Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

10 grudnia 2013 Rada Ministrów pozytywnie ocenia zmiany zaproponowane przez posłów w kwestii specjalnego zasiłku opiekuńczego dla małżonków. W opinii rządu, propozycje poselskie usprawnią realizację ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wprowadzą jednolity system przyznawania świadczeń opiekuńczych. Zaleca jednak skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych.

 

Posłowie zaproponowali:

 

* jednoznaczne uregulowanie kwestii prawa rolników do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Doprecyzowano, że nie wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, potwierdzone orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności wymagającej stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób, jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu rezygnacji lub niepodejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dzięki temu rolnicy sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny będą mieli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;


Ta zmiana to pokłosie decyzji NSA (sygn. akt I OPS 5/12), który stwierdził, że osobom prowadzącym gospodarstwo rolne świadczenie nie przysługuje.


Patrz też
NSA: Rolnik nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, 17 grudzień 2012
oraz
RPO: rolnik z gospodarstwem też powinien dostawać świadczenie pielęgnacyjne, 8 kwiecień 2013

 

* z katalogu przesłanek negatywnych, ujętych w art. 16a ustawy oświadczeniach rodzinnych, wykreślono przesłankę pozbawiającą prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z innego tytułu. Oznacza to, że ubezpieczonemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy;

 

* doprecyzowano, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, w tym także małżonkom.

 

Rada Ministrów, uznając zasadność przedstawionych zmian, proponuje skierowanie projektu do dalszych prac legislacyjnych, zalecając przeprowadzenie analizy merytorycznej i kosztowej proponowanych rozwiązań, także w kontekście ewentualnych szerszych zmian wymaganych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#3 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjnedorota 2014-05-26 09:31
Zyczę tej pani co wypisuje bzdury jak to można pobierać zasiłek pielegnacyjny na współmałzonka żeby za 800zł renty najeła opiekunke i poszła do pracy POWODZENIA
#2 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjneANNA 2014-01-02 19:07
Do Doroty Kani
Chory to jest Twój sposób myślenia !!!
Akt małżeństwa zobowiązuje,ale to nie znaczy,że współmałżonek opiekujący się ciężko chorym mężem lub żoną ma być na utrzymaniu podopiecznego !!!
Opiekun nie podejmuje zatrudnienia,bo nie ma z kim zostawić osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
Ma również prawo do tego,żeby mógł kupić dla siebie leki i chleb a nie zbierać jedzenie po śmietnikach!!!Ż ona chorego ,droga pani to nie śmieć,tylko OPIEKUNKA-a to brzmi DUMNIE !!lecz żona OPIEKUNKA też musi mieć prawo do GODNEGO życia-akt małżeństwa nie jest papierem wartościowym w rozumieniu ekonomicznym,kt óry można wymienić na niezbędne,podst awowe środki do życia !!! akt małżeństwa zobowiązuje współmałżonków, a RODZINA przez NICH stworzona zobowiązuje rząd RP do ochrony tej rodziny !!! do ochrony szczególnej zobowiązuje małżonków niepełnosprawny ch,niezdolnych do samodzielnej egzystencji !!! te ochronę gwarantuje Konstytucja RP !!
#1 RE: Rząd: Rolnik i małżonek też dostanie świadczenie pielęgnacyjneDorota Kania 2013-12-16 11:56
dla mnie to chore, że by dostawać kasę za opiekę nad żoną czy mężem. Przecież sam akt małżeństwa do czegoś zobowiązuje.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony