Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

polskie monety

17 lipca 2017 roku senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmowała się trzema petycjami dot. świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jak można się domyśleć komisja nie zajęła się petycjami, tylko zaapelował do rządu z apelem o przyśpieszenie prac nad podwyżką świadczeń. 

 

Komisja zajmowała się trzema petycjami:

1. przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem (tzw. emerytura EWK).
2. zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego 153 zł do kwoty dodatku pielęgnacyjnego 209,59 zł i coroczną waloryzacją zasiłku.
3. przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom pobierającym rentę lub emeryturę.

 

Prace trwają, poza tym nic nie wiem, Boże co ja tu robię
Wszystkie trzy petycje zawierają propozycję zmian do ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Komisja postanowiła rozpatrywać trzy petycje łącznie jako jedną. O opinię do petycji poproszono panią Dorotę Gierej, zastępcę dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która nic nie wie.

 

Pani Gierej przypomniała, że w zeszłym roku premier Beata Szydło powołała 29 sierpnia 2016 Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, który zajmuje się opracowaniem kompleksowego programu wsparcia niepełnosprawnym i ich opiekunów. Rząd zdaje sobie sprawę, że niektóre świadczenia niepełnosprawnych i ich opiekunów „rozbiegają się kwotowo” i trzeba to rozwiązać. Oczywiście prace międzyresortowego zespołu są zaawansowane i ciągle trwają analizy, ale obecnie nie powiemy na 100 proc., w którym kierunku pójdą zaproponowane przez rząd rozwiązania (tłumacząc na polski BREDNIE DO KWADRATU).

 

Ad 1. Dosypki do EWK raczej nie będzie
Pani Gierej przypomniała, że tzw. Emerytury EWK przyznawane w latach 1989 do 1998 roku są niższe niż obecne świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów (1406 zł), ale poprzednia komisja sejmowa, która zajmował się ta sprawą uznała, że takie rozwiązanie nie jest niekonstytucyjne. Natomiast pozostałe świadczenia odnoszą się do obecnego stanu prawnego.


Innymi słowy być może nie będzie tzw. „dosypki”, czyli dopłaty do EWK, aby ta emerytura wyrównała się ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

 

Ad. 2. Podwyżka zasiłku albo będzie albo nie
Zasiłek pielęgnacyjny 153 zł nie był podnoszony od 2006 roku, choć przepisy mówią o jego weryfikacji (taka weryfikacja przeprowadzana jest co 3 lata – przyd. Red.). Następna weryfikacja przypada w 2018 roku, ale czy tak nastąpi będzie to zależeć od wyników wysokości wsparcia dochodowego rodzin (czytaj nie wiem, nic nie widziałam).


Ad. 3. Nic nie wiem
Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowi pobierającemu rentę lub emeryturę jest przedmiotem prac międzyresortowego zespołu powołanego przez premier Szydło. Pani Gierej w tym temacie nie powiedziała nic więcej.

 

Komisja zawiesiła prace nad petycjami

Senacka komisja ds petycji nie była zadowolona z tego co usłyszała od pani Gierej i trudno się dziwić, bo każda wypowiedź przedstawiciela resortu pracy i polityki społecznej była na zasadzie „prace trwają, poza tym nic nie wiem, Boże co ja tu robię”. Więcej do powiedzenia mieli członkowie komisji, którzy byli w temacie bardziej zorientowali niż przedstawicielka resortu pracy, rodziny i polityki społecznej.Członek senackiej komisji ds. petycji senator Łukasz Mikołajczyk (PiS) zaznaczył, że opiekunowie są zadowoleni z powołania zespołów (dokładnie 3), które zajmują się ich sprawami, ale ci opiekunowie potrzebują konkretnych rozwiązań. Tymczasem o ich problemach debatuje się latami. Senator przywołał opinię Biura Analiz Sejmowych z czerwca 2017 roku wedle której rozważa się możliwość, aby opiekun zawiesił pobieranie emerytury i dzięki temu mógłby pobierać świadczenie pielęgnacyjne.

 

Senator Jan Rulewski (PO) wskazał, że nie można oczekiwać, że w ciągu roku czy dwóch lat rząd wprowadzi nowy system orzecznictwa. Nasz rząd tego nie zrobił i Państwa też tego nie zrobi. To jest proces na kilkanaście lat. Ale dziś można jedno ruszyć, zrobić naprawdę mały kroczek, chodzi o waloryzację zasiłku pielęgnacyjnego 153 zł, który od 11 lat nie był podnoszony. Moje oczekiwanie nie są już takie, aby zasiłek zrównać z dodatkiem, ale żeby chociaż wprowadzić waloryzację. Zasiłek pielęgnacyjny to jedyne świadczenie, które nie jest waloryzowane. Innym zasiłkiem niewaloryzowanym jest zasiłek pogrzebowy, ale on nie był waloryzowany tylko od 4 lat. 

 

Odpowiedź senackiej komisji ds. petycji z 20 lipca 2017

Pani Katarzyna Zaremba, która złożyła dwie petycje do senackiej komisji ds. petycji:
petycja nr P9-02/17 (dotyczy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobie pobierającej emeryturę EWK) oraz petycję P9-08/17 (dotyczy zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym i jego corocznej waloryzacji) 20 lipca 2017 otrzymała odpowiedź od senackiej komisji ds. petycji, że prace nad petycjami zostały zawieszone na okres 3 miesięcy w oczekiwaniu na rozwiązania opracowane przez zespół – (nie wiadomo czy chodzi o Zespół ds. Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin czy Międzyresortowy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, a może jeszcze jakiś inni).

 

W każdym razie senacka komisja ds. petycji zawiesiła prace nad rozpatrywaniem petycji w oczekiwaniu na rozwiązania wypracowane przez jakieś zespoły, w których ciągle trwają prace i analizy. 

 

Retransmisja posiedzenia senackiej komisji ds. petycji

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (163.) - 17.07.2017 r.
http://av8.senat.pl/9KPCPP1631

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony