23 marca 2018 roku Sejm jednogłośnie poparł nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która zakłada możliwość zwolnienia z opłaty za praktyczną część egzaminu w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna korzysta z własnego samochodu [Aktualizacja 14 maj 2018].


Obecnie osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zniżkę 50 proc. jeśli egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B zdają we własnym samochodzie. Po zmianie przepisów opłata za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy zostanie zniesiona. Taką zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 37/13 z 8 czerwca 2016 roku)

Ponadto nowelizacja ustawy przewiduje utworzenie strony internetowej, na której znajdziemy wykaz dostępnych pojazdów, które będzie można wykorzystać w czasie egzaminu, a także listę ośrodków dysponujących takimi pojazdami. Ministerstwo będzie wyznaczać wśród podległych jednostek podmiot, który zajmie się prowadzeniem takiej bazy.

8 czerwca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny publicznie ogłosił wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym dotyczący wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie egzaminu na prawo jazdy. TK stwierdził wówczas, że przepisy odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją. Z uwagi na symboliczny wymiar pomocy organizacyjno-technicznej, ograniczoną dostępność programów pomocowych uruchamianych na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji oraz bardzo zróżnicowane i często poważne (średnie) koszty wynajmu pojazdu egzaminacyjnego od Ośrodka Szkolenia Kierowców, TK uznał przyznawaną ulgę niepełnosprawnym za niewystarczającą.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia z wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu, który będzie zarządzać bazą danych - ten wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Aktualizacja 14 maj 2018

14 maja 2018 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami (ustawa z 28 lutego 2018 r. Dz.U. z 13 kwietnia 2018 r., poz. 728) która zwalnia niepełnosprawnego z odpłatności za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy, gdy do egzaminu nie będzie użyty pojazd wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, lecz niepełnosprawnego kandydata.

 

Dodawanie nowych komentarzy odbywa się poprzez platformę Disqus. Można dodawać posty bez rejestracji jako Gość.

Linkownia

 
 

Niepełnosprawna potraktowana jak śmieć

trashcarNiepełnosprawna zwróciła się o pomoc do INTEGRACJI. Została potraktowana jak śmieć i zero skończone - kobieta wylała swój żal na FaceBooku.

Czytaj ...

Zrobiono z nas ŚWIĘTE KROWY

święta krowaPoradnik "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" zrobił z nas niepełnosprawnych obrażalskie Święte Krowy

Więcej...

Ergo Hestia roluje niepełnosprawną

traincrashPo katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Ergo Hestia zamiast pomóc niepełnosprawnej, jeszcze bardziej utrudnia jej życie.

Więcej...

Początek strony