Często uważa się, że osoby niewidome czy niedowidzące kojarzone są z zawodami, które nie wymagają wyższych kwalifikacji, takich jak masażysta. Jednak istnieje cała masa zawodów technicznych, w tym bardzo specjalistycznych jak inżynier oprogramowania, tester czy project manager, które mogą wykonywać osoby niewidome – pisze Gazeta Wyborcza.

 

inż. Marek Tankielun, kierownik Laboratorium Tyfloinformatycznego przy Politechnice Wrocławskiej (PWr) oraz wrocławski oddział Capgemini rozpoczęli pionierski projekt wypracowania rozwiązań, które pozwolą traktować osoby niepełnosprawne tak samo jak innych i kierować do nich tę samą ofertę pracy co do reszty kandydatów.

 

Pan Marek Tankielun jest osobą niewidomą. W swojej pracy używa standardowej klawiatury, której układu nauczył się na pamięć. W pracy pomaga mu syntezator mowy, który odczytuje wszystkie czynności wykonywane na komputerze. Do dokładniejszego sprawdzenia wpisanych danych niezbędny jest monitor brajlowski. Pomocny jest także monitor grafiki dotykowej, który działa na podobnej zasadzie (pozwala „zobaczyć” grafikę czy wykres).

 

Inż. Marek Tankielun i jego zespół oprócz opracowania konkretnych rozwiązań technicznych stara się również wskazać rozwiązania innych problemów jakie napotykają osoby niewidome. Przykładem może być zastosowanie bikonów.

 

Bikon jako tablica informacyjna w firmie
Bikon to mały nadajnik wykorzystujący technologię Bluetooth. Bikony rozsyłają wokół swój unikalny kod, który można odebrać za pośrednictwem telefonów i innych urządzeń mobilnych znajdujących się w pobliżu.  Aby móc taką informację odkodować potrzebujemy specjalnej aplikacji, która jest zainstalowana w naszym smartfonie. Za pośrednictwem takiej aplikacji możemy otrzymać różne informacje, np. wiadomość powitalną, zdjęcie z ofertą promocyjną, wskazówką nawigacyjną czy kupon rabatowy.

 

Takiego rozwiązania używają restauratorzy, ale także muzea. W momencie kiedy niewidomy podchodzi do jakieś eksponatu (obrazu, rzeźby itd), w telefonie słyszy słowny opis tego co znajduje się przed nim. Skoro taki Bikon sprawdza się w muzeum, to doskonale sprawdzi się w firmie jako tablica informacyjna. Przy wejściu do firmy osoba niewidoma dostanie powiadomienie na telefon, które może odsłuchać i w ten sposób dostanie najnowsze informacje służbowe.

 

Innym wyzwaniem nad którym pracuje inż Tankielun to sposób wrzucania instrukcji do wewnętrznej sieci. Niewidomy pracownik może używać programu, który czyta na głos zapisane informacje w dokumencie elektronicznym czy na stronie internetowej. Jednak tylko słowne komunikaty. Zdjęcia czy grafiki pozostają już nieczytelne, dlatego trzeba je zamienić na słowa, odpowiednio podpisać lub dostosować je do specjalnych drukarek, które robią wypukłe wydruki.

 

Tandem zawodowy ułatwi pracę

Jedną z propozycji wypracowanych w ramach współpracy PWr i Capgemini jest praca w tandemie (osoba widząca pracuje z osobą niewidzącą). Dzięki takiej kooperacji pełnosprawny pracownik lepiej poznaje swoich niewidomych kolegów i jest wstanie zrozumieć, z czym borykają się na co dzień oraz jakie mają możliwości i ograniczenia.

 

Z innych doniesień medialnych wiadomo, że Capgemini prowadził nabór osób z wadą wzroku pod koniec 2013 roku. W ten sposób w kolejnym roku pracę w firmie rozpoczęła niewidoma pani Iza, która pracuje na stanowisku Quality Analyst. Pani Iza dostała zadanie, aby wykonać jakąś pracę. Dostała pomoc tam gdzie była ona niezbędna i na tak długo jak było to konieczne. Dzięki temu teraz pani Iza jest już w pełni samodzielna w swoich obowiązkach.

 

Ilu niewidomych znajdzie pracę?

Z tekstu gazety wynika, że Capgemini nie ma planu co do tego ile osób niewidomych zatrudni, bo nie o liczby chodzi. Na pracę mogą liczyć ci co spełnią stawiane wymagania na stanowisko inżyniera oprogramowania, testera czy project managera.

 

Oby przyszła rekrutacja w Capgemini nie skończyła się takim skandalem jak ta zorganizowana 19 czerwca 2017 roku. Rekrutacja została zorganizowana na dachu Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Problem był w tym, że aby się tam dostać należało pokonać wiele barier, w tym 140 schodów. Oznaczało to, że wiele osób nie miało szans dostać się na rozmowę rekrutacyjną (Capgemini nie chce niepełnosprawnych kandydatów, zorganizowali rekrutację na dachu, nie-pelnosprawni.pl z 22 czerwca 2017).

 

// opracowano na podstawie Marcin Hołubowicz, Chcą zatrudniać niewidomych programistów. O pomoc poprosili Politechnikę Wrocławską, Gazeta Wyborcza z 22 sierpnia 2017

// Capgemini rekrutuje niewidomych i słabowidzących, qbusiness.pl z 20 listopada 2013