Troje ludzi z napisem na koszulce, który razem tworzy napis Też Chcemy Być

Osoby niepełnosprawne intelektualnie po skończeniu edukacji rzadko podejmują pracę. Ich cały świat zamyka się w czterech ścianach domu. Fundacja „Też Chcemy Być” chce pokazać, że tak nie musi być. Pod koniec kwietnia przy Nowym Świecie 58 zostanie otwarta klubokawiarnia "Pożyteczna" [*].

 

Fundacja „Też Chcemy Być” powstała 5 lat temu z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. W ramach działalności powstała Akademia Umiejętności, gdzie podopieczni codziennie są stale pobudzani intelektualnie, wtedy nie następuje regres. Podczas zajęć ćwiczy się umiejętności nabyte lub wykształcone w życiu, są zajęcia z języka angielskiego metodą Callana. To jednak nie wystarczy, aby niepełnosprawni intelektualnie w życiu dorosłym stali się samodzielni, kiedy zabraknie już rodziców. Sami rodzice też nie chcą, aby ich dzieci trafiły do domu opieki społecznej, bo to po prostu nie miejsce dla nich. Tak właśnie zrodziła się idea otwarcia klubokawiarni o nazwie "Pożyteczna".

 

W klubokawiarni znajdzie pracę do 20 osób, które będą pracować na zmianę na część etatu po maksymalnie 4 godziny. Takie osoby nie są wstanie pracować 7-8 godzin dziennie, więc system zmianowy jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Ceny w klubokawiarni mają być niższe niż u konkurencji, ale przedsięwzięcie musi być rentowne. Tu niestety fundacja obawia się, czy uda się wyjść na swoje, bo trudno po kilku miesiąc powiedzieć ludziom niepełnosprawnym intelektualnie, którzy znaleźli swoje miejsce, przykro nam, nie udało się, zamykamy interes.

 

W klubokawiarni będą serwowane ciastka, kawa i inne proste dania, ale będzie to też miejsce spotkań, gdzie będzie można zorganizować, np. urodziny, imprezę rodzinną czy towarzyską.

 

Od kilku miesięcy podopieczni fundacji ćwiczą swoją pracę – jak rozmawiać z klientem, jak go obsłużyć, tak aby klient czuł, że jest w profesjonalnej kawiarni. Ponadto w celu nabycia odpowiednich umiejętności, fundacja „Też Chcemy Być” skorzystała z usług spółdzielni socjalnej Kurioniówka, która przeprowadziła kurs gotowania, a także kurs kelnerski. Członkowie fundacji przejdą również kurs baristy – czyli jak profesjonalnie dobrać gatunek kawy i odpowiednio ją przygotować.

 

Klubokawiarnia ma zostać otwarta w połowie kwietnia 2016 roku przy Nowym Świecie 58 w Warszawie – dokładna data jeszcze nie jest znana. Podczas otwarcia będzie znany aktor, ale fundacja nie zdradza imienia i nazwiska.

 

Przy wejściu do klubokawiarni klientów będzie witał banner dwujęzyczny o treści „Klubokawiarnia pożyteczna, gościnna dla wszystkich, niepełnosprawność intelektualna nie wyklucza z życia”. Fundacja liczy, że klubokawiarnię będą odwiedzać także klienci zagraniczny, stąd pomysł na baner dwujęzyczny i fakt, że na Nowym Światem przechadza się duża liczna turystów zagranicznych.

 

Takich inicjatyw w Polsce jest więcej

 

Spora część osób uważa, że taka inicjatywa mogła powstać, bo fundacja mieści się w Warszawie, gdzie jest więcej możliwości niż w małych miastach. Prawda? Nie do końca.

 

Pomysł fundacji „Też Chcemy Być” na otwarcie klubokawiarni nie jest nowy. Podobne inicjatywy już powstały. Można przypomnieć o kawiarni „Filiżanka” z Kępna (otwarta w 2013 roku i prowadzona przez spółdzielnię socjalną POMOST), Klubokawiarnia Stowarzyszenia Na Tak otwarta w Poznaniu w 2013 roku, czy najnowszy przykład klubokawiarni „Życie Jest Fajne” otwartej w styczniu 2016 roku w Warszawie (kawiarnia prowadzona przez Fundację Ergo Sum). To tylko wybrane przykłady, bo w całej Polsce takich przedsięwzięć jest więcej.

 

Pani Blanka Barkan-Popowska, prezes Fundacji „Też Chcemy Być” radzi wszystkim rodzicom w takie sytuacji jak ona, że:

 

1. można się podnieść nawet z najgorszej sytuacji
2. znajdź ludzi, z którymi czujesz „chemię” (czyli ludzi w podobnej sytuacji i z podobnymi problemami), bo razem zrobicie więcej niż każdy z osobna
3. Postaw sobie cel, który wydaje się niemożliwy do zrealizowania i skup się na nim.

 

Sukces to robienie spospolitych rzeczy w niepospolity sposób.

 

Fundacja na swoją stronę internetową, gdzie zainteresowani mogą zasięgnąć więcej informacji www.tezchcemybyc.com.pl

 

 

[*] (aktualizacja 22 kwietnia 2016)