W Białymstoku powstało pierwsze treningowe mieszkanie chronione w woj. podlaskim, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie uczą się samodzielności, by w przyszłości móc prowadzić własny dom.

 

Osoby wytypowane do tego projektu zostały wybrane przez prowadzących warsztaty terapii zajęciowej przy firmie Jard. Obecnie mieszkają w nim cztery osoby. Będą tam przebywały do końca grudnia.


W treningowym lokalu chronionym osoby niepełnosprawne intelektualnie przebywają trzy miesiące, w tym czasie mieszkają z nimi i pomagają im opiekunowie. Po tym czasie, jeśli są wystarczająco samodzielne, by zamieszkać w pojedynkę, są przenoszone do mieszkania chronionego. Tam już całkiem samodzielnie muszą dysponować budżetem domowym, planować swój dzień i wykonywać wszystkie domowe prace.

 

Mieszkanie o powierzchni 72 mkw. ma dwie sypialnie, kuchnię, łazienkę i salon. Cztery osoby: dwóch mężczyzn i dwie kobiety, mieszkają tam od tygodnia. Sami muszą sprzątać, prać i prasować. Na razie treningowe mieszkanie będzie działało trzy miesiące i jeśli się sprawdzi projekt będzie realizowany w 2013 roku.

 

Pomysłodawcą stworzenia takiego mieszkania w Białymstoku jest Barbara Suszczyńska, kierownik Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych w departamencie spraw społecznych Urzędu Miasta Białystok.


Jak odkreśla Renata Przygodzka, zastępca prezydenta Białegostoku, takie mieszkanie jest także dobre z punktu widzenia ekonomii, bo utrzymanie takiej osoby w DPS-ie kosztuje miesięcznie 4,5 tys. zł, a koszty projektowe utrzymania takiego mieszkania treningowego na cztery osoby - 7 tys. zł.


Na razie na uruchomienie projektu miasto wydało 120 tys. zł, ponieważ mieszkanie trzeba było wyremontować i wyposażyć w niezbędne sprzęty.


// Na podstawie PAP, Gazeta Wyborcza Białystok


(uzupełniono 28 września 2012)