stos monet i długopisów

Kiedy dziecko wymaga kosztownej operacji, rodziców często nie stać na taki wydatek. Organizują wówczas zbiórkę pieniędzy na leczenie swojej pociechy. Niestety, gdy kwota darowizny przekroczy 4902 zł, fiskus każe im płacić podatek 12 proc. od każdej dodatkowej złotówki. Na dodatek gdy darowizna (lub suma darowizn) od jednego podmiotu przekracza 20,5 tys. złotych, jest jeszcze gorzej. Duże fundacje znalazły jednak sposób, aby rodzice nie musieli płacić podatku od darowizny – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.


Gazeta opisuje historię matki chorego pięciolatka, która musi zebrać ćwierć miliona złotych na operację w Stanach. Kobieta nie była w stanie zebrać tak wielkiej sumy, dlatego zwróciła się o pomoc do organizacji pozarządowych. Od jednej z fundacji otrzymała wsparcie w wysokości 10 tys. zł. I zaczęły się problemy.

 

Urząd skarbowy zażądał od kobiety zapłaty 600 złotych podatku, bo zwolnione z podatku są darowizny tylko do sumy 4902 zł. Za każdą dodatkowo otrzymaną złotówkę należy się 12-procentowy podatek od spadków i darowizn. Nie ma znaczenia, czy darowizna jest przekazana jednorazowo czy w mniejszych częściach - dla fiskusa liczy się suma wpłat z ostatnich pięciu lat. Aby uniknąć podatku od wpłat na jej leczenie, żadna z nich nie może przekazać jej więcej niż 4902 zł.

 

Na dodatek gdy darowizna (lub suma darowizn) od jednego podmiotu przekracza 20,5 tys. złotych, stawka podatku rośnie do 20 proc. Taki podatek trzeba zapłacić za każdą złotówkę wykraczającą poza limit 20,5 tys. zł.

 

Ministerstwo Finansów nic nie widziało

Gazeta pisze, że opisywanymi przypadkami zaskoczone jest Ministerstwo Finansów. Poproszony o opinię przez gazetę resort przyznał, że przeanalizuje interpretację podatkową, na podstawie której fiskus żąda zapłaty podatku od zbiórek na leczenie [**]. 

 

Rozwiązanie problemu – zapis o pomocy społecznej w statucie fundacji

Duże organizacje znalazły jednak sposób, aby rodzice nie musieli płacić podatku od darowizny. Jak wyjaśnia doradca podatkowy Tomasz Hatylak, rozwiązaniem jest przekazywanie pieniędzy na leczenie w ramach pomocy społecznej.

 

Choć pomoc społeczna co do zasady podlega opodatkowaniu, przepisy dopuszczają zwolnienie jej z podatku. Warunkiem jest zapis w statucie danej organizacji dotyczący świadczenia pomocy społecznej. Z takiego rozwiązania korzysta m.in. Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Jej rzeczniczka prasowa Monika Sadowa podkreśla, że wsparcie przekazywane przez fundację konkretnym osobom bardzo często przekracza 4902 zł. Otrzymujący pieniądze nie płacą jednak podatku, gdyż umowa definiuje darowiznę właśnie jako pomoc społeczną.

 

Szukaj fundacji udzielającej pomocy społecznej

Jedynym rozwiązanie dla rodziców, którzy zbierają pieniądze na leczenie swoich dzieci i nie chcą być obciążani podatkiem jest szukanie fundacji, która w swoim statucie ma zapis o udzielaniu pomocy społecznej oraz co ważne, ma jasno określone kryteria, komu pomoc ta przysługuje.

 

Zwolnienie z opodatkowania w ramach pomocy społecznej nie ma limitu wynikającego z ustawy o PIT, a więc teoretycznie można by podopiecznemu przekazać w formie nieodpłatnych usług, świadczeń, opłacenia procedur medycznych itp. nieograniczoną kwotę. Jednak dobrze by było, aby Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację podatkową (mającą zastosowanie do wszystkich zainteresowanych, a nie tylko proszących o indywidualne interpretacje) wyjaśniającą szczegółowo, w jakim zakresie można korzystać z tego zwolnienia.

 

// Monika Pogroszewska, Darowizny: fiskus chce podatku od zbiórek dla dzieci, Rzeczpospolita z 26 lipca 2017

 

[**] Przykładowa Interpretacja podatkowa

27 marca 2017 roku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania tytułem darowizny środków pieniężnych i rzeczowych.

 

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni ma chorą córkę i sama też jest chora. W związku z tym, zwróciła się o pomoc do ludzi i fundacji. Wnioskodawczyni założyła osobne konto w banku, gdyż ludzie chcieli wpłacać darowizny, a fundacja nie uruchomiła jeszcze subkonta.

Darowizny udzieliło kilka osób – ich kwoty wahały się od 30 zł do 2000 zł. Jedna firma przekazała sprzęt rehabilitacyjny o wartości ok. 2000 zł.

Łączna suma darowizn (bez sprzętu) wyniosła ok. 4900 zł. Pozostałe darowizny są przekazywane na subkonto w fundacji.

 

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni musi płacić podatek od darowizny?

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie musi płacić podatku, gdyż kwota darowizny od jednej osoby nie przekroczyła 4902 zł w ciągu 5 lat.

 

12 maja 2017 Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzielił odpowiedzi, że jeżeli wartość otrzymanych przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych bądź wartość przekazanego sprzętu rehabilitacyjnego, obliczona zgodnie z przedstawionymi zasadami, nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku, określonej dla III grupy podatkowej, wówczas nabycie takie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek opodatkowania nabytych świadczeń wystąpi natomiast wówczas, gdy wartość świadczeń otrzymanych od tej samej osoby (podmiotu) przekroczy kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dla III grupy podatników jest to kwota 4902 zł).

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, INTERPRETACJA INDYWIDUALNA nr 0111-KDIB4.4015.19.2017.1.BJ, 12 maj 2017


Warto pamiętać – od 1 marca 2017 roku interpretacje indywidualne wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, a nie dyrektor Izby Skarbowej. Dzięki tej zmianie przepisy podatkowe mają być interpretowane jednakowo na terenie całej Polski. Takie rozwiązanie wprowadziła Ustawa z 16 listopada 2016 roku - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, Dz. U. 2016 poz. 1948
Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres:

Krajowa Informacja Skarbowa
ul. Teodora Sixta 17,
43-300 Bielsko-Biała

lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     |    ePUAP: /KIS/SkrytkaESP