banknoty dreamstime com

Rodzice, których łączne zarobki przekroczyły 112 tys. zł rocznie, nie skorzystają z odpisu na niepełnosprawnego jedynaka. Mowa o uldze (prorodzinnej) na dziecko w kwocie 1112,04 zł.

 

Wnioskodawca jest rodzicem dziecka niepełnoletniego, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, związanej z zespołem genetycznym Nicolaides-Baraitser. Jest to bardzo rzadka choroba, która objawia się upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Dziecko urodziło się niepełnosprawne, obecnie ma 9 lat. Jest to jedyne dziecko Wnioskodawcy, które wymaga stałej opieki, zajęć rehabilitacyjnych oraz logopedycznych, któremu trzeba poświęcać bardzo dużo czasu. Wnioskodawca chce, żeby jego dziecko w jak największym stopniu było sprawne. W związku z tym, a także z uwagi na postępującą chorobę, syn uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych oraz wykonuje ćwiczenia w domu, które wymagają systematyczności i poświęcenia.

 

Każde uzyskane przez Wnioskodawcę pieniądze są przeznaczane na leczenie syna. Co roku w rozliczeniu rocznym Wnioskodawca wraz z żoną korzystał z ulgi na dziecko. Wnioskodawca i jego żona są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

 

W 2016 r. Wnioskodawca osiągnął dochód do opodatkowania w wysokości 60.581,46 zł, a małżonka 52.074,23 zł, łącznie – 112.655,69 zł. Wnioskodawca wraz z żoną złożył rozliczenie roczne, w którym odliczono ulgę na dziecko w wys. 1112,04 zł. Kwota ta została wypłacona. Po pewnym czasie organ podatkowy wystąpił o zwrot wypłaconej Wnioskodawcy i jego żonie kwoty.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
- Czy w przypadku przekroczenia przez Wnioskodawcę i jego żonę kwoty dochodu w wysokości 112.000 zł, w sytuacji wychowywania jednego małoletniego, niepełnosprawnego dziecka przysługuje ulga prorodzinna?.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji przekroczenia przez niego i żonę kwoty dochodu w wysokości 112.000 zł, gdy wychowuje jedno małoletnie, niepełnosprawne dziecko przysługuje mu ulga prorodzinna.


Ustawa mówi tylko o dziecku, a nie o jego niepełnosprawności
Zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikom wykonującym władzę rodzicielską przysługuje ulga na dzieci małoletnie. Jednak w przypadku rodziców posiadających jedno dziecko istnieje ograniczenie zastosowania tej ulgi, polegające na wprowadzeniu przez ustawodawcę limitu dochodów, stosownie do art. 27f ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób – łączny limit zarobków w kwocie 112 tys. zł. Podobnego ograniczenia nie mają podatnicy wychowujący dwójkę lub więcej dzieci.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał zatem, że rodzice nie mieli prawa skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej i jej zwrot był prawidłowy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej,
nr interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011. 218.2017.1.IL, 9 września 2017.

 


Warto pamiętać – od 1 marca 2017 roku interpretacje indywidualne wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, a nie dyrektor Izby Skarbowej. Dzięki tej zmianie przepisy podatkowe mają być interpretowane jednakowo na terenie całej Polski. Takie rozwiązanie wprowadziła Ustawa z 16 listopada 2016 roku - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, Dz. U. 2016 poz. 1948


Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej na adres:

Krajowa Informacja Skarbowa
ul. Teodora Sixta 17,
43-300 Bielsko-Biała

lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.     |    ePUAP: /KIS/SkrytkaESP