Oferowali pracę niepełnosprawnym, dostawali z tego tytułu dofinansowanie, ale pracownikom płacili ledwie 1/3 kwoty, która widniała na umowie. Według prokuratury, firma produkująca schody z Krosna Odrzańskiego przez lata wyłudziła w ten sposób z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 5 mln zł. O tym jak wyglądał ten proceder, opowiedziała reporterowi TVN 24 Łukaszowi Wójcikowi jedna z poszkodowanych.

 

- Zarabiałam około 2600 zł. Z tego dostawałam 1000 zł a resztę przelewałam na prywatne konto. To był warunek. Powiedzieli, że inaczej, jak tego nie zrobię, to mnie wywalą na bruk - wyjaśnia pani Anna, niewidoma z Krosna Odrzańskiego.

 

Po co taki zabieg? Wyjaśnienie jest proste - firma przelewając pracownikom zawyżone kwoty, otrzymywała wyższe dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON nie zdawał sobie sprawy, że ledwie 1/3 tej kwoty faktycznie trafia do pracowników, a reszta wraca na konta prywatne pracodawcy.

 

Więcej na TVN24.pl z 27 sierpnia 2015r.

 


Przecież tak samo wyłudzane są pieniądze przez tzw. organizacje pozarządowe. Jedna organizacja dostaje dotację na jakieś zadanie, po czym aby zaciemnić sprawę druga organizacja dostaje dotację na to samo, tyle że w innym konkursie. Tak było z III i VII konkursem PFRON - pytanie czy przy udziale kierownictwa tej instytucji, czy nic o tym nie wiedzieli?