Człowiek piszący na klawiaturzeDo 31 października 2017 mieszkańcy Poznania, którzy są wykluczeni cyfrowo (np. niepełnosprawni, starsi) mogą ubiegać się o darmowy komputer z dostępem do internetu.
Formularz Zgłoszeniowy dostępny jest w Urzędzie Miasta w Biurze Zarządu Projektu,
ul.Mateki 50, pok. 209

Warunki uczestnictwa w programie i niezbędne formularze [LINK]

Od 2014 roku niepełnosprawni mogą zamawiać bus do przewozu osoby na wózku w Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że BUS”, ale ze względu na małą liczbę pojazdów w praktyce jest to trudne. 

- Inni machają ręką, przyzwyczajeni do traktowania nas jak ludzi drugiej kategorii. Ja mam ochotę wrzeszczeć! - denerwuje się częstochowianka na wózku. Chce, by transport niepełnosprawnych w mieście działał lepiej – pisze Gazeta Wyborcza.

 

Do końca 2013 roku transport busem zapewniał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i niepełnosprawni nie mieli problemu z zamawianiem transportu. Jednak od 2014 roku robi to Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że BUS” i pojawił się problem – zamówienie busa z windą graniczy z cudem. Na nic się zdaje wydane w tym 2017 roku zarządzenie prezydenta Częstochowy wprowadziło regulamin takich usług. Każe ono priorytetowo traktować osoby na wózkach inwalidzkich (także wtedy, gdy jadą poza miasto, np. do kliniki), niezdolne do samodzielnego poruszania się i korzystania z komunikacji miejskiej.

 

Musiała zrezygnować z pracy, bo nie miała jak do niej dojechać

Jedna z niepełnosprawnych opowiada gazecie jak wygląda w praktyce zamawianie busa. Miałam być w jednej z miejskich poradni specjalistycznych. Kilka dni wcześniej zadzwoniłam do spółdzielni, że potrzebuję transportu na godz. 13 w takim to a takim dniu. Usłyszałem od dyspozytora, że mogą mnie zawieźć przed południem, a odebrać... po dziewięciu godzinach! – denerwuje się klientka spółdzielni. Jest osobą na wózku, wskutek choroby nie może nawet wsiąść do samochodu osobowego, dlatego w jej przypadku wykluczone są własne auto czy taksówka. – Przecież terminu wizyty lekarskiej nie przełożę, i bez tego czekałam na nią długo. W spółdzielni tłumaczą, że mają przede wszystkim wozić dzieci do szkoły.

 

Kobieta musiała zrezygnować z pracy, bo nie miała jak na czas dojechać do pracy. Teraz wzywam bus tylko wtedy, gdy muszę jechać do lekarza. Mam dosyć tego żebrania! Inni niepełnosprawni machają ręką, przyzwyczajeni do traktowania ich jak ludzi drugiej kategorii. Ja mam ochotę wrzeszczeć! - mówi gazecie zdenerwowana częstochowianka.

 

Analizujemy problem

Prezes częstochowskiej spółdzielni Waldemar Koćwin potwierdza, że zdarza się klientom po kilka godzin czekać na bus. – Ale to w czasie roku szkolnego, gdy większość kursów wykonujemy z niepełnosprawnymi uczniami, wożąc ich do szkoły, przedszkola lub do domu.

 

Pełnomocniczka prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Jolanta Sulema mówi gazecie, że Spółdzielnia została zobligowana do prowadzenia rejestru odmów dowozu. Na tej podstawie miasto przeanalizuje potrzeby komunikacyjne niepełnosprawnych. Spółdzielnia nie przedstawiła jeszcze raportu ilu osobom niepełnosprawnym odmówiła przewozu, ale od razu widać, że obecne 9 busów jakie ma Spółdzielnia to za mało.

 

// Joanna Skiba,Niepełnosprawna z Częstochowy: Mam dosyć żebrania o pomoc!, Gazeta Wyborcza z 9 sierpnia 2017

 

Tak jest wszędzie

Problem z zamówieniem busa z windą jest praktycznie w każdym mieście. Priorytetem jest dowóz niepełnosprawnych uczniów i dzięki takim stałym zleceniom firmy transportowe są wstanie zarabiać. Indywidualne kursy to jest tylko dodatek do działalności firmy transportowej. W niektórych miastach w weekend w ogóle nie można zamówić busa (o porze nocnej czy świętach to już w ogóle można pomarzyć). Czasem można to zrobić za … 1500 zł. Firmy tłumaczą się, że muszą ekstra zamawiać kierowcę na sobotę czy niedzielę, stąd takie ceny.

 

W większych miastach istnieje możliwość zamówienie busa w jakiejś prywatnej firmie, nie mającej podpisanych umów z miastem na transport niepełnosprawnych. Jednak ceny takich kursów też są spore – od 2 do 5 zł za każdy kilometr. Oczywiście im więcej kilometrów tym cena za kilometr spada, ale na końcu i tak wychodzi rachunek kilkuset złotych (co prawda mniejszy niż wspomniane 1500 zł, ale jednak wciąż spory).

 

Problemu nie da się w łatwy sposób rozwiązać, bez większego zaangażowania finansowego gminy. Żaden prywatny przedsiębiorcza (np. taksówkarz) nie kupi busa z windą nie mając zapewnionego wsparcia finansowego. Niestety gminy nie palą się do takiej pomocy.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

Niepełnosprawna jak śmiećNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

Ergo Hestia roluje niepełnosprawnąPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony