Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna powołując się na badanie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR), szkoły wyższe dyskryminują niepełnosprawnych studentów, bo w regulaminach studiów nie zamieszczają żadnego zapisu o zobowiązaniach uczelni do zapewnienia studentom niepełnosprawnym pełnego dostępu do edukacji wyższej, choć mają ustawowy obowiązek to robić.

 

Raport FIRR wskazuje, że co czwarta uczelnia łamie przepisy, które mają na celu ułatwić niepełnosprawnym dostęp do edukacji na studiach. Brakuje regulacji m.in. o dostosowaniu egzaminów do potrzeb osób z dysfunkcjami.

 

Trudny jest też dostęp do regulaminów. Co trzecia uczelnia nie udostępnia go na stronie internetowej. Raport ujawnił również, że tego dokumentu nie można otrzymać nawet na indywidualną prośbę. Nawet jak regulamin jest dostępny na stronie internetowej uczelni, to jest on w formie skanu, czyli nie odczyta go osoba niewidoma.


Najgorzej jest na uczelniach prywatnych. Wiele z nich w ogóle nie wie, że mają jakiekolwiek obowiązki związane ze studentami niepełnosprawnymi.

 

// Urszula Mirowska-Łoskot, Szkoły wyższe dyskryminują niepełnosprawnych studentów, Dziennik Gazeta Prawna z 30 października 2013