Olsztyn: wszczepiono komórki macierzyste choremu na SLAJak podała agencja PAP 22 listopada 2012 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wykonano zabieg wszczepienia komórek macierzystych pacjentowi chorującemu na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). To pierwszy taki zabieg w Polsce.


Pacjentem był 60 letni mężczyzna, który od kilku lat choruje na nieuleczalną chorobę stwardnienie zanikowe boczne. Choroba bardzo szybko postępuje. Jak powiedział prof. Wojciech Maksymowicz pacjent jeszcze na początku tego roku samodzielnie chodził, a tuż przed operacją był prawie całkowicie sparaliżowany. Obecnie jedynie samodzielnie oddycha i porusza słabo jedną ręką.


W celu zatrzymania dalszego postępu choroby lekarze postanowili wszczepić pacjentowi jego własne komórki macierzyste (w pobliże rdzenia kręgowego), by zaktywizować i ochronić komórki układu nerwowego.


Osoby, które robią sobie jakiekolwiek nadzieje po tej informacji powinne ostudzić emocje. Lekarze na razie wstrzymują się z komentowaniem czy zabieg jest skuteczny. Sukcesem będzie to, jeśli postęp choroby zatrzyma się, a już marzeniem byłoby, gdyby choroba się cofnęła.


Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest najpoważniejszą chorobą układu nerwowego, bo w każdym przypadku kończy się śmiercią. SLA wiąże się ona ze zwyrodnieniem nerwów ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego), odpowiadających za kontrolę pracy mięśni.


Choroba ujawniająca się w wieku średnim polega na zwyrodnieniu komórek nerwowych w rogach przednich rdzenia kręgowego oraz kory mózgowej. Akurat te komórki kontrolują właśnie ruchy mięśni. Co gorsza degradacja komórek następuje bardzo szybko i w skrajnych przypadkach pacjent umiera w rok po zdiagnozowaniu choroby.


Nieznane są przyczyny choroby i nie istnieje żaden medykament leczący SLA.