Jak aktywizować osoby z chorobami psychicznymi? Warszawa wdraża program szkoleń dla osób z zaburzeniami. W Krakowie od lat z powodzeniem działają hotel i restauracja prowadzone przez osoby ze schizofrenią. Dziś światowy dzień zdrowia psychicznego.


Elegancki, trzygwiazdkowy hotel i restauracja - na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od innych. Od dziewięciu lat z powodzeniem prowadzą go chorzy na schizofrenię. To dla nich nie tylko rodzaj terapii, ale też szansa na powrót do normalnego życia. Podobna inicjatywa wystartowała też w stolicy. Mimo październikowego chłodu pan Wojciech myje okna. Za chwilę będzie przycinał krzewy. W "Panu Cogito" w Krakowie pracuje już 8 lat. - W związku z chorobą ciężko było mi znaleźć pracę. Tutaj jest inaczej. Mam wykształcenie techniczne. Robię drobne naprawy, renowacje. U nas liczy się zgrany zespół, jeśli ktoś czegoś nie potrafi, pomagamy sobie nawzajem - opowiada pracownik krakowskiej placówki.

 

W hotelu pracują 24 osoby po kryzysach psychicznych i 9 osób zdrowych. Każdy przychodzi do pracy z bagażem swoich doświadczeń, także chorobowych, z trudnymi wspomnieniami, ale nad wszystkim czuwa personel medyczny. - Zdarzają się nawroty choroby, ale reagujemy na to wcześniej - zapewnia kierowniczka hotelu Agnieszka Lewandowska-Banach. - Znamy też możliwości naszych pracowników, niektórzy mogą pracować nie więcej niż 5 godzin w ciągu dnia, bo na tyle są w stanie skupić uwagę, na tyle pozwala im ich organizm - opowiada.

 

Więcej na Tokfm.pl z 10 października 2012