Na ul. Mielczarskiego 20 na granicy Rakowa i Ostatniego Grosza w Częstochowie powstanie klubokawiarnia o nazwie Alternatywa 21 prowadzona przez niepełnosprawnych. Inicjatorem akcji jest Fundacja Oczami Brata i jej spółdzielni socjalnej założonej wspólnie z gminą Częstochowa – pisze Gazeta Wyborcza.

 

Jak wyjaśnia gazecie Karol Polak, wiceprezes spółdzielni socjalnej, która poprowadzi Alternatywę 21, spółdzielnia socjalna to twór, dzięki któremu mogą dostać pracę osoby wykluczone społecznie: niepełnosprawne, bezdomne, które niedawno opuściły więzienie.

 

Na razie zatrudnienie oczyma pięć osób z niepełnosprawnością [mają już podpisane umowy na pełen etat. W ciągu dnia klubokawiarnia będzie oferować kanapki, sałatki, zapiekanki oraz catering. Jak zapewnia wiceprezes Polak, ceny będą bardzo przystępne.

 

- Wieczory będą zaś artystyczne. W klubokawiarni staje mała scena, na której odbywać się będą recitale, salony poezji, spektakle. W ramach "Nocy Kulturalnej" wystawimy przed lokalem spektakl, a przy okazji Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" zorganizujemy salon poezji. To będzie bardzo klimatyczne miejsce - zapewnia gazetę Paweł Bilski, przez Fundacji Oczami Brata.

 

Obecnie w lokalu trwa remont, który ma zakończyć się we wrześniu, a wkrótce potem klubokawiarnia Alternatywa 21 rozpocznie swoją działalność.

 

// Zuzanna Suliga, W Częstochowie powstanie klubokawiarnia prowadzona przez niepełnosprawnych, Gazeta Wyborcza Częstochowa z 5 sierpnia 2016