W zeznaniu podatkowym w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczyć suplementów oraz tzw. opłaty klimatycznej – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

 

Podatniczka posiadająca orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności czy może skorzystać z odliczenia od dochodu w zeznaniu PIT-37 za 2017 r. z tytułu poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne na zakup.:

 

- aparatów słuchowych (2 szt),
- suplementu,
- leków przekraczających 100 zł miesięcznie
- oraz opłatę klimatyczną za pobyt w sanatorium i całkowity koszt pobytu w sanatoriach?.

 

Niepełnosprawna uzasadniała, że wydała na aparaty wydała 4 tys. zł, ale otrzymała 2,4 tys. zł dofinansowania, kupiła leki za 2,2 tys. zł (200 zł miesięcznie), a także wydała 2,5 tys. zł na suplementy Collagen 4D Activ i Cardio Q10 Forte, które zlecił jej lekarz specjalista jako pomocne w leczeniu chorób serca. Poniosła też wydatki na pobyt w sanatorium i opłatę klimatyczną.

 

Suplementy diety to nie leki

O ile zakup aparatów słuchowych i leków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o tyle zakup suplementów już nie nawet w sytuacji, gdy takie suplementy przepisze lekarz specjalista. Prawo farmaceutyczne stanowi, że spożywcze suplementy diety nie są lekami, a więc wydatków ponoszonych na ich zakup nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

 

Podatniczka może również odliczyć koszty pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, np. koszty noclegów, wyżywienia i zabiegów rehabilitacyjnych, ale nie może odliczyć tzw. opłaty klimatycznej.

 

// Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, interpretacja indywidualna nr 0115-KDIT2-2.4011.383.2017.1.IL z 15 stycznia 2018