Jak pisze wyborcza.biz niepełnosprawny ruchowo Piotr z Łodzi [imię zmienione] starał się zatrudnić gdziekolwiek, choćby w Zakładzie Pracy Chronionej. Praca była owszem, nawet za stawki niższe niż zasiłek dla bezrobotnych (711 zł) i tylko na umowę zlecenie.

 

Pan Piotr mówi portalowi, iż wie, że zwykły pracodawca nie ma interesu, żeby zatrudniać osobę, która ma kłopoty z poruszaniem i o niezbyt wysokich kwalifikacjach, więc może wolniej wykonywać zadania. Dlatego szukał pracy w zakładach pracy chronionej. Stawki jakie mu proponowano to od 2,5 zł do 3,5 zł na rękę i tylko na umowę zlecenie.

 

Pan Piotr nie rozumie tego. „Przecież pracodawcy mają dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i to nawet dwa razy wyższe niż pensja, którą mi proponowano. Firma, z którą podpisują umowę na sprzątanie, też im płaci." - pisze wyborcza.biz

 

W odpowiedzi na pytanie portalu Katarzyna Marszałek, dyrektor biura komunikacji Grupy Impel pisze, że dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracodawca otrzymuje tylko i wyłącznie w sytuacji zatrudniania pracownika na umowę o pracę, a każda inna forma współpracy nie jest przez PFRON refundowana.

 

Pan Piotr woli zatem zostać na zasiłku, bo pracować się nie opłaca.

 

// aura, Sprzątanie za cztery złote. Nie opłaca się pracować [INTERWENCJE], wyborcza.biz z 20 czerwca 2014

 

Cały problem polega na tym, że Piotr jest niepełnosprawny ruchowo [w rzeczywistości, a nie tylko na papierze]. W 2005 roku tygodnik Polityka w tekście pt" IMPELIUM" opisał proceder jak IMPEL namawia ludzi do wyłudzania orzeczeń o niepełnosprawności na tzw. krótszą nogę. W 2011 roku tygodnik nie przepraszał, za opisanie tego przestępczego procederu. Kontrolę działalnością IMPELA sprawuje np. Rada Nadzorcza.

 

IMPEL – Władze spółki
Rada Nadzorcza [link]

 

Krzysztof Obłój – PRZEWODNICZĄCY RADY NADZORCZEJ
Profesor zwyczajny, specjalista z zakresu zarządzania strategicznego i międzynarodowego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii L. Koźmińskiego.

 

Andrzej Malinowski – CZŁONEK RADY NADZORCZEJ
Od 2001 roku Prezydent organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Piotr Pawłowski - CZŁONEK RADY NADZORCZEJ
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (KRS 0000 102 130) i Fundacji „Integracja" (KRS 0000 144 578), redaktor naczelny magazynu "Integracja" i portalu www.niepelnosprawni.pl – finansowane przez PFRON.

 

... i inni.