30-letnia Shani Dhanda  z Birmingham wysłała ponad sto ofert pracy, ale żadna firma nie chciała jej zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Gdy ze swojego CV usunęła informację o swojej niepełnosprawności oferta pracy znalazła się niemal natychmiast - pisze BBC.

 

Shani w wieku 16 lat zakończyła edukację na Uniwersytecie Wolverhampton i od tego momentu zaczęła szukać pracy. Kobieta ma 116 cm wzrostu i ze względu na to nie szukała pracy jako kelnerka czy barmanka, ale chciała pracować w biurze. W swoim CV dokładnie opisywała swoją niepełnosprawność (łamliwość kości), ale po wysłaniu setki ofert, żadna z firm się nie odezwała. Dopiero kiedy ze swojego CV usunęła informację o swojej niepełnosprawności, niemalże od razu znalazła pracę.

 

Reporterowi BBC Shani powiedziała, że czuła się silna, przez tyle lat dużo się nauczyłam i myślałam, że taka osoba jak ja, z takimi umiejętnościami znajdzie pracę od ręki. To było frustrujące, kiedy tak się nie stało.

 

Kobieta dodała, że rozumie pracodawców, którzy wahają się zatrudnić niepełnosprawnych. Od 2010 roku działa ustawa równościowa (Equality Act of 2010), która jest dobrym rozwiązaniem, ale ludzie się jej boją zwłaszcza pracodawcy, którzy myśląc o dostosowaniu firmy przy zatrudnieniu niepełnosprawnego po prostu odpuszczają.

 

Obecnie Shani pracuje jako międzynarodowy organizator imprez i jest też twarzą organizacji Scope, która zachęca firmy do zatrudniania niepełnosprawnych.

 

Z ostatniego badania Scope wynika, że 48 proc. niepełnosprawnych ma ogromne opory przed dzieleniem się z pracodawcą informacją o swojej niepełnosprawności. Organizacja Scope stara się to zmienić i obecnie organizacja działa w mediach społecznościowych pod tagami #WorkWithMe and #EverydayEquality, a akcję wspiera założyciel Virgin Group Sir Richard Branson.

 

// Sherie Ryder, I decided not to reveal my disability on my applications, bbc.com z 6 listopada 2017

// Twitter Shani - https://twitter.com/ShaniDhanda