23 letni Paweł Rynans z Bociek parę lat stracił rękę podczas prac polowych w gospodarstwie swoich rodziców. Po wypadku (mógł być to wypadek a nie własna głupota, bo praca w rolnictwie do bezpiecznych nie należy) dostał rentę z ZUS na 12 miesięcy . Później świadczenie zostało przedłużone na kolejne 2 lata, po czym ZUS rentę zabrał, bo chłopak jest zdolny do pracy.

 

2 grudnia 2010

Portal mmbielskpodlaski.pl opisuje sytuację Pawła Rynansa z Bociek, któremu ZUS nie dał renty twierdząc, że jest zdolny do pracy. Zdaniem ZUS odebranie renty mężczyźnie nie jest niczym wyjątkowym, bo osoba bez ręki może przecież pracować (to jest prawda, ale przecież wielu rzeczy nie będzie mógł robić zawodowo, np. pracować jako zawodowy kierowca. Ale i to jest dyskusyjne). Parę lat temu rzeczywiście osoba bez ręki była uznawana za niezdolną do pracy, ale od lat już tej praktyki się nie stosuje. Mężczyzna jest rozżalony decyzją ZUS, bo jeśli ten twierdzi, że jest zdolny do pracy to niech mu znajdzie pracę. Decyzja ZUS jest nieprawomocna i można się od niej odwołać.

Na stronie mmbielskpodlaski.pl widać zdjęcie p. Pawła a na nim, jak nieudolnie trzyma nóż, którym nie może pokroić chleba. Przypomina to trochę sytuację jak z tych reklam porównawczych TV Mango, że używając np. obecnych narzędzi wszystko nieudolnie ci wychodzi, ale jak kupisz reklamowany zestaw, to wszystko pięknie idzie.

// ZUS zabrał rentę inwalidzie bez ręki, bo uznał, że może on pracować, mmbielskpodlaski.pl, 2 grudnia 2010,

 

5 dni później – 7 grudnia 2010

 

Na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata sąd skazał Pawła R., 23-letniego mieszkańca Bociek (mężczyzna nie ma ręki), oskarżonego o pobicie i stosowanie gróźb karalnych.

Sprawa z 2009 roku ma podłoże zazdrości o dziewczynę. Poszkodowany (zupełnie zdrowy człowiek) twierdzi, że Paweł R. uderzył go w twarz po czym powalił na ziemię krzycząc "Wiesz, za co dostajesz” i wiem gdzie mieszkasz, jak tu się jeszcze raz pojawisz to zabiję ciebie. Następnie Oskarżony razem z kumplami przez kilka minut kopali leżącego poszkodowanego.

Paweł R. wszystkiemu zaprzecza twierdząc, że nie ma ręki, którą stracił podczas prac polowych i trudno byłoby mu pobić zdrowego chłopaka jedną ręką.

Sąd jednak nie dał wiary zeznaniom oskarżonego Pawła R., które w ocenie sądu są sprzeczne. Jednoręki Paweł R. został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wyrok jest nieprawomocny.

// Jednoręki mężczyzna pobił chłopaka swojej byłej dziewczyny, poranny.pl, 7 grudnia 2010

Czy osoba bez ręki może pracować – to zależy od wielu czynników takich jak np:

 

- jaki jest stan drugiej ręki – jeśli jest sparaliżowana to kiepska sprawa,

- jaki jest ogólny stan zdrowia – jeśli jest postępujący, to dzisiaj ręka może być w miarę sprawna, za np. pół roku kompletnie do niczego nieprzydatna.

kiedy nastąpiła utrata ręki – jeśli w dzieciństwie lub młodości to można się nauczyć z tym żyć. Gorzej jak traci się rękę lub dwie w wieku np. 60 lat. To dramat, bo człowiek nie nauczy się już z tym żyć. A na dodatek jak ma niesprawne nogi, to tylko skończyć ze sobą. Przynajmniej w Polsce, bo brak jest systemu opieki paliatywnej lub podobnej.

 

Co mogą osoby bez DWÓCH rąk:

 

Grać na gitarze

 

 

Grać na pianinie – zwycięzca z 2010 roku chińskiej edycji Mam Talent

 

 

I wiele innych – prowadzić samochód, być ogrodnikiem itd. Brak rąk nie oznacza być niesprawnym, bo nawet w takim stanie można cieszyć się życiem. Mając ręce i nogi oraz niemożność posługiwania się nimi, to jest dopiero tragedia.