22 stycznia warszawski sąd zobowiązał Skarb Państwa do zapłaty ponad 33 tysięcy złotych na rzecz pana Mirosława Sobolewskiego, który opiekuje się swoją 80-letnią niepełnosprawną matką – pisze RFM FM. To konsekwencja nie wykonania wyroku TK zrównującego świadczenia dla wszystkich opiekunów.

 

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego pan Mirosław nie otrzymywał świadczenia pielęgnacyjnego – ponad 1300 zł - za opiekę nad chorą mamą, ale zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 520 zł. Mężczyzna nie godził się na taki stan rzeczy i podał Skarb Państwa do sądu. Warszawski sąd (RFM FM nie podaje który sąd) nakazał wypłatę odszkodowania.

 

Pan Mirosław mówi, że dzięki tym pieniądzom mu mi się spłacić część długów, bo zaciągnął pożyczki i sprzedawał co tylko mógł - podaje rfm24.pl.

 

W Polsce w podobnej sytuacji co pan Mirosław jest ok 150 tys. opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Mimo wyroku TK nakazującego zrównanie świadczeń opiekunów dzieci i dorosłych, do dzisiaj wyrok ten nie został zrealizowany. Opiekunom zostaje tylko dochodzenie roszczeń w indywidualnym toku postępowania.

 

Aktualizacja 26 stycznia 2018

Wyrok, o którym mowa, wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia wyrok z 22.01.2018 r. sygn. akt VI C 1995/16

 

//Michał Dobrołowicz, Warszawski sąd wydał przełomowy wyrok ws. opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, rmf24.pl z 22 stycznia 2018