wspominał).


W Polsce 95 tys. osób pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Są to rodzice, dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy, by opiekować się swoimi dziećmi.

 

Apele rodziców wysłuchane?


Przyrzeczenie Premiera Tuska to spełnienie w części postulatu rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi. Domagają się oni uznania ich opieki nad dzieckiem za pracę i podniesienie świadczenia do poziomu płacy minimalnej. Od lat nikt takich rodzin nie chciał słuchać, dlatego co jakiś czas odbywały się protesty przed Sejmem (ostatni 7 marca 2013).

 

Zapowiedź premiera zapewne rozczaruje pozostałych świadczeniobiorców, którzy od lipca w większości przypadków stracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a dokładniej będą mieli do niego prawo (do tzw. specjalnego zasiłku opiekuńczego), jeśli dochód na członka rodziny (opiekuna i niepełnosprawnego) nie przekroczy progu 623 zł. Takie różnicowanie niepełnosprawnych jest sprzeczne choćby z Konstytucją RP, ale przede wszystkim ze zdrowym rozsądkiem i zwykłą ludzką przyzwoitością. Ale widocznie tak już musi być, że ktoś zyskuje coś kosztem innych.

 

Aktualizacja (13 marca 2013)

 

Rzecznik rządu Paweł Graś w środę 13 marca 2013 na antenie TVP info powiedział, że do końca 2013 roku zostaną opracowane kryteria, na podstawie których będą przyznawane świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.


Wypowiedź rzecznika rządu ma związek z deklaracją premiera Tuska o podwyższeniu świadczenia o 200 zł, a następnie zrównanie go do wysokości płacy minimalnej – patrz wyżej.


Już sam premier Tusk wspominał, że podwyżka świadczenia to spory wydatek dla budżetu państwa, ale ważne jest, aby pomoc trafia tam gdzie rzeczywiście jest potrzeba. To samo powtórzył Graś dodając, że przy ustalaniu kryteriów będą brane zarobki rodziców, kryteria medyczne i wywiad środowiskowy. Jakie dokładnie będą to kryteria, zdecydują eksperci i konsultacje społeczne.


Sami rodzice zwracali uwagę, że po zwiększeniu kwoty świadczenia i zniesieniu progu dochodowego gwałtownie wzrosła liczba osób pobierających te świadczenia.


Rzecznik rządu odniósł się też do kwestii emerytury rodziców opiekujących się takimi dziećmi – to również będzie tematem dyskusji. Obecnie jest tak, że co prawda jest opłacana składka emerytalna, ale jest do dosłownie parę groszy, więc emerytura nie będzie wysoka. Problemem jest również to, że jeśli rodzić opiekuje się dzieckiem (w sumie już dorosłą osobą np. w wieku 40 lat) i takie dziecko umiera, to rodzic zostaje się z niczym. Nie ma emerytury i żadnych szans na podjęcie pracy.

 

 

Aktualizacja (26 marzec 2013) - za stroną www premiera RP

 

Rząd zdecydował 26 marca 2013, że osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, czyli takie które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń). Kwota ta będzie przyznawana za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r.

 

Oznacza to, że w praktyce opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca br. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie to 820 zł.

 

Dodatkowe 200 zł trafi do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki – nie później niż przed ukończeniem 25 lat.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#41 RE: Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł od kwietnia 2013?ewa 2013-11-19 20:36
witam mam chorego syna ktory ma porazenie mozgowe i padaczke lekooporna ma 15 lat iwlasnie dowiedzialam sie ze stracilam zasilek rodzinny i rehabitacyjny poniewaz mam za duzy dochod o100zl na osobe dali 200zl a z drugiej strony zabrali ilataja dziure w budzecie obiecanki cacanki a glupiemu radosc
#40 popieramjola 2013-04-28 22:47
dzien dobry wszystki oczywiscie kogo nie dotyczy problem nie jest w stanie tego zrozumniec Ja opiekuje sie 8 letnim synem chorym na chorobe psychiczna psychoze gdzie jest chyba cieza choroba niz dziecko autystyczne pozdrawiam
#39 opiekun i mążopiekun i mąż 2013-04-20 14:17
Mamy nowego bloga gdzie są wszystkie informacje jakie uda nam się zebrać

wykluczeniopiekunowie.blog.pl/

poprzedniego bloga nam zablokowali.
#38 opiekun i mążopiekun i mąż 2013-04-20 14:15
Ponownie witam wszystkich. Dobre wiadomości.19.0 4.2013 udzieliłem wywiadu w sprawie odebrabnia nam pieniędzy dla tv TVN24 Będzie on emitowany w Poniedziałek o 17tej 15Scie w TTV w programie Blisko Ludzi Program będzie można zobaczyć też na internecie po emisji.
#37 swiadczeniemałgorzata 2013-04-15 17:45
hmmm....15 kwiecien 2013 i co ???200zl nie ma....obiecanki cacanki
#36 Mamo ten Pan z brodą ukradł mi lodaandrzej 2013-04-13 18:39
Quoting Renata:
Quoting Lila:
Chce się wypowiedzieć w sprawie ciężkości opieki. Moje dziecko jest autystyczne. Nie może przez chwilę być samo. Ma napady złości polegające na uderzaniu głowa w szyby, meble. Skutek odczuwa głowa (ma róg który nie schodzi) oraz druga strona (potłuczone szyby, popękane meble). Tłucze w kineskop telewizora i bije/gryzie/szczypie ludzi. Bardzo współczuje osobom leżącym i strasznemu wysiłkowi fizycznemu. Chcę tylko pokazać, ze niepełnosprawność umysłowa oznaczać może oznaczać dzieci, które nie mogą być w szkole, świetlicy, choć świetnie ruszają rękami i nogami. I mój wysiłek polega na siłowaniu się z dzieckiem, bronieniu się przed nim, i ochroną przedmiotów i ludzi.

Zgadzam się z przedmówczynią dla matek mające dzieci autystyczne jest to wyrzeczenie zrezygnowania z wielu przyjemności ,bo ta mama wciąż musi być przy dziecku i głowa chodzi 180 stopni w prawo i w lewo a nie mówiać o tym jak dzieci potrafią absorbować całą rodzinę.Mąz i żona nie mają czasu dla siebie nawet wypić kawę spokojnie przy stole bo co chwilę dzieją się różne rzeczy z dzieckiem i tak się rodzice oddalają od siebie i ROZPAD MAŁRZEŃSTWA GOTOWY I CO DALEJ?żyć,samotnie wychowywać dziecko za taka jałmurznę a rechabilitację są kosztowne nie mówiąc jak dojdzie choroba dziecka a gdzie jakieś przyjemności dla siebie? o to pytanie!żeby nie zwariować psychicznie.KTO TEGO NIE DOŚWIADCZYŁ NIGDY NIE ZROZUMIE PROBLEMU.Dużo by móc pisać w tym temacie.pozdrawiam trwajacych w chorobach swoich dzieci.mama synka autystycznegoTo jak bym czytal dokladnie o swojej sytuacji i dziecku z autyzmem-wiem cos o tym az nad to- autystyczny-tata.bloog.pl/.../
#35 swiadczene pielegnacyjnegoska 2013-04-13 09:32
witam jak to jest my juz w kwietniu powinnismy dostac te 200 zl wiecej i czy kazdy to dostanie?
#34 blog mobilizacja opiekunówopiekun i mąż 2013-04-08 17:41
Zapraszamy wszystkich na bloga, zaczynamy aktywne działanie w naszej sprawie

wykluczeniopiekunowie.blogspot .com/
#33 RE: Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł od kwietnia 2013?Małgorzata 2013-04-04 20:23
Panie Premierze znowu obietnice,za pięć lat to Pana może nie być na fotelu premiera.Niech Pan wygra najpierw wybory za dwa lata i wtedy składa obietnice.Za dwa lata jak nie wygra Pan wyborów rozłoży ręce i powie opiekunom niepełnosprawny ch dzieci-nie udało się proście oto nową ekipę rządzącą.
#32 RE: Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł od kwietnia 2013?Małgorzata 2013-03-30 20:18
Zwracam się z ponowną prośba do osób tracących świadczenie pielęgnacyjne z końcem czerwca tego roku z regionu lubelskiego.Koc hani p.Marcin z Białegostoku ma rację,mobilizuj my się-czasu jest coraz mniej.Od nas wiele zależy,władza właśnie liczy na naszą bierność.Proszę o kontakt

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony