GPS Life zlokalizuje chorego na AlzheimeraOsobom chorym na Alzheimera z pomocą przychodzi nowoczesna technologia: wynalazek GPS Life, który pozwala na błyskawiczną identyfikację miejsca pobytu podopiecznego oraz alarmowanie o potencjalnym niebezpieczeństwie. Poważną zaporą mogą okazać się jednak koszty tego rozwiązania dla rodziny chorego.


Dla wielu osób Alzheimer to wciąż obco brzmiące słowo, a świadomość demencji w Polsce zaczyna się dopiero wtedy, kiedy osobiście jej doświadczymy. Pierwsze symptomy tej choroby są z reguły bagatelizowane a nietypowe zachowanie bliskiej osoby zwalamy na sklerozę czy podeszły wiek.


Nierozpoznany Alzheimer niestety z czasem zamienia życie rodziny w dramat. Chory traci pamięć kawałek po kawałku; zmienia swoje nawyki, coraz trudniej jest mu się porozumieć z otoczeniem. Osoba pozostawiona bez opieki może wyjść z domu i nie będzie wiedziała gdzie jest ani jak wrócić. Problem ten dotyczy w Polsce 200 tys. osób, a niektóre dane mówią nawet o liczbie 400 tys. osób.


Przedsiębiorcy z Małopolski z firmy GPS Control sp. z o.o. wyszli naprzeciw opiekunom chorych na Alzheimera i stworzyli projekt o nazwie GPS Life, który bazuje na lokalizatorze GPS monitorującym miejsce pobytu chorego oraz krótkiej wiadomości tekstowej, która jest elementem pozwalającym na szybki przepływ informacji. Jeśli chory opuści bezpieczny, wyznaczony dla niego obszar np. dom- uruchamiany jest system alarmowy. Opiekun jest informowany o zdarzeniu za pomocą SMS i może podjąć stosowne kroki.


Na początku 2012 roku podobne rozwiązanie wdrożyły władze portugalskiego Matosinhos niedaleko Porto. Aby monitorować położenie chorego wystarczy do tego niewielki nadajnik, umieszczony na przykład przy płaszczu czy pasku. Resztą zajmują się technologie GPS i GSM.


Przeszkoda ... pieniądze


Opisana technologia jest już dostępna w Polsce od kwietnia. Problemem w jej popularyzacji są dość zaporowe ceny. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w nadajnik GPS a ten w zależności od modelu kosztuje od 699 zł do 1099 zł. Do tego należy wykupić specjalny miesięczny abonament.


W Projekcie GPS life mamy do wybory trzy opcje abonamentu w cenach 79 zł/m na 1 rok (948 zł), 69 zł/m na 2 lata (1656 zł) i 59 zł/m na 3 lata (2124 zł). Dzięki dostępowi do sytemu co miesiąc będziemy dostawali do 50 SMS o położeniu bliskiej nam osoby, a także w każdej chwili sami będziemy mogli sprawdzić gdzie ona się znajduje.


 

Więcej informacji o tej technologii na stronie www.gpslife.pl

// inf. prasowa, nie-pelnosprawni.pl


UWAGA! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych na stronie www.nie-pelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych jest całkowicie dozwolone i nie wymaga pisemnej zgody. Wymaga się jedynie podanie źródła w postaci aktywnego linka do niniejszej strony (www.nie-pelnosprawni.pl). Zezwolenie nie obejmuje zdjęć, grafik lub innych symboli.

Tekst udostępnia się w oparciu o postanowienia Creative Commons (CC-BY-NC 3.0)

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony