Na Uniwersytecie w Białymstoku od września 2012 roku działa Centrum Wsparcia Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych, które pomaga likwidować bariery studentów niepełnosprawnych związane ze studiowaniem.


Osoba, która znalazła się na liście przyjętych na studia rozmawia z przedstawicielami centrum o swojej sytuacji i ewentualnych potrzebach dydaktycznych. Chodzi na przykład o wydłużony czas pisania egzaminu, zmianę formy egzaminowania z pisemnej na ustną czy skorzystanie z pomocy osoby, która będzie robić notatki na wykładach i wiele innych ułatwień związanych z konkretną dysfunkcją.


Niepełnosprawni studenci mają do dyspozycji częściowo przekładane materiały z wersji pisemnej na elektroniczną (nagrania MP3) czy na język Braille'a. Sale wykładowe na pięciu wydziałach posiadają zamontowane pętle induktofoniczne, sale komputerowe posiadają specjalne klawiatury z nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe naciśnięcie dwóch klawiszy, jest też lupa i powiększalnik do czytania tekstów. Ponadto biblioteka główna ma stanowisko przygotowane do obsługi osób niewidzących.

 

Na uniwersytecie studiują osoby z porażeniem mózgowym, niedosłuszące i niedowidzące, a nawet osoba z autyzmem- Maciej Oksztulski. Maciek jest na III roku prawa, nie mówi i ma problemy z komunikowaniem się, ale dzęki korzystaniu z tablic z alfabetem i komputera, przełamuje bariery związane ze studiowaniem. Oczywiście bez pomocy stałej obecności mamy, studiowanie nie byłoby możliwe. Maciek zna ... 6 języków, a kadra wykładowców chcętnie poświęca mu swój czas. 

 

13 listopada 2012 roku odbyło się na Uniwersytecie pierwsze spotkanie, gdzie rozpoczynającymi studia nieoełnosprawni mogli dowiedzieć się jaki zakres pomocy ma im do zaoferowania uczelnia.  

 

Kontakt z Centrum


Centrum Wsparcia Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych mieści się w domu studenta nr 3 przy ul. Pogodnej 65 w Białymstoku.


Tel. (85) 745 78 89,


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.