10 mln zł - taka właśnie kwota znalazła się w budżecie państwa na dotację budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej - pisze portal dabrowa-gornicza.pl


Budowa ośrodka, który powstaje w Gołonogu przy zbiegu ul. Łącznej i Swobodnej, rozpoczęła się 1 października 2010 roku. Wtedy też z Dąbrowy wystartowała sztafeta biegaczy stowarzyszenia „Pogoria Biega", którzy zanieśli do Sejmu pierwszą w historii polskiego parlamentaryzmu petycję napisaną językiem Braille'a, dotyczącą dofinansowania z budżetu państwa budowy nowoczesnego ośrodka.


Sztafeta była jednym z elementów batalii o wsparcie dla dąbrowskiej inwestycji, która trwała od 2007 roku, kiedy to w Sejmie została złożona pierwsza poprawka do budżetu państwa, gwarantująca 20 mln zł na budowę ośrodka. Niestety żadna z poprawek składanych w ostatnich latach nie zyskała parlamentarnej większości. Dopiero we wrześniu 2012 dzięki wysiłkowi wielu ludzi udało się zdobyć pieniądze na budowę Ośrodka.


Koszt inwestycji to 63 mln zł z czego 10 mln zł miasto dostało z budżetu centralnego, a wcześniej 5,3 mln zł z PFRON. Dzięki tym pieniądzom powstanie Ośrodek na miarę XXI wieku – tak przynajmniej zapewniają władze Dąbrowy Górniczej.


Cały kompleks zajmuje powierzchnię 5 hektarów i składa się z 3 części. Pierwsza z nich ma być przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy dwoma pierwszymi częściami w którym znajdą się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku znajdzie się również internat.


Uczniowie mają rozpocząć naukę w nowym kompleksie od września 2013 roku.


// na podstawie
Przemysław Kędzior, Dziesięć milionów, dabrowa-gornicza.pl z 8 października 2012