„Dźwięki Marzeń. Reportaże i rozmowy” – przewodnik po świecie niesłyszących dzieciWczesne wykrycie wady słuchu i podjęcie terapii oraz systematycznej rehabilitacji daje dziecku szansę na wejście w świat dźwięków i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie - mówili eksperci 8 listopada 2012 na spotkaniu w kawiarni Wrzenie Świata w Warszawie. 

 

Jak mówi surdopedagog i logopeda prof. Bogdan Szczepankowski, współtwórca polskiego systemu językowo-migowego w społeczeństwie powszechny jest mit, że dziecko głuche jest takie samo jak słyszące tylko, że nie słyszy, ale to wielki błąd, bo ograniczenie dopływu informacji ze świata wpływa na kształtowanie się osobowości tego. Prof. podkreślił, że bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć niedosłuch, bo wtedy właśnie ma się największą szansę na wczesne rozpoczęcie działań terapeutycznychi, dzięki którym dziecko, a później dorosły człowiek może lepiej funkcjonować w społeczeństwie.


Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, która prowadzi ogólnopolski program pomocy małym dzieciom z wadą słuchu pt. Dźwięki marzeń, przypomniała, że w Polsce od 10 lat prowadzone są przesiewowe badania słuchu noworodków (wprowadzone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy). Dzięki temu wada słuchu może być wykryta do 48 godzin po przyjściu na świat dziecka.


Prezes Fundacji Orange dodaje, że wczesne otrzymanie aparatu słuchowego lub implantu pomaga słyszeć, ale to dopiero pierwszy krok. Następnym etapem to uczenie dziecka rozpoznawania dźwięków, należy także z dzieckiem dużo ćwiczyć i intensywnie rehabilitować je.


Problem w tym, że niewielu rodziców mieszka w pobliżu ośrodków pomagających we wczesnym rozpoznawaniu wad słuchu oraz nie zawsze rodziców stać na zakup aparatów słuchowych. Dlatego właśnie w 2006 roku Fundacja Orange powołała do życia program „Dźwięki marzeń" skierowany do rodziców w trudnej sytuacji materialnej, mieszkających od najbliższej poradni w odległości co najmniej 20 km. W ramach tej inicjatywy działa 18 banków aparatów słuchowych, w których rodzice mogą wypożyczać aparat.


Na spotkaniu kawiarni Wrzenie Świata odbyła się również premiera książki „Dźwięki Marzeń. Reportaże i rozmowy" wydanej przez naszą Fundację we współpracy z Instytutem Reportażu i wydawnictwem Helion. Publikacja poświęcona jest tematyce wad słuchu. 


Książka opowiada o doświadczeniach i potrzebach osób niesłyszących oraz ich bliskich. W projekt ten bezinteresownie włączyli się dziennikarze, którzy pod kierunkiem Mariusza Szczygła i Julianny Jonek z Instytutu Reportażu pracowali nad reportażami i wywiadami. Całkowity dochód ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na zakup aparatów słuchowych dla dzieci z wadą słuchu.


Do projektu zostało zaproszonych 10 dziennikarzy, którzy, spotykając się z jej bohaterami i prowadząc wielogodzinne rozmowy, zbierali materiały do swoich publikacji. Autorami są: Marta Kowalczyk-Hernik (Radio PIN), Joanna Morga (PAP), Ola Kurowska (Służba Zdrowia), Beata Kołakowska (Charaktery, Puls Medycyny), Aleksandra Pawlicka (Newsweek), Katarzyna Pinkosz (Mamo to ja), Marcelina Szumer (Przekrój, Tygodnik Powszechny), Paweł Wieczorek (Tygodnik Powszechny, Wprost), Kornelia Wróblewska (Polsat News), Agnieszka Rogal (TOK FM). Wszystkim dziękujemy za włączenie się w projekt.

 

W efekcie tej współpracy powstało 10 wyjątkowych reportaży, które pokazują historie osób niesłyszących z szerokiej perspektywy. Są tu ukazane dylematy związane z wychowaniem dziecka z wadą słuchu, pierwszym szokiem związanym z diagnozą, podjęciem rehabilitacji, założeniem aparatu, są reakcje na pierwsze sukcesy terapii. W książce można znaleźć także rozmowy z osobami zaangażowanymi we wsparcie osób z wadą słuchu, m.in. z Jurkiem Owsiakiem, z Olgą Bończyk.

 

Książkę „Dźwięki Marzeń. Reportaże i rozmowy" będzie można wkrótce nabyć w wybranych księgarniach (m.in. Traffic Club Warszawa, Wrzenie Świata) oraz w księgarniach online wydawnictwa Helion: www.helion.pl , www.editio.pl  Publikacja będzie również dostępna w formie e-booka w księgarni online .www.ebookpoint.pl 
Publikację wyceniono na 14,90 zł, a dochód z jej sprzedaży zasili konto zbiórki publicznej na zakup aparatów słuchowych dla dzieci z wadą słuchu.
// PAP, Fundacja Orange