Warszawa: pierwszy żłobek integracyjny dla dzieci rodziców niepełnosprawnychJuż na początku grudnia 2012 roku zacznie się rekrutacja do pierwszego żłobka integracyjnego, gdzie preferowane będą przyjęcia dzieci rodziców niepełnosprawnych. Umożliwi to takim rodzicom powrót na rynek pracy, co z resztą jest warunkiem koniecznym, aby zapisać dziecko do tego żłobka.


Przez dwa lata placówka integracyjna będzie realizowała unijny projekt „Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka" i przez ten czas będą obowiązywały zmienione zasady rekrutacji.

 

Beneficjentami tego projektu będą wyłącznie rodzice lub opiekunowie prawni, ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawnych rodziców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, bezwarunkowo powracający na rynek pracy po okresie bezrobocia, urlopach macierzyńskich, tacierzyńskich i wychowawczych, którzy w ciągu 6 miesięcy od przyjęcia dziecka do żłobka podejmą pracę. Będzie to warunek bezwzględny w aplikowaniu do tego żłobka.

 

Po spełnieniu wymogów projektowych, będą obowiązywać kryteria punktowe, tak jak przy standardowej rekrutacji, a w przypadku takiej samej liczby punktów - kolejność rejestracji wniosku w systemie rekrutacji elektronicznej. Ci rodzice, którzy w tej chwili znajdują się na liście oczekujących na przyjęcie, będą musieli zmienić w żłobku pierwszego wyboru preferencję i wpisać na pierwszym miejscu placówkę przy ul. Przybyszewskiego.

 

Żłobek integracyjny mieści się przy ulicy Przybyszewskiego 70/72 na Bielanach w dawnym budynku urzędu dzielnicy.


Rekrutacja do żłobka rozpocznie się 3 grudnia 2012, a sam żłobek ruszy 2 stycznia 2013 roku.


Placówka ma 123 miejsca w 5 grupach wiekowych. Do każdej grupy będzie przyjętych 1-3 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub ze specjalnymi potrzebami. Dzieci, jak i rodzice będą mogli korzystać z dodatkowej specjalistycznej pomocy psychologów, logopedy, fizjoterapeuty i muzykoterapeuty.

 

W Polsce około 2% dzieci chodzi do publicznych żłobków, podczas gdy w Warszawie ok. 6,5% maluchów. Od 2007 roku do września tego roku w Stolicy powstało 1159 nowych miejsc w żłobkach. Miasto finansuje również prawie 170 miejsc w 8 niepublicznych placówkach. Łączna kwota finansowania tych miejsc do sierpnia 2014r to blisko 6 mln zł.

 

W ciągu najbliższych lat miasto zapowiada utworzenie ok. 600 miejsc. Nowe żłobki będą m.in. w Ursusie, Śródmieściu, na Mokotowie, Ursynowie i Bielanach. Urzędnicy obiecują, że za rok ruszą żłobki przy ul. Czerwona Droga (dla 96 dzieci), Chodeckiej (100), św. Bonifacego (65), Klaudyny (30), ul. 6 Sierpnia (75). Tworzenie nowych miejsc dla maluchów możliwe jest dzięki uzyskaniu przez miasto 4,1 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Maluch 2012" oraz wyasygnowaniu 9,1 mln zł z własnych zasobów finansowych.