Dear Students: Welcome to the DW-WORLD.DE interactive German Course. This online German Course is for everyone - no matter if you are just starting or already know some German. It is accessible to all and free of charge.
Course contents and course structure have been developed in accordance with the "Common European Framework" and have taken the specifications for the language proficiency levels A1 and B1 into consideration. Authentic videos, slideshows and audio texts convey a vibrant picture of life in Germany, Austria and Switzerland. Vocabulary and grammar are introduced in an activity-oriented manner and consolidated in a variety of exercises.

Tak zaczyna się wstęp do kursu języka… niemieckiego przygotowanego przez portal DW-WORLD.DE, niemieckiego nadawcę mediowego.


Hmmm, jeśli nie rozumiesz co tam jest napisane to nie martw się. Po skończeniu zaawansowanych kursów bicia piany z zakresu pisania CV i listu motywacyjnego też nie będziesz wiedział :-).


Ale jest dobra wiadomość. W Internecie dostępne są darmowe lub częściowo odpłatne kursy nauki języków obcych. Jest to dobry i tani sposób na poznanie języka Szekspira lub jakiegoś Helmuta (albo Hansa), a czasem innych znanych postaci Świata współczesnego lub antycznego.
 

Przy nauce języka obcego liczy się kilka kwestii:


Chęć nauki – to warunek podstawowy, bez tego o nie ma mowy o nauce,
Systematyczność – na naukę danego języka nie trzeba poświęcać całych godzin. Wystarczy 30 minut dziennie. Ale należy trzymać się tej zasady.
Konwersacja – tu może być problem dla osób, które nie mogą wyjść z domu lub nie mają odpowiednich znajomych. Tylko dzięki używaniu nauczonych się słówek zapamiętuje się ich kontekst i znaczenie.
Oglądać, czytać lub słuchać danego języka, nawet jeśli się nie rozumie 90 proc. przekazu. Poprzez to poznajesz „melodię” języka.


Na rynku jest sporo szkół językowych, ale problemem może być dojeżdżanie na sam kurs i/lub koszty uczestnictwa. W grupach kilkuosobowych za 45 minut nauki trzeba zapłacić od 10 do 15 zł. Łatwo policzyć, że tygodniowo przy czterech godzinach można wydać nawet 60 zł.


Dostępne są też kursy korespondencyjne. Jedną z firm oferujących taki tryb nauki jest np. ESKK, oferująca naukę kilku języków na różnych poziomach zaawansowania. Po zapisaniu się, co miesiąc otrzymuje się zeszyt z płytą CD (słówka, dialogi i ćwiczenia). Koszt jednego zeszytu to ok. 40-45 zł. Z reguły kurs na danym poziomie trwa 12 do 18 miesięcy. Tu łatwo policzyć, że dany kurs może kosztować nawet 800 zł.

Kursy on-line

Kursów dostępnych on-line jest sporo. Po wpisaniu na Google.pl wyrazów: kursy językowe on-line, szybko można znaleźć takie szkoły językowe jak 6ka.pl, Edoo.pl, Supermemo.onet.pl, Berlitz on-line, Filolog.pl, Kursy-online.pl


Kursy on-line są one dużo tańsze od tradycyjnych sposobów nauki, ale zdarzają się wyjątki, np. kurs grupowy na edoo.pl kosztuje 850 zł, a kurs w Berlitz aż prawie 1000 zł. Dla przykładu na supermemo.onet.pl najtańszy abonament na 2-tygodniowa naukę kosztuje zaledwie 9 zł.


Ostatnim graczem na rynku jest eTutor.pl. Jak czytamy na stronie eTutor.pl Kursy dostępne są wyłącznie online - korzystanie z nich odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Daje Ci to wiele korzyści:


• Niska cena. Dzięki wyeliminowaniu kosztów druku materiałów i przesyłki, możemy oferować nasze kursy w bardzo konkurencyjnych cenach.
• Nie musisz nic instalować. Z naszego systemu nauki możesz korzystać z dowolnego komputera z dostępem do internetu. Nie musisz nic ściągać ani tracić czasu na instalację programów.
• Bezpieczeństwo danych. Awaria komputera? Wirus? Dane na temat Twojej historii nauki i powtórek pozostają bezpieczne. Regularnie sprawdzamy zabezpieczenia naszych serwerów i wykonujemy codzienne kopie zapasowe, tak aby Twoje dane były w pełni bezpieczne.


Dodatkowo treść lekcji można samodzielnie ściągać w postaci plików PDF, gotowych do wydrukowania.


Z informacji cennikowej wynika, że już za niecałe 10 zł miesięcznie można zacząć uczyć się języka.


Serwis eTutor.pl jest w ciągłym rozwoju dzięki tzw. "Aniołowi Biznesu" oraz dotacji z UE w wysokości ponad 670 tys. zł jakie uzyskała firma LangMedia (wydawca eTutor.pl).

Kursy online – Darmowe, ale czy dobre? 

W sieci dostępne są też darmowe kursy, ale nie są one aż tak dobre jak choćby najtańsze oferty komercyjne. Ale osoby niepełnosprawne nie są zamożną grupą społeczną, więc dla nich liczy się każdy grosz (nie dotyczy to różnej maści „filozofów” robiących biznes na naszym nieszczęściu).


Darmowy kurs języka (a raczej swego rodzaju audycję) oferuje na swoich stronach internetowych Radio Lublin. Pod adresem http://www.radio.lublin.pl/index.php?site=news_details&id=11068 można posłuchać sobie konwersacji w kilku językach np. angielskim, niemieckim, hiszpańskim.

Daną konwersację można pobrać sobie w formacie pliku mp3.


Darmowy kurs języka niemieckiego oferuje portal DW-WORLD.DE. W trybie „gościa” (aby obejrzeć zawartość bez rejestracji) można zorientować się o dostępnych poziomach. Aby korzystać z kursu należy się zarejestrować wypełniając prosty formularz. O przydatności tego portalu najlepiej przekonać się samemu.


Strona dostępna jest pod adresem http://www.dw-world.de/dw/0,,10458,00.html najważniejsze. Nauka języka może trwać rok (podstawa) i więcej. Ale najważniejsze jest to, aby umieć się porozumieć z drugą stroną (obcokrajowcem). W tym celu  nie trzeba znać perfekcyjnie danego języka. No chyba, że obcokrajowiec też kończył kursy bicia piany z zakresu pisania CV- wtedy wiadomo, że to musiał być idiota – w tym przypadku nawet perfekcyjna znajomość danego języka nie gwarantuje „dogadania się”.


Dla pocieszenia można powiedzieć, że w języku angielskim poznanie 2 tys. słówek pozwalana na rozszyfrowanie 80 tys. znaczeń. Na takiej zasadzie konstruowane są np. słowniki Longman.

Opracowanie: nie-pelnosprawni.pl

{xtypo_alert}Każdy odwiedzający ma prawo napisać komentarz, jeśli istnieje taka możliwość. Za wszystkie treści zamieszczone w komentarzu odpowiada piszący. Zgłoś naruszenie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (FAQ){/xtypo_alert}