Senatorowie chcą przyznać prawo do parkowania na tzw. kopertach wszystkim kombatantom. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest Rzecznik Praw Obywatelskich pisze „Rzeczpospolita”.

 

Obecnie w Polsce 420 tys. kart uprawniających do parkowania na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Gdyby senacki projekt wszedł w życie, liczba osób, które mogłyby parkować na tzw. kopertach wzrosłaby o 311 tys. 


Senat zajął się projektem po piśmie rzecznika praw obywatelskich, który przypomina, że "konstytucja nakłada na państwo obowiązek zapewnienia specjalnej pomocy osobom, które walczyły o niepodległość". Adam Bodnar chciał, by karty zostały przyznane kombatantom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Z kolei Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zaproponował, by prawo do parkowania na kopercie miały osoby, które walczyły z bronią w ręku. Ale ten projekt nie uzyskał akceptacji.

 

Następnie pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych zaproponował, by nie wydawać kombatantom orzeczeń o niepełnosprawności, tylko nadać im specjalne uprawnienia, które działałyby tak samo jak karta parkingowa. Argumentację pełnomocnika poparł wicemarszałek Senatu Michał Seweryński (PiS), który uważa że względu na wiek kombatantów, można się spodziewać, że te osoby najczęściej nie prowadzą już samochodów. Dla wielu z nich byłaby to raczej forma honorowego uznania ich zasług.

 

„Niepełnosprawni”: Mamy gdzieś kombatantów

Propozycję krytykują sprzedawczyki integracyjne, które jak same mówią, reprezentują „środowiska osób niepełnosprawnych”. Przekonują, że dwukrotny wzrost liczby osób uprawnionych do korzystania z uprzywilejowanych miejsc parkingowych spowoduje, że trudno będzie znaleźć wolne "koperty", których dziś podobno brakuje.

 

// Wiktor Ferfecki, Kombatanci będą mogli parkować na miejscach dla niepełnosprawnych, Rzeczpospolita z 7 sierpnia 2017

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony