Kto jest winny ciężkiej sytuacji zawodowej osób niepełnosprawnych? Czy jest to tylko kwestia niewłaściwie przemyślanego systemu edukacji? A może problem jest znacznie głębszy? O przyczynach trudności osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówi Mikołaj Szwochert, przedstawiciel portalu pracy osób niepełnosprawnych Brevio.pl.

 

Jakie są bariery społeczne związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych po stronie przedsiębiorstw i osób odpowiedzialnych za zatrudnienie?

 

Niewielu menedżerów ma kompetencje by zarządzać zróżnicowanym zespołem pracowników. Wprowadzenie niepełnosprawnego członka do grupy stanowi duże wyzwanie. Kierownik może mieć obawy, że zespół odrzuci niepełnosprawnego kolegę, a jednocześnie żywić przekonanie, że nowoprzyjęty będzie traktowany szczególnie ze względu na swoją dysfunkcję, co w dalszej perspektywie może zaburzyć wydajność. Innym problemem jest też nieuzasadnione założenie, że zatrudnieni dotychczas pracownicy mogliby stracić motywację po dołączeniu do zespołu niepełnosprawnego, uważając, że tylko będą musieli pracować także za niego.

 

Brak kompetencji zarządzania różnorodnością w zespole prowadzi do tego, że świadomy swoich ograniczeń menedżer nie zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej - niezależnie od jego rzeczywistych kwalifikacji. Nieumiejętne wdrożenie osoby niepełnosprawnej może faktycznie zrodzić wiele problemów w zarządzaniu, jednak jeśli proces ten uda się przeprowadzić poprawnie, pracodawca zyska lojalnego i zaangażowanego pracownika, który wie, że niezależnie od predyspozycji i aktualnego stanu zdrowia nie zostanie zwolniony z pracy.

 

Więcej na perspektywy.pl