Pojawia się coraz więcej ofert pracy dla niepełnosprawnych ochroniarzy.

Od stycznia, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu złożono 173 zapytania o pracowników ochrony, z czego 92 dotyczyły kandydatów z orzeczoną niepełnosprawnością. W Kaliszu połowa ofert pracy dla ochroniarzy wymaga orzeczenia, w Lesznie - 40 procent, a w Koninie i Pile - 30 procent. Więcej jest ich w internecie. Jaki powinien być ochroniarz według ogłoszenia? "W pełni dyspozycyjny, zdolny do pracy po 12 godzin, zaangażowany i - co najważniejsze - musi posiadać orzeczenia o niepełnosprawności".


- To absurd, ale najczęściej pracę dostają osoby starsze i niepełnoprawni – mówi Ryszard Cienciała, ochroniarz z 15-letnim stażem. Wspomina też, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy chwalił się uprawnieniami, jakie posiada, od właściciela agencji ochrony usłyszał: - Panie, źle pan zainwestował! Trzeba było grupę inwalidzką sobie zrobić - dodaje R. Cienciała.

 

Marcin Tadus z agencji pracy Personnel Solutions przyznaje: - Ponad połowa pracujących w ochronie ma 50 lat, a duża część osób jest niepełnosprawna. Nie są oni przystosowanie do zawodu i nie są w stanie podjąć jakichkolwiek interwencji - twierdzi.

 

Więcej
Krystian Lurka, Niepełnosprawny ochroniarz to norma? Okazuje się, że tak, gloswielkopolski.pl z 8 sierpnia 2013