oko

Bezpłatne ogólnopolskie badanie pod kątem Jaskry

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry w dniach od 11 do 17 marca 2018 roku (od niedzieli do soboty) okuliści BEZPŁATNIE zbadają oczy pod kątem jaskry. Akcja kierowana jest do osób, które nie odwiedziły okulisty przez ostatni rok i nie są chore na jaskrę.

WAŻNE: Badania są bezpłatne dla pacjentów, którzy zarejestrowali się na wizytę telefonicznie w terminach wskazanych przez gabinet. Na wizycie nie będzie wymagane skierowanie.

Lista placówek okulistycznych dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pto.com.pl 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bacznie obserwuje aktywność osób niepełnosprawnych w mediach społecznościowych i na tej podstawie może podjąć decyzję o przyznaniu renty. Sprawa dotyczy kobiety, której ZUS odmówił prawa do renty socjalnej, bo ta aktywnie korzystała z Facebooka, więc jest zdolna do pracy. Innego zdania był sąd – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

 

Niepełnosprawna wnioskowała o przyznanie świadczenia ze względu na zły stan zdrowia. Kobieta ma udokumentowaną historię przebiegu leczenia u psychiatry, neurologa i kardiologa. Podkreślała, że wymaga „całkowitej, stałej i długotrwałej obsługi w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji”. Zdaniem specjalistów powyższe przypadłości powodują całkowitą niezdolność do pracy.

 

ZUS był jednak innego zdania. Osoby reprezentujące Zakład postanowiły zbadać sprawę dokładniej - odszukano profil kobiety na Facebook-u. Zebrane tam informacje miały stanowić dowód, że ZUS miał rację odmawiając prawa do przyznania świadczenia. Swoje "poszukiwania" odpowiednio podsumowali - „znaczna liczba znajomych na F. i zamieszczone informacje świadczą o dość dobrym funkcjonowaniu społecznym i aktywności”, jednocześnie na tej podstawie wywnioskowali, że aktywność na tym portalu społecznościowym świadczy o dobrej obsłudze komputera oraz umiejętności zaangażowania w aktywność, tym samym nie powinno się uznać takiej osoby za niezdolną do pracy.

 

Sąd nie przychylił się jednak do stanowiska ZUS-u - „Fakt, że ubezpieczona jest aktywna na Facebooku, nie oznacza, że samodzielnie obsługuje komputer i związane z tym aplikacje. Ponadto brak jest bezpośredniego związku pomiędzy znajomościami zawartymi w internecie a możliwością wykonywania pracy.” Tym samym odwołanie kobiety zostało uznane za zasadne i przyznano jej prawo do renty socjalnej.

 

Wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach, sygn. akt: IV U 555/17.

// Natalia Ryńska, Aktywność na Facebooku nie świadczy o zdolności do pracy, Dziennik Gazeta Prawna z 4 lutego 2018

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony