Pogromcy Medycznych Mitów kontra kłamstwa dr GooglePowstał portal, którego zadaniem jest obalanie medycznych mitów. To swego rodzaju odpowiedź na plotki krążące w sieci i nie zawsze trafne porady „dr Google". Nowatorski serwis jest pierwszym tego typu miejscem w sieci stworzonym przez Polaków.


Amerykanie mają program popularnonaukowy„Mythbusters" gdzie dwóch prowadzących tj. Adam Savage i Jamie Hyneman z ekipą potwierdzają lub obalają mity z różnych sfer naszego życia. Do tego celu używają różnorakich metod, technik i pomysłów, ale zawsze dbają o bezpieczeństwo na planie filmowym. Program jest tak popularny, że w jednym z odcinków w 2012 roku wystąpił sam prezydent USA Barack Obama.


W Polsce co prawda takiego programu nie ma, ale za to powstał portal internetowy, którego przewodnią ideą jest również obalanie mitów, ale w odniesieniu do porad medycznych krążących w Internecie.


Portal Pogromcy Mitów Medycznych, bo tak się zwie portal, to nowatorski projekt internetowy, tworzony wspólnie przez specjalistów i internautów, mający na celu obalanie nieuzasadnionych poglądów na temat zdrowia. Mit, w rozumieniu twórców portalu, to fałszywe twierdzenie powstałe z przesądów, uprzedzeń i niesprawdzonych informacji. Mity powielane w dyskusjach i na forach internetowych, przenikają do świadomości społecznej i rozprzestrzeniają się szybko niczym wirus. Część obiegowych opinii na temat zdrowia, nawet jeśli wydają się absurdalne, mają swoje uzasadnienie w medycynie i są faktami. Jednak większa część to mity, które wprowadzają nas w błąd, a stosowanie ich w leczeniu czy profilaktyce może prowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia.


Przykładem może być tematyka jesienna i związane z tym różne sposoby zabezpieczania się przed grypą. Wiele ludzi wierzy w skuteczność suplementów z witaminą C lub E, które pomagają ochronić się przed przeziębieniem czy grypą, co z kolei napędza sprzedaż takich preparatów. Jednak badania kliniczne, które prowadzi jeden z założycieli PMM - dr Krzysztof Łabuzek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego -wskazują, że duże dawki witaminy C czy E nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania naszego układu odpornościowego.


Kiedy coś nam dolega lub chcemy dowiedzieć się o jakimś schorzeniu pierwsze co robimy to korzystamy z usług "Dr Google", czyli popularnej wyszukiwarki internetowej. Jak wynika z badania Global Health Survey 2011 przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia/ IRIS połowa ankietowanych przyznała, że informacji o swoich dolegliwościach, lekach czy metodach szuka właśnie w Internecie a nie u lekarza. To jest największym paradoksem obecnych czasów, bo choć mamy coraz większy dostęp do wiedzy, to żyjemy w coraz większym chaosie informacyjnym. Internet jest jednym ze sposobów udostępniania wiedzy medycznej, ale jest zarazem zbiorem informacji niesprawdzonych, mitów zdrowotnych. To nie jest bezpodstawne stwierdzenie.


Członkowie Children's National Medical Center postanowili przeanalizować na ile informacje z sieci są prawdziwe. Wpisali oni w wyszukiwarkę Google 13 fraz, odnoszących się do bezpieczeństwa niemowląt podczas snu. Następnie analizowali 100 najpopularniejszych wyników dla każdego hasła, co razem dało 1300 stron WWW. Analiza znalezionych porad na stronach internetowych wskazała, że 43,5 proc. wskazówek to rzetelne i prawdziwe informacje, którymi nie można zaszkodzić swojemu dziecku, ale 28 proc. porad było wątpliwej reputacji, które w skrajnych przypadkach mogły doprowadzić do śmierci dziecka.


Ze wszystkich przebadanych porad i wskazówek aż 61 proc. było niezgodne z zaleceniami Amerykańskiego Związku Pediatrów, który stara się na bieżąco informować rodziców o tym, co może zaszkodzić ich pociechom (Don't Trust 'Dr. Google' for Help on Infant Sleep Safety, HealthDay News, 2 sierpnia 2012). I takich przykładów zapewne można by mnożyć w stosunku do innych przypadłości czy chorób.


Falę "cudownych" i „sprawdzonych" metod kuracji skutecznie będzie zatem monitorował Portal Pogromcy Mitów Medycznych, który powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Obecnie do udziału w projekcie zapraszani są lekarze specjaliści różnych dziedzin, studenci medycyny oraz wszyscy zainteresowani tematem. Za zaangażowanie w projekt, zarejestrowani użytkownicy mogą przystąpić do programu lojalnościowego, gdzie zbierane punkty wymieniane są na drobne nagrody, np. koszulkę czy pendrive USB.


Portal Pogromcy Mitów Medycznych


UWAGA! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych na stronie www.nie-pelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych jest całkowicie dozwolone i nie wymaga pisemnej zgody. Wymaga się jedynie podanie źródła w postaci aktywnego linka do niniejszej strony (www.nie-pelnosprawni.pl). Zezwolenie nie obejmuje zdjęć, grafik lub innych symboli.

Tekst udostępnia się w oparciu o postanowienia Creative Commons (CC-BY-NC 3.0)

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony