suwmiarka ściska monety

Śląsk - doradcy podatkowi służą pomocą

Od wtorku 20 marca br. do 26 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

 

banknoty dreamstime com

Rodzice, których łączne zarobki przekroczyły 112 tys. zł rocznie, nie skorzystają z odpisu na niepełnosprawnego jedynaka. Mowa o uldze (prorodzinnej) na dziecko w kwocie 1112,04 zł.

 

Wnioskodawca jest rodzicem dziecka niepełnoletniego, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, związanej z zespołem genetycznym Nicolaides-Baraitser. Jest to bardzo rzadka choroba, która objawia się upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Dziecko urodziło się niepełnosprawne, obecnie ma 9 lat. Jest to jedyne dziecko Wnioskodawcy, które wymaga stałej opieki, zajęć rehabilitacyjnych oraz logopedycznych, któremu trzeba poświęcać bardzo dużo czasu. Wnioskodawca chce, żeby jego dziecko w jak największym stopniu było sprawne. W związku z tym, a także z uwagi na postępującą chorobę, syn uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych oraz wykonuje ćwiczenia w domu, które wymagają systematyczności i poświęcenia.

 

Każde uzyskane przez Wnioskodawcę pieniądze są przeznaczane na leczenie syna. Co roku w rozliczeniu rocznym Wnioskodawca wraz z żoną korzystał z ulgi na dziecko. Wnioskodawca i jego żona są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

 

W 2016 r. Wnioskodawca osiągnął dochód do opodatkowania w wysokości 60.581,46 zł, a małżonka 52.074,23 zł, łącznie – 112.655,69 zł. Wnioskodawca wraz z żoną złożył rozliczenie roczne, w którym odliczono ulgę na dziecko w wys. 1112,04 zł. Kwota ta została wypłacona. Po pewnym czasie organ podatkowy wystąpił o zwrot wypłaconej Wnioskodawcy i jego żonie kwoty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
- Czy w przypadku przekroczenia przez Wnioskodawcę i jego żonę kwoty dochodu w wysokości 112.000 zł, w sytuacji wychowywania jednego małoletniego, niepełnosprawnego dziecka przysługuje ulga prorodzinna?.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji przekroczenia przez niego i żonę kwoty dochodu w wysokości 112.000 zł, gdy wychowuje jedno małoletnie, niepełnosprawne dziecko przysługuje mu ulga prorodzinna.


Ustawa mówi tylko o dziecku, a nie o jego niepełnosprawności
Zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikom wykonującym władzę rodzicielską przysługuje ulga na dzieci małoletnie. Jednak w przypadku rodziców posiadających jedno dziecko istnieje ograniczenie zastosowania tej ulgi, polegające na wprowadzeniu przez ustawodawcę limitu dochodów, stosownie do art. 27f ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób – łączny limit zarobków w kwocie 112 tys. zł. Podobnego ograniczenia nie mają podatnicy wychowujący dwójkę lub więcej dzieci.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał zatem, że rodzice nie mieli prawa skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej i jej zwrot był prawidłowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej,
nr interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011. 218.2017.1.IL, 9 września 2017.

 


Warto pamiętać – od 1 marca 2017 roku interpretacje indywidualne wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, a nie dyrektor Izby Skarbowej. Dzięki tej zmianie przepisy podatkowe mają być interpretowane jednakowo na terenie całej Polski. Takie rozwiązanie wprowadziła Ustawa z 16 listopada 2016 roku - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, Dz. U. 2016 poz. 1948


Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres:

Krajowa Informacja Skarbowa
ul. Teodora Sixta 17,
43-300 Bielsko-Biała

lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     |    ePUAP: /KIS/SkrytkaESP

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony