Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Albercie poczynili kolejny krok na drodze do odkrycia mechanizmu powstawania stwardnienia rozsianego (SM) – pisze Daily Telegraph.

 

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że układ odpornościowy zwalcza komórki własnego organizmu, atakując mielinę – substancję ochronną, otaczającą komórki nerwowe mózgowia i rdzenia kręgowego. To prowadzi do uszkodzenia mózgu, ograniczenia przepływu krwi i tlenu, oraz wielu poważnych zmian w organizmie. Konsekwencją tego jest pojawienie się skurczy mięśni, problemy w poruszaniu się i kłopoty z mową. Obecnie nie istnieje skuteczne lekarstwo, które leczyłoby całkowicie stwardnienie rozsianie. Jednak brytyjscy naukowcy odkryli kolejny ważny element powstawania choroby.

 

Naukowcy podejrzewali, że mitochondria – centra energetyczne komórek – odgrywają jakąś rolę w procesie chorobotwórczym, teraz brytyjscy naukowcy z Exeter i Albercie potwierdzili, że tak jest. Odkryli oni, że w mózgach pacjentów z SM w dużych ilościach występuje białko o nazwie Rab32, którego praktycznie nie wykrywa się w zdrowych komórkach mózgu.

 

Naukowcy zauważyli, że w próbkach, w których obecne było białko Rab32, obszary komórek magazynujące wapń znajdowały się zbyt blisko mitochondriów, co powodowało zakłócenia komunikacyjne między mitochondriami, a w efekcie uszkodzenie komórek mózgowych u osób z SM. Niestety nie wiadomo co powoduje nagromadzanie się szkodliwego białka Rab32, być może jest to to wina wadliwych komórek.

 

Naukowcy liczą, że dzięki kolejnemu ważnemu odkryciu uda się opracować jeszcze bardziej efektywne terapie leczenia SM.

 

// Telegraph Reporters , Breakthrough in multiple sclerosis research as scientists discover possible cause of the disease, Daily Telegraph, 24 kwietnia 2017

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony