Niewidomy przeczytał słowa napisane Braillem bez dotykuTego typu informacja była kwestią czasu. Szwedzcy naukowcy sprawili, że osoba niewidoma przeczytała tekst napisany Braillem bez użycia dotyku. Zastosowano tą samą technologię co w przypadku implantu ślimakowego ucha. Wyniki badań zostały opublikowane 22 listopada 2012 w czasopiśmie „Frontiers in Neuroprosthetics". 

 

Stosowana w Europie proteza oka Argus II pobiera obraz poprzez kamerę zamontowaną w okularach, a następnie specjalny mikroprocesor przetwarza dane na impulsy elektryczne, które odczytywane są przez siatkę 60 elektrod zamontowanych na siatkówce. Jednym słowem, urządzenie pobiera obraz i przetwarza go na sygnały, które siatkówka potrafi odczytać. Taki sam schemat działania stosuje się w implancie ślimakowym ucha, który pozwala głuchym słyszeć.


Jednak naukowcy ze Szwedzkiego Federalnego Instytutu Technologii (Swiss Federal Institute of Technology) w Lausanne poszli o krok dalej i z systemu Argus II całkowicie wyeliminowali kamerę. Zamiast niej szwedzcy badacze do wzniecenia schematów aktywności siatkówki użyli elektrod. Ich ilość zmniejszyli z 60 do zaledwie 6 poprzez użycie komputera z programem symulacyjnym. Następnie elektrody połączyli z komórkami nerwowymi co umożliwiło stworzenie w mózgu odpowiednika obrazu (tzw. wizualizację) poszczególnych liter Brailla. Skutek był taki, że niewidomy mógł czytać litery Brailla bez użycia dotyku.


Technologia opracowana przez szwedzkich naukowców jest na razie na wczesnym etapie rozwoju, przez co ma swoje ograniczenia. Eksperyment wykazał, że dokładność odczytu była zróżnicowana – skuteczność odczytu wyniosła 89% w przypadku słów jednoliterowych, 80% dla słów dwuliterowych oraz 70% dla słów składających się z czterech znaków.


Wyniki uzyskane podczas eksperymentu wykazały, że pominięcie kamery z ekosystemu Argus II nie tylko przyspiesza proces czytania – odczytanie liter zajęło mniej niż sekundę, ale zwiększa się również „pojemność" jaką można odczytać. To już nie tylko pojedyncze literki, ale całe wyrazy lub krótkie zdania.


Obecnie z protezy oka Argus II w Europie korzysta 50 osób. Cena urządzenia wynosi ok. 100 tys. USD.

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Comments  

#1 RE: Niewidomy przeczytał słowa napisane Braillem bez dotykuMrozu 2012-11-30 11:19
zobaczycie, za 20 lat będą wszczepiać coś do mózgu i oczy do widzenia wogule nie będą potrzebne.
wszystkie problemy niewidomych znikną i tak będzie u głuchych.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony