MIG JUMP! Pomylono głupich z głuchymi

Od końca czerwca 2015 roku dostępna jest nowa oferta mobilnego Internetu dla osób niesłyszących. Przeglądając jednak tę ofertę, można odnieść wrażenie, że pomylono głuchych z głupimi.

 

Z komunikatu prasowego, który został wysłany gdzie tylko się dało, można przeczytać, że:

 

Oferta MIG JUMP! przygotowana w porozumieniu z osobami niesłyszącymi, to odpowiedź na potrzeby ponad 470 tysięcy niesłyszących i 6 milionów niedosłyszących Polaków. T-Mobile we współpracy z Migam.org

 

W ramach dedykowanej oferty MIG JUMP! T-Mobile oferuje 25 GB miesięcznego pakietu danych do wykorzystania, co pozwoli osobom niesłyszącym swobodnie korzystać z komunikatorów internetowych oraz aplikacji do wideorozmów bez płacenia za niewykorzystane minuty.


Oferowane w taryfie nowoczesne tablety i telefony z LTE 4G i kamerami umieszczonymi z przodu, dostępne już od 9 zł, zostały wybrane specjalnie pod kątem osób niesłyszących. Abonament w nowej taryfie MIG JUMP! wynosi 79,99 zł miesięcznie (dla klientów T-Mobile 69,99 zł) przy zobowiązaniu na 30 miesięcy. (...) Nowa oferta MIG JUMP! Będzie dostępna także wraz ze specjalną aplikacją Tłumacz Migam – tłumacz języka migowego online, dzięki której osoba niesłysząca może bez przeszkód komunikować się w każdym miejscu z każdym.

 

W ramach oferty dostępny jest smartfon Microsoft Lumia 640 XL (za 9 zł) lub tablet Lenovo Yoga 2 (za 99 zł) oraz pakiet 500 SMS / 125MMS za 20 gr.

 

Pomylono głupich z głuchymi

 

Założenie oferty MIG JUMP! jest bardzo słuszne. Skoro głuchy nie rozmawia przez telefon, to po co mu pakiety minut na rozmowy. Zamiast tego można zaoferować mu więcej mobilnego Internetu lub wiadomości typu SMS/MMS. Patrząc jednak na cenę usługi, ktoś najwyraźniej nie pomyślał, albo po prostu chce wykorzystać niewiedzę osób głuchych.

 

Za prawie 80 zł dostajemy ... 25GB transferu internetowego, czyli po 30 miesiącach koszt usługi to mniej więcej 2400 zł.

 

T – Mobile w lipcu 2015 roku oferuje dla każdego w ramach standardowej oferty Internet mobilny 25GB w umowie na 24 miesiące, bez urządzenia za 39,99 zł (czyli dwuletni kontrakt to koszt 960 zł). Zakładając teoretycznie, że można podpisać umowę nie na 24 miesiące, a na 30 miesięcy koszt usługi wyniósłby 1200 zł.

 

Koszty urządzeń

W ofercie T-mobile, osoba głucha może kupić telefon lub tablet z z rabatem:

MS Lumia 640 XL za 9 zł (cena rynkowa to 830 zł – 899 zł)
Tablet Yoga 2 za 99 zł (cena rynkowa 8 calowego urządzenia to 950 zł)

 

Po zestawieniu ofert Internetu i urządzeń

 

Oferta dla głuchych
Telefon: 2400 + 9 zł = 2409 zł
Tablet: 2400 zł + 99 zł = 2599 zł

 

Oferta standardowa:
Telefon: 1200 zł + 899 zł= 2099 zł
Tablet: 1200 zł + 950 zł= 2150 zł

 

Aplikacja migam jednak nie jest darmowa

 

Po zestawieniu ofert wynika, że oferta standardowa jest bardziej atrakcyjna od specjalnej oferty dla osób głuchych. Należy jednak pamiętać, że MIG JUMP! zawiera aplikację migam i pakiet tanich SMS-ów. Problem w tym, że głuchy płaci za te dodatki (porównaj koszty ofert), a akcja w mediach promowana jest tak: „Nowa taryfa powstała w ramach projektu Odpowiedzialnego Biznesu (eng. Corporate Responsibility) T-Mobile – Łączymy Wszystkich Wszędzie”.

 

Corporate Responsibility? ani T-mobile, ani migam.org, chyba nawet nie stali koło zasad, które przyświecają społecznie odpowiedzialnemu biznesowi. Dodatkowo znaleźć ofertę na stronie T-mobile ... to jest nie lada wyczyn.